BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


E. Gustas: sukurtos intelektinės nuosavybės užtikrinimas skatina naujas verslo galimybes ir didina įmonių konkurencingumą

Data

2014 11 04

Įvertinimas
0
Susitikimas3670.jpg

Šiandien, lapkričio 4 d., ūkio ministras Evaldas Gustas susitikime su Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) generaliniu direktoriumi Francisu Gurry ir Inovatyvios ekonomikos tarybos (IET) posėdyje aptarė intelektinės nuosavybės svarbą, skatinant Lietuvos inovatyvumą ir konkurencingumą, patentų ir inovacijų vaidmenį šalies ūkio plėtrai.

„Ūkio ministerijai svarbu, kad aktyvus intelektinės nuosavybės valdymas taptų reikšminga Lietuvos įmonių strategijų dalimi. Visų pirma, tai padeda susigrąžinti investicijas, skirtas naujiems produktams kurti, taip pat sudaro prielaidas efektyviai pritraukti lėšų, padeda išsaugoti įmonei priklausančią rinkos dalį ir leidžia gauti papildomų pajamų iš licencijavimo. Todėl dedame pastangas kurdami galimybes Lietuvos verslui naudotis Ūkio ministerijos suformuotais finansiniais mechanizmais, kartu dalytis rizika ir 2014–2020 metų finansiniu laikotarpiu“, – sakė ūkio ministras E. Gustas.

IET posėdyje dalyvavęs PINO generalinis direktorius F. Gurry daugiausia dėmesio skyrė inovacijoms ir intelektinės nuosavybės apsaugai inovacijų srityje. Pasak jo, inovacijoms kartu su globalia informacinių technologijų sistema, teisine struktūra ir informacinių technologijų platformomis PINO skiria daugiausiai dėmesio. Šalys bendradarbiauja inovacijų srityje, siekdamos pritraukti investicijų, diegti naujoves ir skatinti progresą, tačiau jos ir konkuruoja tarpusavyje. Todėl PINO tikslas užtikrinti sąžiningą konkurenciją inovacijų srityje. Anot F. Gurry, inovacijos dažniausiai matuojamos „Global Innovation“ indeksu, kuris parodo, kiek valstybės pažengusios inovacijų srityje.

Ūkio ministerija Lietuvoje nėra vienintelė valstybinė institucija, dirbanti intelektinės nuosavybės srityje. Ūkio ministerija yra atsakinga už intelektinę nuosavybę, jeigu ji yra susijusi su verslo subjektų naujovėmis. Švietimo ir mokslo ministerija taip pat dalyvauja procese ir yra atsakinga už mokslo sritis. Teisingumo ministerija atsakinga už patentavimo procesą Lietuvoje.

Po susitikimo su F. Gurry ūkio ministras IET posėdyje pabrėžė Tarybos vaidmenį skatinant inovacijas ir didinant Lietuvos konkurencingumą: „IET įsteigta, siekiant sustiprinti viešųjų įstaigų, įmonių ir mokslo ir švietimo institucijų bendradarbiavimą. Jos vaidmuo taip pat svarbus užtikrinant palankią aplinką vystytis verslui ir taikyti naujoves, kurios per veiksmingą inovacijų sistemos plėtrą leistų sistemingai augti Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.“

„Patentuotų inovacijų ir patentų vaidmuo vis svarbesnis technologijų plėtros vystymosi procesui, kuris skatina naujas verslo galimybes ir didina įmonių konkurencingumą. Vyriausybė remia inovacijas skirtingais būdais: per fundamentaliuosius mokslinius tyrimus, universitetus ir viešuosius projektus, fiskalinę paramą moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai, – apie Lietuvos Vyriausybės dėmesį inovacijoms, patentams ir intelektinės nuosavybės teisėms kalbėjo E. Gustas. – Neseniai pasaulio valstybių vyriausybės pradėjo skirti itin daug dėmesio patentams ir patentavimui inovacijų strategijose. Lietuva taip pat pabrėžė patentų ir intelektinės nuosavybės teisių svarbą strateginiame dokumente – 2013 metais priimta Lietuvos inovacijų plėtros programa 2014–2020.“

Pagal „Global Innovation“ 2014 metų indeksą Lietuva užima 39 vietą iš 143 pasaulio valstybių. Tačiau Lietuva vis dar turi tobulėti, kad pasiektų ES šalių vidurkį intelektinės nuosavybės apsaugos ir pajamų iš intelektinės nuosavybės licencijavimo srityse. Inovacijų produkto kūrimo procesas reikalauja didelių investicijų ir yra susijęs su rizika.

Per posėdį Ūkio ministerijos Inovacijų departamento direktorius Dimitrijus Kucevičius ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius Arūnas Karlonas pristatė Lietuvos inovacijų politiką ir intelektinės nuosavybės apsaugos galimybės Lietuvoje. Atsižvelgiant į pastarųjų metų statistinius duomenis, augimo tendencijos yra akivaizdžios – pateiktų nacionalinių prekių ženklų ir patentų paraiškų skaičius nuolat augo. Ryškus pokytis matomas nuo 2011 metų, kai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra gavo teisę administruoti priemonę, skatinančią intelektinės nuosavybės teisių apsaugą tarptautiniu mastu. Pagal priemonę remiamas išradimų patentavimas, dizaino registravimas ir patento paraiškų paieška. Įvertinus priemonės svarbą ir populiarumą, 2014–2020 metų finansiniu laikotarpiu ji bus finansuojama iš ES struktūrinių fondų. Parama įmonėms bus skirta patentams ir dizainui registruoti tarptautiniu mastu. Taip bus siekiama ir toliau didinti jų konkurencinį pranašumą.

IET posėdyje taip pat dalyvavo ūkio viceministras Marius Skarupskas, teisingumo viceministras Paulius Griciūnas, Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje ambasadorius Rytis Paulauskas, Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Algimantas Akstinas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, mokslo ir tyrimų įstaigų, asociacijų, autorių teisių, patentų biuro atstovai.

IET yra sudaryta iš valstybės institucijų ir įstaigų, asocijuoto verslo struktūrų, mokslo ir studijų įstaigų bei ekspertų atstovų. IET tikslas – stiprinti valstybės institucijų, verslo ir mokslo visuomenės bendradarbiavimą, sudaryti palankesnę aplinką diegti inovacijas versle siekiant darnios ūkio plėtros ir didinti Lietuvos ūkio konkurencingumą.

PINO (angl. WIPO) – tai 1967 metais įkurta ir 188 valstybes nares vienijanti Jungtinių Tautų (JT) agentūra, kuri rūpinasi intelektinės nuosavybės paslaugomis, politika, informacija ir bendradarbiavimu. Organizacijos misija – sukurti subalansuotą ir veiksmingą tarptautinės intelektinės nuosavybės sistemą, skatinančią inovacijas ir kūrybiškumą visose organizacijai priklausančiose valstybėse narėse.

PINO generalinis direktorius australas F. Gurry vadovauja šiai JT agentūrai nuo 2008 metų spalio 1 dienos. Jis taip pat pirmininkauja JT aukšto lygio valdymo komitetui (angl. High-Level Committee on Management), kuris yra atsakingas už koordinavimo užtikrinimą administravimo ir valdymo srityse visoje JT sistemoje. Pagal išsilavinimą F. Gurry – teisininkas ir Kembridžo universiteto filosofijos daktaras. F. Gurry kalba anglų ir prancūzų kalbomis.