BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministerijoje tartasi, kaip palengvinti litų keitimo į eurus sąlygas pirmosiomis 2015 m. sausio dienomis

Data

2014 08 01

Įvertinimas
0
EsparamaiStock_000017355862Small.jpg

Ūkio ministerijoje įvyko Verslo aplinkos darbo grupės posėdis, per kurį buvo pristatyta, kaip ketinama palengvinti gyventojams litų keitimą į eurus 2015 m. sausio 1–15 d., bankų ir AB Lietuvos pašto skyrių darbo po darbo valandų ir savaitgaliais dviejų valiutų (litų ir eurų) cirkuliacijos laikotarpiu klausimas ir kiti aktualūs klausimai.

Verslo aplinkos darbo grupei pirmininkavusi ūkio viceministrė Rasa Noreikienė pabrėžė, kad labai svarbu užtikrinti sklandų litų keitimą į naują valiutą – eurus – tiek gyventojams, tiek verslui, taip pat sudaryti sąlygas pasikeisti valiutą kuo įvairesniais būdais. Kartu ir gyventojai skatinami naujos valiutos cirkuliacijos pradžioje stengtis kuo daugiau atsiskaityti banko kortelėmis ir nenaudoti prekybos taškų kaip vietų litams išsikeisti į eurus.

Per posėdį Lietuvos banko atstovas Rimtautas Bartkus pristatė, kad naujos valiutos – euro – cirkuliacijos pradžioje grynieji pinigai bus keičiami ne tik bankuose, kredito unijose, bet  ir pašto skyriuose. Sudarytas valiutos keitimo vietų tinklas tolygiai pasiskirsto po visą šalį.

Neatlygintinai litus į eurus bankų padaliniai keis vienus metus nuo euro cirkuliacijos pradžios. Planuojama, kad pirmąjį pusmetį vien bankų padalinių, keičiančių litus į eurus, bus beveik 350 vietų.

Kad gyventojams būtų patogiau pasikeisti valiutą, bankai planuoja pailginti savo darbo laiką tose vietose, kur laukiama didesnių klientų srautų ar kur darbo valandos yra santykinai trumpos. Be to, planuojama, kad 2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje turėtų būti atidaryta dalis bankų padalinių, taip pat dalis bankų padalinių ketina dirbti sausio 3–4 dienomis.

Pasak banko atstovo, siekiant pagelbėti tiek gyventojui, tiek verslui, ketinama riboti didelių nominalų litų banknotų patekimą į apyvartą, taip pat bankomatus užpildyti smulkaus nominalo euro banknotais.

Siekiant smulkiajam ir vidutiniam verslui palengvinti valiutos keitimą, bus naudojamos supaprastintos paraiškos formos ir sudarytos galimybės eurus pasiimti per paskutines penkias 2014 m. dienas. Jau dabar bankų klientai yra kviečiami kreiptis dėl išankstinio eurų paskirstymo. Kai kurie bankai verslui skirs atskirus langelius. Bus galima pasirinkti vieną iš galimų eurų pristatymo būdų: įmonės adresu arba banko padalinyje. Verslas iš anksto galės įsigyti  111 ir 200 eurų vertės monetų rinkinių. Bus sudaryta 110 000 vnt. tokių rinkinių.

Bankai numato ir kitas papildomas priemones, pavyzdžiui, bus daugiau darbuotojų, dirbančių su grynaisiais, organizuojamos mobiliosios grupės, kurios vyks ten, kur bus didžiausias darbo krūvis, sklandžiam valiutos keitimui užtikrinti organizuojamos techninės priemonės (papildomi darbo su grynaisiais langeliai, papildoma grynųjų pinigų tvarkymo įranga ir pan.).

Per posėdį kalbėjęs AB Lietuvos pašto atstovas Mikas Jovaišas taip pat pristatė planuojamus pašto padalinių darbo laiko pasikeitimus dviejų valiutų apyvartos Lietuvoje laikotarpiu, t. y. š. m. sausio 1–15 dienomis. Per visą šį laikotarpį AB Lietuvos pašto padaliniai ketina dirbti 11-13 dienų nuo sausio 2 dienos. Pašto skyriai dirbs pailgintas darbo valandas, taip pat bus sudarytos mobiliosios grupės, kurios aptarnaus nutolusias vietoves. Pašto padaliniai taip pat prekiaus eurų rinkiniais.

Per Verslo aplinkos darbo grupės posėdį pristatytas ir liepos 22 d. Vyriausybės patvirtintas Prekių ir paslaugų kainų nurodymo litais ir eurais reikalavimų ir jų laikymosi priežiūros tvarkos aprašas, kuriuo vadovaudamiesi prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai nuo šių metų rugpjūčio 22 d. turės skelbti kainas dviem valiutomis.

Posėdyje taip pat aptartas Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo pasirašymo organizavimas. Prisijungimo prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo pradžią pažymės oficialus memorandumo pasirašymo renginys, kurį planuojama surengti š. m. rugpjūčio 18 d. Prisijungti prie memorandumo bus galima iki euro įvedimo dienos, tai yra iki 2015 m. sausio 1 d., internetu arba užpildžius paraišką ir ją pateikus prisijungimą prie memorandumo administruojančiam organizatoriui.

Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo tikslas – apsaugoti Lietuvos vartotojų interesus įvedant eurą ir užtikrinti sąžiningą paslaugų ir prekių kainų perskaičiavimą. Memorandumą parengė Ūkio ministerija kartu su verslo atstovais. Visi, prisijungę prie memorandumo, įgis teisę naudotis specialiai šiam tikslui sukurtu logotipu ir juo pažymėti prekybos ir paslaugų teikimo vietas bei informuoti vartotoją, kad laikosi memorandume nustatytų principų.

Verslo aplinkos darbo grupės tikslas – padėti verslo visuomenei pasirengti euro įvedimui ir prisidėti prie sklandaus euro įvedimo Lietuvoje proceso.

Verslo aplinkos darbo grupę sudaro Vyriausybės, Ūkio ministerijos, Finansų ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Audito ir apskaitos tarnybos, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Lietuvos verslo konfederacijos, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos, Lietuvos banko, Žemės ūkio rūmų, Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovai.

Š. m. liepos 23 d. Europos Sąjungos bendrųjų reikalų ministrų taryba priėmė galutinį sprendimą dėl Lietuvos dalyvavimo Ekonominėje ir pinigų sąjungoje (EPS) nuo 2015 m. sausio 1 d. Nuo šios datos Lietuva tampa devynioliktąja visaverte euro zonos nare, kurioje naudojama bendroji Europos Sąjungos valiuta – euras.