BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


A. Armonaitė: „E.Lietuva kaip niekad saugi ir atvira“

Data

2022 05 12

Įvertinimas
0
ministre.jpg

Siekiant užtikrinti duomenų saugumą, pirmą kartą Lietuvos istorijoje pačių svarbiausių Lietuvos registrų šifruotos kopijos pradėtos saugoti ne tik Lietuvoje, bet dar papildomai ir vienoje iš NATO valstybių duomenų centrų. Duomenų saugumą garantuos ir šiandien Seime priimtos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisos, leisiančios lanksčiau ir efektyviau valdyti valstybės institucijų saugomus duomenis.

„Šiandien skaitmeninė Lietuva yra kaip niekad saugi ir atvira – duomenims saugoti  pradedame naudoti ne tik savo, bet ir kitų valstybių turimą infrastruktūrą. Tai reiškia, kad kritiniais atvejais skaitmeninė valstybė galės toliau veikti –  galėsime naudoti užsienyje esančias duomenų kopijas, nesvarbu, kas nutiktų Lietuvoje esantiems serveriams“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Viename iš NATO šalių esančių duomenų centrų jau saugomos svarbiausių šalies registrų rezervinės duomenų kopijos – čia perkelta daugiau kaip 1000 terabaitų svarbiausių Lietuvai duomenų, tokių kaip Lietuvos Respublikos gyventojų registras, Nekilnojamojo turto registras ir kadastras, Adresų registras ir pan.  

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė pabrėžia, kad papildomą skaitmeninių valstybės paslaugų saugumą   padės užtikrinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtos ir šiandien Seimo priimtos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisos.

„Šis įstatymas leis lanksčiau ir efektyviau valdyti valstybės informacinius išteklius naudojant tiek valstybinius, tiek komercinius duomenų centrus, taip pat viešosios debesijos teikiamas paslaugas. Institucijų duomenys bus klasifikuojami pagal svarbą ir jautrumą, bus diversifikuojamos jų saugojimo vietos. Tai padės apsaugoti mūsų valstybę nuo kibernetinių atakų ar kitų grėsmių ir užtikrins sklandų valstybės institucijų veikimą“,  – sako E. Markevičiūtė.  

Įstatymo pataisos nustato, kad valstybės institucijos privalės Vyriausybės patvirtintų duomenų, kurie turėtų būti prieinami karo, nepaprastosios padėties, ekstremaliųjų situacijų ar kitais krizių atvejais, kopijas laikyti ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės ar Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) valstybių duomenų centruose. Šios kopijos būtų naudojamos, jeigu nebebūtų prieinami Lietuvoje laikomi duomenys.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija bendradarbiaudama su visomis valstybinėmis institucijomis siekia visuomenei ir verslui  atverti kiek įmanoma daugiau nuasmenintų duomenų. Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) apžvalgos duomenimis, per metus atvertų duomenų rinkinių skaičius padidėjo beveik dvigubai, o tai padidino ir besidominčių atvertais duomenimis skaičių – jis  išaugo 5 kartus.

Šiemet tikimasi dar labiau suaktyvinti patį duomenų atvėrimo procesą ir atverti ne mažiau kaip 500 duomenų rinkinių, tarp kurių bus ir didelės vertės duomenys, galintys tapti naujų produktų ir technologijų pagrindu. Skaičiuojama, kad racionalus duomenų panaudojimas papildomai gali sukurti apie 2 proc. nacionalinio BVP.