Dažniausiai užduodami klausimai

Nuo š.m. balandžio 19 dienos darbo dienomis galės  veikti parduotuvės ir prekybos vietos, įskaitant parduotuves prekybos ir pramogų centruose, išskyrus esančias turgavietėse. Tačiau šių parduotuvių veikla šeštadieniais ir sekmadieniais bus draudžiama - savaitgaliais, kaip ir anksčiau, galės dirbti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, taip pat turinčios atskirą įėjimą iš lauko, o kitos galės veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai. 

Nuo 2021 m. gegužės 3 d. ketinama leisti veiklą vykdyti turgavietėms ir kitoms viešoms prekybos vietoms.

Nuo vasario 15 d. bus leidžiama prekyba gėlėmis tiek uždaroje patalpoje, tiek lauke. Prekiauti gėlėmis bus galima visose prekybos vietose – ir turguje, ir prekybos centruose esančiose parduotuvėse. Gėlių pardavėjai prekybos vietose privalės laikytis ne mažesnio kaip 15 m2 prekybos ploto arba aptarnauti tik vieną klientą vienu metu.

Nuo kovo 15 d. galės veikti parduotuvės ir paviljonai (išskyrus paviljonų kompleksus su dengtu stogu, esančius turgavietėse), turintys tiesioginį įėjimą iš lauko klientams arba atskirą įėjimą, kuriuo naudojasi tik tos parduotuvės ar paviljono klientai, ir kioskai.

Taigi turgavietėse galės veikti visi kioskai (smulkios prekybos reikmėms skirtas nedidelis lengvų konstrukcijų pastatas, iš kurio prekės parduodamos pro langelį) ir tiesioginį įėjimą iš lauko turintys, atviroje erdvėje esantys paviljonai (pamatų neturintis smulkios prekybos ar paslaugų teikimo reikmėms skirtas laikinas statinys, kuriame prekyba vykdoma ar paslaugos teikiamos per duris).

Paviljonai, kurie turgavietėse yra ne pavieniai, o yra bendrame paviljonų komplekse, turi bendrą stogą, bendrą įėjimą (pavyzdžiui, paviljonai įrengti lauke, tačiau visus paviljonus jungia bendras dengtas stogas tarp praėjimų), veiklos kol kas vykdyti dar negali.

Nuo 2021 m. gegužės 3 d. ketinama leisti veiklą vykdyti visoms turgavietėms ir kitoms viešoms prekybos vietoms.

Ši prekyba gali būti vykdoma tiek atviroje turgavietėje, tiek ir kitose viešose prekybos vietose.

Nuo vasario 15 d. leidžiama  prekyba gėlėmis tiek uždaroje patalpoje, tiek lauke. Prekiauti gėlėmis bus galima visose prekybos vietose – tiek turguje, tiek prekybos centruose esančiose parduotuvėse. Gėlių pardavėjai prekybos vietose privalės laikytis ne mažesnio kaip 15 m2 prekybos ploto arba parduoti gėles tik vienam klientui

Maisto papildai yra maisto produktai, todėl jais prekiauti galima.

Rekomenduojama:

  • visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių (išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kt.). Tai negalioja prekybai internetu.
  • padidinti dirbančių kasų skaičių, kad nebūtų eilėje daugiau kaip 5 asmenys;
  • asmenims iš vieno šeimos ir (ar) namų ūkio lankytis po vieną;
  • nustatyti ilgesnį darbo laiką.

Prekybos ir paslaugų vietose, kuriose veikla nedraudžiama, privaloma tiek darbuotojams, tiek klientams užtikrinti saugias sanitarines, higienos sąlygas bei aprūpinimą būtinomis apsaugos priemonėmis bei užtikrinti Operacijų vadovo sprendimu nustatytas sąlygas prekybos vietoms.


