Ūkio ministerija tobulina Konkurencijos įstatymo koncentracijos priežiūros taisykles
Data
2017 11 22
Įvertinimas

Šiandien Vyriausybė posėdyje pritarė Ūkio ministerijos siūlomiems Konkurencijos įstatymo pakeitimams, kurie padės sumažinti administracinę naštą verslui, Konkurencijos įstatymo nuostatos bus suderintos su tarptautine praktika ir sudarytos sąlygos veiksmingesnei koncentracijos (verslo susijungimų ar įsigijimų) priežiūros procedūrai.
Įstatymo projekte didinamos pajamų ribos, nuo kada apie sandorį reikia pranešti Konkurencijos tarybai ir gauti jos leidimą (kiekvieno koncentracijoje dalyvaujančio subjekto pajamų riba nuo 1,45 mln. Eur didinama iki 2 mln. Eur, o visų koncentracijoje dalyvaujančių subjektų pajamų suma didinama nuo 14,5 mln. Eur iki 20 mln. Eur).
Taip pat verslui palankia linkme keičiama bendrųjų pajamų skaičiavimo tvarka: siūloma įtvirtinti visiems ūkio subjektams vienodus bendrųjų pajamų skaičiavimo kriterijus nepriklausomai nuo ūkio subjektų įsisteigimo vietos (Lietuva ar užsienis), nurodant, kad bus vertinamos tik Lietuvoje paskutiniais prieš koncentraciją ūkiniais metais gautos pajamos. Pagal dabartinį reguliavimą Lietuvoje įsteigtų subjektų atžvilgiu buvo skaičiuojamos visos jų pajamos, o užsienyje įsteigtų subjektų atžvilgiu skaičiuojamos jų tik Lietuvoje gautos pajamos.
Siūloma keisti ir susijusių ūkio subjektų grupės sąvoką – nurodyti, kad ūkio subjektai bus laikomi tarpusavyje susijusiais tik dėl savitarpio kontrolės turėjimo. Siūloma keisti kontrolės prezumpciją iš 1/3 į 1/2 ir daugiau akcijų, turto ar balsavimo teisių turėjimą.
Naujajame įstatymo projekte vietoj šiuo metu galiojančio reikalavimo prie pranešimo apie koncentraciją pateikti kiekvieno koncentracijoje dalyvaujančio ūkio subjekto paskutinių trejų metų metinių finansinių ataskaitų rinkinius numatyta, kad būtų teikiami paskutinių vienerių metų rinkiniai.
Remiantis Europos Sąjungos praktika, siūloma numatyti, kad Konkurencijos taryba tam tikromis sąlygomis turi teisę sustabdyti pranešimo apie koncentraciją nagrinėjimą. Taip pat siūloma įtvirtinti, kad per dvejų metų laikotarpį tarp tų pačių asmenų sudaromi 2 arba daugiau sandorių laikomi viena koncentracija. Šia nuostata siekiama užtikrinti, kad ūkio subjektai dirbtinai neskaidytų sandorių, siekdami išvengti koncentracijos priežiūros.
Įstatymo pakeitimai Seime turėtų būti priimti dar šiais metais ir turėtų įsigalioti nuo 2018 m. sausio 1 d.