BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Seimui pateikti svarstyti viešuosius pirkimus lengvinantys įstatymų pakeitimai

Data

2022 09 13

Įvertinimas
0
19506_872_0fa0aca48b0eee1d8f9af23187ed3551.jpg

Seimas priėmė svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtus viešuosius pirkimus reguliuojančių įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama daugiau lankstumo, aiškumo ir pasirinkimo galimybių bei mažesnės administracinės naštos. 

„Tikimės, kad Seimas pritars siūlomiems projektams, kurių pagrindas – didesnis pasitikėjimas pirkimo dalyviais ir lengvesnis viešųjų pirkimų vykdymas, o reguliavimo pokyčiai leis pirkimo vykdytojams daugiau dėmesio skirti galutiniam pirkimo rezultatui, kuris dažnai pasimeta susikoncentravus į perteklines procedūras“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Teikiamais įstatymų pakeitimais siekiama vengti situacijų, kai dėl formalių klaidų atmetami ekonomiškiausi pasiūlymai, todėl siūloma leisti tiekėjams taisyti pastebėtus pasiūlymų trūkumus, išskyrus duomenis, kurie daro įtaką pasiūlymų eilei. Supaprastinto pirkimo dokumentuose pastebėjus netikslumų, siūloma leisti keisti ir pirkimo sąlygas – pratęsti pasiūlymų pateikimo terminą, kad visi pirkime norintys dalyvauti tiekėjai galėtų susipažinti su pasiūlymui parengti reikalinga informacija. Jeigu pirkimo dokumentuose bus padaryta esminių klaidų, perkančioji organizacija pirkimą galėtų nutraukti.

Siūlomais pakeitimais norima suteikti daugiau pasirinkimo ir kartu atsakomybės formuojant pirkimo strategiją. Pavyzdžiui, nebeliktų absoliučios prievolės skaidyti pirkimą į dalis, tačiau būtų reikalaujama priimti sprendimą atsižvelgiant į smulkiojo ir vidutinio verslo galimybes. Keičiant sutartis reikės laikytis nustatytų sąlygų, tačiau nebeliktų ribojimo bendrai sutarties keitimo vertei. Atliekant supaprastintas skelbiamas derybas bus galima praleisti paraiškų teikimo etapą ir pirkimą atlikti greičiau. 

Taip pat siūloma atsisakyti perteklinių reikalavimų, t. y. nustatyti galimybę reikalauti, kad dokumentus, patvirtinančius atitiktį nacionalinio saugumo reikalavimams, pateiktų tik būsimas laimėtojas. Tad dažnu atveju nebereikėtų visiems pirkime dalyvaujantiems tiekėjams pateikti dokumentų ir jų visų tikrinti. 

Be to, supaprastintų pirkimų atveju siūloma mažinti asmenų, apie kuriuos tiekėjas turi pateikti informaciją dėl teistumo, ratą – numatoma tikrinti tik vadovą ir asmenį, turintį teisę pasirašyti tiekėjo finansinės apskaitos dokumentus.

Lankstumas atliekant pirkimus nesumenkins pirkimų skaidrumo. Priėmus įstatymų pakeitimus bus reikalaujama daugiau dėmesio skirti viso pirkimų proceso – nuo pasirengimo pirkimui iki pirkimo sutarties įvykdymo – vidaus kontrolei. Taip pat asmenys, kurie dalyvauja pirkime priimant sprendimus, turės ne tik deklaruoti viešuosius ir privačius interesus, bet ir būti viešinami skelbiant konkretaus pirkimo procedūrų ataskaitas.