Rekordinis skaičius lietuvių kreipėsi pagalbos sprendžiant biurokratines problemas ES

Data

2018 03 22

Įvertinimas
0
Paveiksliukas kaip solvit veikia.jpg

Lietuvos piliečiai ir įmonės vis aktyviau gina savo teises dirbdami, keliaudami, studijuodami ar užsiimdami verslu Europos Sąjungoje (ES). Ūkio ministerijoje veikiantis ir ES šalyse gyvenančių ir verslą ten plėtojančių lietuvių problemas sprendžiantis Lietuvos SOLVIT centras praėjusiais metais nagrinėjo daugiausia bylų nuo pat jo įkūrimo 2004-aisiais. 

2017 m. Lietuvos SOLVIT centre buvo nagrinėti 86 kreipimaisi. Palyginti su 2016 m., SOLVIT kompetencijos bylų skaičius išaugo 17 proc. Didžioji dalis bylų  – 86 proc. – buvo išspręsta teigiamai. 
 
Lietuviai daugiausia susidūrė su problemomis ir kreipėsi pagalbos dėl teisės gyventi kitoje ES šalyje, vizų išdavimo Lietuvos piliečių šeimos nariams (ne ES piliečiams), Lietuvoje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimo, vairuotojo pažymėjimų keitimo, automobilių registracijos kitose ES šalyse.

Ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvos piliečiai ir įmonės pernai daugiausia skundėsi dėl Jungtinės Karalystės institucijų sprendimų (27 proc.). Taip pat aktyviai buvo skundžiamasi dėl Airijos, Prancūzijos, Norvegijos institucijų sprendimų.

Vienas iš sėkmingų SOLVIT centro veiklos pavyzdžių – pagalba sprendžiant problemą, kai Prancūzijoje atostogavusiai Lietuvos pilietei už suteiktą būtinąją medicinos pagalbą buvo kompensuota tik nedidelė dalis išlaidų. Po Lietuvos SOLVIT kreipimosi Prancūzijos atsakinga institucija perskaičiavo kompensuojamą sumą ir lietuvei buvo pervesta likusi suma.   
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
Kitai Lietuvos pilietei, kelis mėnesius dirbusiai Jungtinėje Karalystėje ir grįžusiai gyventi į Lietuvą, SOLVIT padėjo užsitikrinti nedarbo išmoką Lietuvoje. Jungtinės Karalystės institucija buvo nurodžiusi trumpesnį moters darbo laikotarpį, nei iš tikrųjų buvo. Padedant SOLVIT, užsienio įstaiga patikslino lietuvės darbo stažą ir prašymas skirti nedarbo išmoką Lietuvoje buvo patenkintas.

SOLVIT tinklą, nagrinėjantį ES piliečių ir įmonių skundus, kai jie susiduria su problemomis, kylančiomis dėl kitų ES valstybių valdžios institucijų neteisingo ES teisės aktų taikymo, įkūrė Europos Komisija. Šias neformalaus pobūdžio ir nemokamas problemų sprendimo paslaugas teikia nacionalinės institucijos kiekvienoje ES šalyje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje. Lietuvos SOLVIT centras veikia Ūkio ministerijoje nuo 2004 metų. 

Į SOLVIT tinklą Lietuvos piliečiai ir įmonės gali kreiptis, kai kitose ES šalyse nepripažįstamas Lietuvoje įgytas diplomas, kvalifikacija, neleidžiama rinkai tiekti prekių, teikti paslaugų, susigrąžinti PVM, nesuteikiamos asmeniui priklausančios socialinės garantijos, reikalaujama papildomų patikrinimų, dokumentų ir pan.

Lietuvos SOLVIT centro sprendžiamos bylos sudaro 2 proc. visų SOLVIT tinklo bylų (42 iš 2 079), o Lietuvos gyventojų skaičius sudaro tik 0,6 proc. visų ES gyventojų (2,8 mln. iš 508 mln.).

Daugiau apie Lietuvos SOLVIT centro teikiamas paslaugas ir 2017 m. veiklos ataskaitą galima rasti http://ukmin.lrv.lt/solvit.