BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


A. Armonaitė susitiks su kosmoso srities įmonių atstovais, dalyvaus paleidžiant erdvėlaivį „SpaceX“

Data

2021 09 15

Įvertinimas
0
satellite-693216_1920.jpg

JAV viešinti ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė trečiadienį Kenedžio kosminių skrydžių centre Floridoje dalyvaus verslininko Elono Musko įkurtai kompanijai „SpaceX“ paleidžiant erdvėlaivį į kosmosą bei susitiks su verslo kontaktus su Lietuva norinčių stiprinti kosmoso srities įmonių atstovais.  

Kompanijos „SpaceX“ misija „Inspiration4“ unikali tuo, kad į skrydį apie Žemės orbitą pirmą kartą pakils tik civilių asmenų ekspedicija.  

„Amerikai tai svarbus įvykis, apie kurį plačiai kalbama jau kurį laiką. Labai džiaugiuosi atsiradusia proga gyvai susitikti su kelių svarbių kosmoso technologijų bendrovių atstovais šio istorinio įvykio kontekste“, – sakė A. Armonaitė.   

Ministrė pažymėjo, kad šio skrydžio metu bus ir vienas svarbus lietuviškas akcentas. Erdvėlaivio įgulos vadovas yra verslininkas Jaredas Isaacmanas, Lietuvoje įsteigęs programinės įrangos kūrimo ir klientų aptarnavimo centrą „Shift4 Payments Lithuania“, kuriame dirba per 200 žmonių. Pilotas su savimi pasiims ir Lietuvos vėliavą, kuri vėliau bus saugoma etnokosmologijos muziejuje Molėtuose.   

Ekonomikos ir inovacijų ministrė pakviesta stebėti erdvėlaivio pakilimą, taip pat turės galimybę susitikti su įvairių JAV verslo bendrovių vadovais, atvykusiais į šį išskirtinį renginį. Numatyti ir individualūs ministrės susitikimai su JAV kosmoso srities įmonių atstovais.  

Ekonomikos ir inovacijų ministrės teigimu, Lietuvoje anksčiau buvo nepakankamai įvertintas kosminių technologijų potencialas, nes aktyvesnė veikla šioje srityje gali duoti didelę tiesioginę naudą šalies ekonomikai, skatinti mokslo ir verslo projektus.  

„Kosmoso sektoriaus pasiekimai pirmiausia skirti žmonėms, gyvenantiems Žemėje. Kosmoso technologijos mums leidžia kurti inovacijas klimato kaitos, Žemės paviršiaus stebėjimo, sveikatos,  transporto ir kitose srityse. Šiuo metu pasaulyje vyksta spartus kosmoso sektoriaus komercinimas. Pernai pasaulio kosmoso sektoriaus vertė sudarė 317 mlrd. eurų, o kasmetinis augimas siekia 6,7 procento. Lietuva šiais metais tapo asocijuota Europos kosmoso agentūros nare, mūsų šalies pasiekimai šioje srityje gerėja labai sparčiai. Lietuvoje jau įkurta E. Musko valdoma palydovinio interneto kompanija „Starlink Lithuania“, todėl akivaizdu, kad jau dabar turime ką pasiūlyti vykdydami kosmoso srities plėtrą“, – sakė A. Armonaitė. 

Lietuvoje yra daugiau nei 30 kosmoso tiekimo grandinių veikloje dalyvaujančių įmonių, iš kurių kiekviena  vidutiniškai gauna 0,5 mln. eurų vertės pardavimo pajamų. Tikimasi, kad per 5 metus kosmoso įmonių skaičius Lietuvoje išaugs daugiau nei 2,5 karto.  

Nuo 2014 m. galioja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ir NASA pasirašytas dvišalis bendradarbiavimo susitarimas dėl tarptautinės stažuočių programos. Tik 11 pasaulio šalių turi sutartis su NASA ir gali siųsti savo studentus stažuotėms. Mūsų šalies piliečiai bei JAV lietuviai yra prisidėję prie „Apollo“, „Voyager“, „Galileo“, „Cassini“ ir kitų NASA programų.