BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Lietuvos narystė Europos kosmoso agentūroje suteiks postūmį ateities verslui

Data

2021 02 18

Įvertinimas
1
earth-11015_1920.jpg

Lietuvai atsiveria galimybės tapti Europos kosmoso agentūros (EKA) nare. Ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei suteikti įgaliojimai pasirašyti asocijuotos narystės sutartį ir tikimasi, kad tai pavyks padaryti jau šį pavasarį. Šiuo metu Lietuva turi bendradarbiaujančios su EKA valstybės statusą.  

„Lietuva jau dabar sėkmingai veikia žemės stebėjimo, nanopalydovų, fotonikos pramonės srityse ir pasiekia puikių rezultatų įgyvendinant įvairius kosmoso projektus. Tapus asocijuota agentūros nare, šalies verslas ir mokslas turės galimybę dalyvauti pasirinktose programose ir plėtoti įvairias kosmoso technologijas. Lietuvoje taip pat galės būti įsteigtas Europos kosmoso agentūros verslo inkubavimo centras, kuris teiks ekspertinę ir finansinę pagalbą kosmoso srities startuoliams. Įsitraukimas į kosmoso srities technologijų plėtrą ne tik gerina šalies įvaizdį tarptautiniu mastu, bet ir duoda tiesioginės naudos ekonomikai – skaičiuojama, kad EKA programų dalyvių tiesiogiai investuotas 1 euras sukuria ne mažiau kaip 3,5 euro vertės“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.  

Asocijuota narystė leis dalyvauti įvairiose EKA programose, kurias Lietuva pasirinks įvertinusi šalies kosmoso sektoriaus stiprybes ir potencialą. Tokiu būdu narystė paskatins kosmoso srities technologijų vystymą, startuolių kūrimą, mokslo ir verslo partnerystę. Be to, Lietuvos verslui ir mokslui atsivers galimybė bendradarbiauti su didžiosiomis Europos technologijų korporacijomis („Airbus“, „Thales Alenia space“, „Ariane group“, „OHB system“), kurios įgyvendina didelės apimties EKA programas.  

Ministrės teigimu, kosmoso rinka yra labai perspektyvi, vyksta spartus jos komercinimas. Skaičiuojama, kad pernai pasaulio kosmoso sektoriaus vertė sudarė 317 mlrd. eurų, o kasmetinis augimas siekia 6,7 procento. Pagal bendradarbiaujančios valstybės susitarimą, Lietuvos bendrovės ir mokslo įstaigos įgyvendino 34 kosmoso srities mokslinių tyrimų bei inovacijų projektus.  

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pažymi, kad Lietuvos ir EKA bendradarbiavimo sutartis pratęsta iki šių metų rugsėjo 27 dienos – iki tol asocijuotos narystės susitarimas turi būti pasirašytas ir ratifikuotas Seime, kitu atveju Lietuva gali netekti susitarimo su agentūra.