 

Nuo vasario 15 d. veiklą gali atnaujinti kirpyklos ir grožio salonai, teikiantys įvairias grožio paslaugas: veido, kūno ir plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro, plaukų šalinimo vašku, tatuiravimo, auskarų vėrimo ir ilgalaikio makiažo. Uždaroje patalpoje privaloma užtikrinti 20 m2 paslaugos teikimo plotą arba paslaugas teikti tik vienam klientui, jeigu jos atliekamos mažesnėje patalpoje.

Dėl darbuotojų testavimo dėl COVID-19 registracija vykdoma per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą dviem būdais – pildant elektroninę registracijos formą arba telefonu.

Nuo balandžio 19 d. bus galima vykdyti prekybą salelėse valdant asmenų srautą ir užtikrinant saugų atstumą. Tačiau šių parduotuvių veikla šeštadieniais ir sekmadieniais bus draudžiama - savaitgaliais, kaip ir anksčiau, galės dirbti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, taip pat turinčios atskirą įėjimą iš lauko, o kitos galės veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai. 

 

Gali. Jeigu teikiant grožio paslaugas kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo ilgesnis nei 15 minučių, turi būti užtikrinamas 20 m2 paslaugos teikimo plotas vienam klientui arba aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas paslaugos gavėjas.

Grožio paslaugos, kaip ir kitos individualios paslaugos, prekybos centruose esančiose salelėse galimos.

Į kirpyklas atvedę vaikus tėvai kirpimo metu gali būti šalia jų kirpykloje. LR Sveikatos apsaugos ministro - valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu yra numatyta išimtis, kad asmenys, kurie lydi vaikus, neįgaliuosius, specialiųjų poreikių turinčius asmenis grožio paslaugoms atlikti, gali būti kartu paslaugos teikimo vietoje.

Jeigu grožio salone yra kelios atskiros patalpos, jos gali veikti vienu metu, atskirai kiekvienoje patalpoje aptarnaujant klientą. Šiuo atveju, grožio salone vienu metu gali dirbti 3 darbuotojai atskirose patalpose.

Galima, kadangi veiklą galėjo atnaujinti kirpyklos ir grožio salonai, teikiantys įvairias grožio paslaugas: veido, kūno ir plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro, plaukų šalinimo vašku, tatuiravimo, auskarų vėrimo ir ilgalaikio makiažo. Teikiant ilgesnes nei 15 minučių grožio paslaugas turės būti užtikrinamas 20 m2 paslaugos teikimo plotas vienam gavėjui ir vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas paslaugos gavėjas.

Taip, masažo paslaugos -  tiek gydomojo, tiek atpalaiduojančio - gali būti teikiamos. Turi būti užtikrinamas 20 m2 paslaugos teikimo plotas vienam klientui arba aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Individualios elektrostimuliacijos masažo paslaugos nuo vasario 15 dienos gali būti teikiamos. Masažistai, kaip ir kiti individualios paslaugos teikėjai, privalės užtikrinti 20 m2 paslaugos teikimo plotą vienam klientui arba aptarnauti ne daugiau kaip vieną asmenį, jeigu masažo trukmė ilgesnė nei 15 minučių. Medicininiai masažai, kuriuos gali teikti tik licencijuoti sveikatos priežiūros specialistai, kaip ir anksčiau galimi tiktai turint gydytojo siuntimą.

Nuo balandžio 19 dienos leista atsidaryti kino teatrams, profesionaliojo scenos meno įstaigų salėms, organizuoti renginius su žiūrovais lauke ir patalpose. Tokiuose renginiuose galės būti iki 150 lankytojų, jie negalės užimti daugiau kaip 30 proc. vietų salėse. 

Taip pat leidžiami renginiai, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 150 žiūrovų, laikantis nustatytų reikalavimų. Renginius uždarose erdvėse leidžiama organizuoti, kai užpildoma ne daugiau kaip 30 proc. visų sėdimųjų vietų.

Turi būti užtikrintas bilietų platinimas elektroniniu būdu ir (arba) žiūrovų registravimas, vyresni nei 6 metų žiūrovai turi dėvėti kaukes.

Prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas kino teatruose, salėse ir renginiuose draudžiama.

Nuo balandžio 26 dienos veikti bus leidžiama sporto klubams. Jie privalės vienam žmogui, įskaitant darbuotojus, užtikrinti 20 kvadratinių metrų plotą. Grupinės treniruotės galės būti vykdomos dalyvaujant ne daugiau kaip penkiems asmenims neįskaitant paslaugų teikėjų.

Taip pat numatyti palengvinimai žmonėms turintiems imunitetą: jie nuo balandžio 22 dienos galės rinktis iki 10 žmonių grupėmis, rengti šventes, ekskursijas.  Leista nuomoti patalpas tokių žmonių šventėms.

Nuo balandžio 12 d. galimos sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugos atvirose erdvėse, kai jos vienu metu teikiamos ne daugiau kaip 10 asmenų, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius.

SVARBU: Visais atvejais turi būti užtikrinamos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

 

Žaidimų kambariai veikti gali, jei jie nuomojami asmeninei šventei vienai šeimai, vienam šeimos ūkiui arba imunitetą turinčiai grupei iki 10 žmonių.

 

 

 

Nuo vasario 15 d.  galimos individualios treniruotės lauke. 

Nuo balandžio 26 dienos veikti bus leidžiama sporto klubams. Jie privalės vienam žmogui, įskaitant darbuotojus, užtikrinti 20 kvadratinių metrų plotą.

Grupinės treniruotės galės būti vykdomos dalyvaujant ne daugiau kaip penkiems asmenims neįskaitant paslaugų teikėjų.

Nuo balandžio 12 d. galimos sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugos atvirose erdvėse, kai jos vienu metu teikiamos ne daugiau kaip 10 asmenų, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius.

Nuo vasario 15 d. leidžiamos individualios šunų dresūros (klientas su šuniu ir treneris) treniruotės lauke, trunkančios ilgiau nei 15 minučių.

Nuo vasario 15 d. leidžiamos individualios paslaugos tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo, taigi su užsakovu galima suderinti visas detales ir vėliau darbus atlikti kai jau nėra tiesioginių kontaktų. 

Nuo vasario 15 d. leidžiamos individualios paslaugos tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo. Uždaroje patalpoje privaloma užtikrinti 20 m2 paslaugos teikimo plotą arba paslaugas teikti tik vienam klientui, jeigu jos atliekamos mažesnėje patalpoje.

Atsiskaityti galima tiek grynaisiais pinigais, tiek kortele. Tačiau jei įmanoma, rekomenduojama atsiskaityti mokėjimo kortele. 

Auklių veikla yra leidžiama, su sąlyga, kad auklė dirba nuolatos viename namų ūkyje ir gali būti traktuojama kaip integrali namų ūkio dalis, vadovaujantis LRV Nutarimo 2.1.8.1 papunkčiu, kad draudžiami daugiau nei vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio artimi kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.

Galima prekiauti maistu išsinešimui bei pristatyti jį fiziniams ir juridiniams asmenims kitais būdais.

 

Vyriausybė padarė išimtį laidojimo reikenų parduotuvėms - leidžiama prekyba ne tik nuotoliniu būdu, bet gali veikti ir fizinės laidojimo reikmenų parduotuvės, kuomet užtikrinamas bent 15 m2 prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos sąlygos. 

Nuo vasario 15 d. būti teikiamos įvairios individualios paslaugos tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo.

Nuo kovo 15 dienos leidžiamos baseinų ir pirčių paslaugos, teikiamos kaimo turizmo sodybose, vienam šeimos ūkiui.

Gali veikti gyvūnų kirpyklos ir gali būti teikiamos gyvūnų gydymo ir sveikatinimo paslaugos. Galimas kontaktas tik tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo, vėliau paslauga gali būti vykdoma kai tiesioginio kontakto jau nėra.

