Aptartos galimybės stiprinti atstovavimą verslui užsienyje

Data

2020 05 29

Įvertinimas
1
thumbnail_IMG_20200529_140212.jpg

Šiandien ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas laikinai einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kartu su kitais Vyriausybės nariais ir asocijuotų verslo struktūrų atstovais Ekonominės diplomatijos tarybos posėdyje aptarė galimybes stiprinti ir efektyvinti atstovavimą verslui prioritetinėse užsienio rinkose ir taip prisidėti prie COVID-19 pandemijos sukeltų pasekmių verslui mažinimo. 

Ž. Vaičiūnas susitikime pristatė Lietuvos pasiekimus prioritetinėse užsienio rinkose bei išdėstė pasiūlymus dėl galimos atstovavimo verslui užsienio rinkose tinklo plėtros, kuriuos įgyvendinant būtų dar labiau skatinamas Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas, investicijos, ieškoma naujų rinkų Lietuvos prekėms ir paslaugoms, ginami Lietuvos įmonių interesai užsienyje.

Pasak Ž. Vaičiūno, 2019 m. rezultatai buvo rekordiniai tiek eksporto, tiek turizmo ir tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo srityje. Todėl dabar turi būti dedamos visos pastangos, kad galėtume kuo sparčiau grįžti į buvusią situaciją ir šiose srityse toliau gerinti rezultatus. 

2019 m. Lietuva eksportavo prekių už 29,6 mlrd. eurų – 4,7 proc. daugiau, palyginti su 2018 metais. Lietuviškos kilmės prekių eksportas padidėjo 2,9 proc., be mineralinių produktų – 6,1 proc. Paslaugų eksportas pernai siekė 11,8 mlrd. eurų ir per metus padidėjo net 22,0 proc.

VšĮ „Investuok Lietuvoje“, pasitelkdama ir Lietuvos komercijos atašė užsienyje, 2019 m. pritraukė 47 tiesioginių užsienio investicijų projektus, kurių įgyvendinimo metu suplanuotos 4598 naujos darbo vietos.

Remiantis naujausiais Lietuvos statistikos departamento ir Europos kelionių komisijos duomenimis, pagal užsienio turistų srautų augimą Lietuva yra tarp žemyno lyderių. Pernai augimo rodiklis siekė 11 procentų – Lietuva nusileido tik Juodkalnijai ir Turkijai. Pernai pagal į Lietuvą atvykusių turistų skaičių populiariausiųjų dešimtuką sudarė: Vokietija, Lenkija, Rusija, Baltarusija, Latvija, Ukraina, Estija, taip pat Jungtinė Karalystė, JAV ir Italija.

Susitikime verslo asocijuotų struktūrų atstovai pasidalino savo įžvalgomis apie verslo interesus užsienio rinkose, kurie padėtų rasti bendrą viešojo ir privataus sektoriaus atstovų sprendimą dėl Lietuvai svarbių prioritetinių rinkų.

Šiuo metu Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komercijos atašė, atstovaujančių verslui užsienyje, tinklą sudaro 12 komercijos atašė, dirbančių Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Izraelyje, Kinijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, JAV ir Rusijoje.