V. Sinkevičius: „Lietuva ir Ukraina turėtų aktyviau bendradarbiauti technologijų srityje“

Data

2018 07 17

Įvertinimas
0
foto.jpg

Nors ekonominio bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Ukrainos rodikliai tarp šalių auga, tačiau būtina ieškoti naujų partnerystės galimybių ir krypčių, teigia Lvive (Ukraina) vykstančiam 18-ajam Lietuvos ir Ukrainos tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdžiui pirmininkaujantis ūkio ministras V. Sinkevičius.

„Ir Lietuva, ir Ukraina turėtų galvoti ne tik kaip stiprinti bendradarbiavimą augančiose turizmo ir eksporto srityse, bet ir ateities sektoriuose – finansinių technologijų, dirbtinio intelekto, daiktų interneto ir kituose. Abi valstybės turi stiprius technologijų sektorius ir jų bendradarbiavimas galėtų būti naudingas joms abiem. Lietuva jau yra sukūrusi įrankių, tokių kaip „startuolių viza“, kurie suteikia galimybių inovatyvioms Ukrainos bendrovėms kurtis Lietuvoje ir kartu su mūsų talentais tobulinti išskirtinius produktus. Toks bendradarbiavimas su Ukraina turi būti stiprinamas“, – teigia V. Sinkevičius.

Tradiciškai svarbi išlieka ir eksporto sritis. „Lietuva yra suinteresuota didinti eksporto mastą į Ukrainos rinką, plėtoti bendradarbiavimą aukštos pridėtinės vertės prekių gamybos srityje. Eksporto potencialas į Ukrainos rinką dar nėra išnaudotas, šalies verslas dėl rizikos vangiai eksportuoja produkciją į didelę ir perspektyvią Ukrainos rinką. Norint jį paskatinti buvo sukurta ir pradėta įgyvendinti lietuviškos kilmės prekių eksporto kredito garantijų programa, leidžianti sumažinti rinkos rizikas“, – sako V. Sinkevičius.

Prie tolesnės dvišalių verslo santykių ir turizmo sektoriaus plėtros turėtų prisidėti ir transporto infrastruktūros potencialo tobulinimas. Posėdyje Ukrainos atstovai informavo, kad siekiama nuo 2019 metų atkurti tiesioginį lėktuvų reisą tarp Lvivo ir Vilniaus. Be to, nuo šių metų rugsėjo pabaigos kartą per savaitę turėtų važiuoti ir naujas UAB „Ukrzaliznycja“ traukinys, kuris sujungtų Kijevą su Minsku, Vilniumi ir Ryga.

TVK posėdžiui pirmininkauja Lietuvos atstovas – ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Ukrainos atstovas – infrastruktūros ministras Volodymyras Omelianas. Posėdyje taip pat dalyvauja Užsienio reikalų, Susisiekimo, Energetikos, Žemės ūkio, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Standartizacijos departamento, taip pat verslo atstovai ir diplomatai. Po posėdžio bus pasirašytas bendradarbiavimo protokolas, kuriuo šalys susitars ir toliau stiprinti dvišalį bendradarbiavimą transporto, energetikos, standartizacijos, turizmo, prekybos, žemės ūkio, aplinkosaugos ir kitose srityse.

Kitas – 19-asis – TVK posėdis vyks 2019 metais Lietuvoje. 17-asis Lietuvos ir Ukrainos TVK posėdis įvyko Vilniuje 2017 metų birželio mėnesį.

Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. iš daugiau nei 180 Lietuvos užsienio prekybos partnerių Ukraina pagal prekybos apyvartą užėmė 19 vietą, pagal eksportą – 12, o pagal importą – 22 vietą. Prekybos apyvarta tarp Lietuvos ir Ukrainos 2017 m., palyginti su 2016 m., padidėjo 19,8 proc. ir sudarė 1086,3 mln. eurų. Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas į Ukrainą atitinkamai išaugo 20,9 proc. ir sudarė 800,7 mln. eurų, o importas iš Ukrainos išaugo 16,8 proc. ir sudarė 285,6 mln. eurų.

Ukrainos investicijų Lietuvoje mastas 2017 m., palyginti su 2016 m., padidėjo 29,3 proc. ir sudarė 22,58 mln. eurų, arba 0,15 proc. visų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje. Ukrainos verslininkai daugiausia investavo į nekilnojamojo turto sandorius ir didmeninę bei mažmeninę prekybą, tačiau pastaruoju metu matomas ir Ukrainos investicijų į profesinę ir mokslinę bei techninę veiklą augimas.