Gali veikti, jei pagrindinė veikla yra pašarų gyvūnams, veterinarijos priemonių pardavimas. Tai reiškia, tokios prekės turi sudaryti daugiau kaip 50 proc. asortimento. 

Nuo gruodžio 16 d. draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla, išskyrus:

  • maistas tiekiamas išsinešti arba pristatomas fiziniams ir juridiniams asmenims kitais būdais;
  • viešojo maitinimo paslaugos teikiamos įmonių, įstaigų ar organizacijų, kuriose vykdomas pamaininis darbas, darbuotojams šių įmonių, įstaigų ar organizacijų teritorijose ir (ar) patalpose;
  • viešojo maitinimo paslaugos teikiamos ugdymo, socialinių paslaugų, asmens sveikatos priežiūros, krašto apsaugos, pataisos įstaigose, tardymo izoliatoriuose, Užsieniečių registracijos centre ar kitose įstaigose, kuriose būtina užtikrinti maitinimą pagal įstaigos veiklos specifiką.

Nuo balandžio 22 dienos atsidaryti galės lauko kavinės: maistą bus galima tiekti tik lauke, ne daugiau kaip dviem žmonėms. Maitinimo įstaigos galės veikti 7-21 val. Veikti galės ir jūrų bei oro uostuose esančios maitinimo įstaigos.

Apgvendinimo paslaugos gali būti teikiamos, kai kambaryje apgyvendinama viena šeima.

Kadangi Vyriausybė š.m. balandžio 14 d. padidino asmenų, kuriems leidžiama turėti artimus kontaktus, skaičių, nuo 2021 m. balandžio 22 d. leidžiama apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtų patalpų bei laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų nuoma organizuojant asmenines šventes, kai jose dalyvauja ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.

 

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamas pagalbos priemones galite rasti čia.

 

 

Nuo 500 eurų iki 800 tūkst. eurų siekiančias vienkartines subsidijas gali gauti įmonės, kurių vidutinė mėnesio apyvarta sumažėjo 30 proc. ar daugiau. Apyvartos sumažėjimas skaičiuojamas nuo 2020 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. sausio 31 d., palyginti su 2019–2020 m. laikotarpiu. Įmonės, 2019 m. sumokėjusios daugiau kaip 2 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio, nuo tos sumos gaus 25 proc. dydžio subsidiją. Sumokėjusioms mažiau nei 2 tūkst. eurų įmonėms skiriama 500 eurų subsidija.

Pagal š.m. balandžio 14 d. priimtus tvarkos aprašo pakeitimus, reikalavimus atitinkančioms įmonėms subsidijų dydis bus automatiškai dvigubinamas. Įmonės, 2019 m. sumokėjusios daugiau kaip 2 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio, nuo tos sumos gaus ne 25 proc., o 50 proc. dydžio subsidiją, o sumokėjusioms mažiau nei 2 tūkst. eurų įmonėms bus skiriama ne 500, o 1000 eurų subsidija.

Būtinos sąlygos dvigubinamai subsidijai gauti – kad vidutinė įmonės mėnesio apyvarta butų sumažėjusi 30 proc. ar daugiau, o vykdoma pagrindinė veikla būtų įtraukta į Karantino metu ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą, kuris skelbiamas čia:  https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/cf9c18724ae211ebb394e1efb98d3e67?jfwid=i3h7wfags

Paraiškas gauti subsidiją prima Valstybinės mokesčių inspekcija. 

Dėl dvigubai didesnių pirmojo paketo subsidijų įmonėms nieko nereikia papildomai daryti – lėšoms išmokėti papildomų dokumentų teikti nereikės. Įmonių, kurių paraiškos jau įvertintos ir kurios jau yra gavusios subsidijas, sąskaitas papildoma parama turėtų pasiekti maždaug per dvi savaites.

 

Dėl išmokos skyrimo reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą. Išsamią informaciją apie išmokos skyrimo tvarką ir prašymo pildymą rasite čia

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-10