BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Sutartyse nurodytų kainų peržiūra tapo aiškesnė

Data

2022 06 10

Įvertinimas
1
18710_46e20cce8fa5f458fde06d55315c1e06.jpg

Ekonomikos ir inovacijų ministerija perkančiosioms organizacijoms pateikė papildomus išaiškinimus ir aptarė sprendimus, kaip peržiūrėti jau sudarytose sutartyse fiksuotas kainas ar numatyti galimybę tai atlikti naujų sutarčių sudarymo metu. 

„Į perkančiąsias organizacijas kreipiamės jau ne pirmą kartą. Daugelis jų jau atsižvelgė į ministerijos prašymą ir peržiūrėjo sutartyse nurodytas kainas, tačiau kartu girdime, kad pirkimų vykdytojai bijo suklysti ir delsia keisti sutartis. Siekdami, kad indeksavimo procesas būtų dar sklandesnis, pateikėme papildomus išaiškinimus, kurie padės efektyviai spręsti šuo metu rinkoje susidariusias problemas. Juo labiau kad sutarčių keitimo, kainų indeksavimo galimybę nustato teisės aktai“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis.

Siekiant išvengti nuostolių dėl kainų pokyčių, nuo liepos 1 d. įsigalios patikslinta Kainodaros metodika. Sudaromose naujose prekių sutartyse bus privaloma numatyti fiksuotų kainų peržiūrą, kai sutartis galioja vienerius metus ar ilgiau, paslaugų sutartyse – kai jos sudaromos 2 metams ar ilgiau, o darbų sutartyse – kai jos sudaromos 6 mėnesiams ar ilgiau. Pirkimo dokumentuose ir sutartyje galima nustatyti ir dažnesnį kainų perskaičiavimą, atsižvelgiant į situaciją rinkoje, sutarties galiojimo trukmę ir kitas svarbias aplinkybes. Taip pat kainos peržiūrą galima susieti su konkrečiu įvykiu, pavyzdžiui, kainos indekso pakitimu tam tikru dydžiu.

Daugeliu atvejų kainos pokyčius įrodo statistiniai duomenys ar kiti objektyvūs duomenų šaltiniai. Šiuo tikslu Lietuvos statistikos departamentas, bendradarbiaudamas su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, detalizavo statybos elementų kainų indeksų sudedamąsias dalis ir skelbia 11 medžiagų grupių kainų pokyčius. Nuo š. m. birželio 1 d. paskelbta dar išsamesnė informacija apie medžiagų ir gaminių, įtrauktų į šias grupes, kainų indeksus. Informaciją apie tai galima rasti čia.

Pirkimo dokumentuose taip pat galima nustatyti, kad kainos peržiūra susiejama su kitais šaltiniais, leidžiančiais geriau įvertinti kainų pokyčio dinamiką. Pavyzdžiui, jeigu perkančioji organizacija įvertino, kad itin didelę dalį jos perkamų darbų kainos sudaro aliuminis, ji gali kainų perskaičiavimą susieti su Londono metalo biržos skelbiamomis aliuminio kainomis. 

Tais atvejais, kai kainos rinkoje ženkliai pakilo pasibaigus pasiūlymų pateikimo terminui ir tiekėjams atsisakius pasirašyti sutartis nurodytomis sąlygomis, perkančiosioms organizacijoms rekomenduojama nutraukti pirkimą ir patikslinus sąlygas paskelbti jį iš naujo. Jeigu sutartis pasirašyta, ji negali būti keičiama dėl nenumatytų aplinkybių, kurios buvo žinomos atliekant pirkimo procedūras. Tačiau sutartys gali būti keičiamos, esant kitiems Viešųjų pirkimų įstatyme nustatytiems sutarčių keitimo pagrindams.