BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministerija rengs valstybės pagalbos priemones, skirtas pramonės įmonėms

Data

2014 04 16

Įvertinimas
0
EK_pramone.jpg

Ūkio ministerija rengs valstybės pagalbos priemones, pagal kurias pramonės įmonėms bus kompensuojamos išlaidos, patirtos padidėjus elektros kainoms, į jas įtraukus apyvartinių taršos leidimų išlaidas. Vyriausybė tokį sprendimą priėmė šiandien posėdyje. Ūkio ministerijai pavesta artimiausiu metu išsiaiškinti, koks būtų pramonės įmonių poreikis gauti tokią valstybės pagalbą, ir planuojant 2015 m. biudžetą numatyti galimą finansavimą.

Kai kurios pramonės įmonės, intensyviai naudojančios elektros energiją, patirs papildomų išlaidų dėl apyvartinių taršos leidimų išlaidų įtraukimo į elektros kainas. Kad būtų išlaikytas esamas pramonės konkurencingumas, neperkeliant atsiradusios papildomos finansinės naštos vartotojui, ir kad verslas nenuspręstų perkelti gamybos iš Europos Sąjungos į kitas šalis, nutarta teikti valstybės pagalbą pramonės įmonėms.

Valstybės pagalba galės pasinaudoti pramonės įmonės, priskiriamos prie trąšų, chemijos, popieriaus ir kartono ir kitų sektorių, nurodytų 2012 m. Europos Komisijos paskelbto Komunikato II priede.

Pažymėtina, kad, norint kuo labiau sumažinti konkurencijos vidaus rinkoje iškraipymą ir toliau siekti Europos Sąjungos (ES) tikslo mažinti anglies dioksido kiekį, valstybės skiriama pagalba negali būti kompensuojamos visos į elektros kainas įtraukiamos su apyvartiniais taršos leidimais susijusios išlaidos.

Visoje Europos Sąjungoje įmonės privalo laikytis griežtų aplinkosaugos reikalavimų ir įsigyti reikiamą skaičių apyvartinių taršos leidimų (1 apyvartinis taršos leidimas yra lygus 1 tonai CO2 išmesti).

Atsigaunant ekonomikai didėja gamybos apimtys, kartu didėja pramonės įmonėms reikalingų apyvartinių taršos leidimų skaičius, todėl atsiranda prielaidų didinti šių leidimų kainą. ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos laikotarpiu (2013–2020 m.) pagal ES nustatytą tikslą pramonės ir energijos gamybos įrenginių išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis turi būti sumažintas 21 proc., palyginti su 2005 m. lygiu. Nacionalinės apyvartinių taršos leidimų kvotos valstybėms narėms nebenustatomos ir apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje esantiems įrenginiams apyvartiniai taršos leidimai skiriami iš bendros ES kvotos.

2013 m. minėtoje sistemoje esantiems įrenginiams suteikiama apie 80 proc. nemokamų apyvartinių taršos leidimų. Šis skaičius kiekvienas metais mažės, ir numatyta, kad 2020 m. tik apie 30 proc. apyvartinių taršos leidimų bus suteikiama nemokamai. Trūkstamus apyvartinius taršos leidimus veiklos vykdytojai privalės įsigyti aukcionuose. Be to, ES teisės aktais yra nustatyta, kad 2027 m. veiklos vykdytojai nebegaus nemokamų apyvartinių taršos leidimų.

Vyriausybės ir Ūkio ministerijos užsakymu buvo atliktas tyrimas „Valstybės pagalbos priemonių galimi mechanizmai pramonės sektoriams ir pošakiams, kuriems dėl į elektros kainas įtraukiamų su ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema susijusių išlaidų kyla didelė anglies dioksido nutekėjimo rizika“.

Pagal medžiagą, surinktą atliekant tyrimą, yra pateiktos rekomendacijos dėl valstybės pagalbos schemos pramonės sektoriams ir pošakiams, kuriems kyla didelė CO2 nutekėjimo rizika, taip pat pateiktos rekomendacijos dėl atitinkamų valstybės pagalbos priemonių teikimo kriterijų ir atitinkamų valstybės pagalbos schemų ir rekomendacijos dėl institucijų atsakomybių. Remiantis šio tyrimo išvadomis Ūkio ministerija paskirta atsakinga už valstybės pagalbos priemonių pramonės įmonėms formavimą.

Su Vyriausybės ir Ūkio ministerijos tyrimu galite susipažinti adresu http://www.ukmin.lt/web/lt/verslo_aplinka/pramone/analize_tyrimai_studijos.