BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministras E. Gustas: siekiame pertvarkyti priežiūros institucijų sistemą

Data

2014 01 03

Įvertinimas
0
sp.konfas.jpg

Šiandien, sausio 3 d., per Ūkio ministerijoje įvykusią spaudos konferenciją buvo pristatytos verslo priežiūros institucijų konsolidavimo kryptys. Pagal šias kryptis rengiamas verslo priežiūros institucijų veiklos konsolidavimo planas.

Pasak ūkio ministro E. Gusto, priežiūros institucijų veiklos konsolidavimas – vienas iš Šešioliktosios Vyriausybės programos tikslų ūkio subjektų priežiūros tobulinimo srityje. Verslo priežiūros institucijų konsolidavimu siekiama mažinti priežiūros naštą verslui, didinti darbuotojų kompetenciją, efektyvinti priežiūrą vykdančių institucijų veiklos procesus ir veiksmingiau panaudoti biudžeto lėšas.

Konsolidavimo planas – viena iš verslo priežiūros pertvarkos įgyvendinimo priemonių. Konsolidavimo plane bus pateikta verslo priežiūros institucijų veiklos ir funkcijų analizė: išnagrinėtos besidubliuojančios, panašaus pobūdžio, perteklinės ar neefektyviai atliekamos verslo priežiūros institucijų funkcijos, pateikta rekomendacijų dėl verslo priežiūros institucijų sistemos efektyvinimo, optimizavimo ir pertvarkos, pasiūlytas rekomendacijų įgyvendinimo planas.

Konsolidavimo plano analizės objektas – 68 institucijos. Šiose institucijose priežiūros funkcijas atlieka daugiau kaip 8 tūkstančiai priežiūros specialistų, o 2012 metais buvo atlikta daugiau nei 260 tūkstančių ūkio subjektų veiklos patikrinimų.

Atsižvelgiant į tai, kad priežiūros institucijos veikia įvairiose ūkinės veiklos srityse, jų veiklą reglamentuoja plati tiek nacionalinių, tiek Europos Sąjungos teisės aktų bazė, analizei atlikti ir priežiūros institucijų sistemos optimizavimo rekomendacijoms parengti buvo būtinos skirtingų kompetencijos sričių žinios ir ekspertinė patirtis. Todėl analizei atlikti nutarta pasitelkti išorės ekspertus. Ūkio ministerijos rengtą viešąjį pirkimą laimėjo ir verslo priežiūrą atliekančių institucijų veiklos analizę ir pasiūlymų dėl konsolidavimo teikia UAB „Civitta“.

Išorės ekspertai pažymi, kad šiuo metu Lietuvoje esantis didelis priežiūros institucijų kiekis lemia atliekamų priežiūros funkcijų dubliavimąsi ir neefektyvų institucijų valdymą, priežiūrą vykdančių specialistų kompetencijos trūkumą mažose institucijose, didesnę priežiūros naštą ūkio subjektams ir valstybės biudžeto lėšų neefektyvų panaudojimą.

Siekiant, kad priežiūros institucijų sistema veiktų efektyviau, siūloma metodiškai numatyti priežiūros institucijų konsolidavimo kryptis – konsoliduoti priežiūros institucijas pagal atliekamas priežiūros funkcijas. Pasiūlyta priežiūros institucijas sugrupuoti į 12  priežiūros veiklos sričių (aplinkos apsauga, infrastruktūros ir statybos sauga, transporto sauga, vartotojų apsauga ir ne maisto produktų sauga, maisto sauga, sveikatos apsauga, švietimo kokybė, socialinė apsauga, visuomenės sauga, kultūros objektų apsauga, valstybės pajamų surinkimas, finansų rinkos patikimumas) ir iškelti šiuos konsolidavimo procesų tikslus: mažinti priežiūros naštą verslui, didinti darbuotojų kompetenciją, efektyvinti priežiūrą vykdančių institucijų veiklos procesus ir veiksmingiau panaudoti biudžeto lėšas.

Šių metų pradžioje vyks tolesnis konsolidavimo plano rekomendacijų, skirtų kiekvienai priežiūros sričiai, detalizavimo etapas, kurio metu bus derinamos ir svarstomos kiekvienos srities konsolidavimo galimybės ir rengiamas rekomendacijų įgyvendinimo planas.

Ūkio ministerija praėjusių metų gruodžio 31 d. Vyriausybei pateikė pasiūlymą ir rekomendacijų dėl Konsolidavimo plano strateginių kryčių. Pritarti Konsolidavimo plano strateginėms kryptims reikia siekiant nuoseklaus, sistemiško ir koordinuoto priežiūros institucijų veiklos optimizavimo ir konsolidavimo procesų efektyvaus įgyvendinimo.

Tikimasi, kad įgyvendinant konsolidavimo procesus bus subalansuotos kiekvienos institucijos atliekamos priežiūros funkcijos, optimizuotos administracinės ir valdymo struktūros bei procesai, o sutaupytos lėšos galėtų būti skirtos kompetencijoms didinti ir priežiūrai atlikti srityse, kurioms išteklių skiriama per mažai.

Konsolidavimo procesų rezultatai galėtų sumažinti priežiūrą atliekančių institucijų – kai kurios iš jų galėtų būti sujungtos, kitos galėtų perleisti priežiūros funkcijas konsoliduotoms priežiūros institucijoms – taip būtų išgryninta atsakomybė už skirtingas priežiūros sritis. Galutines išorės tiekėjo rekomendacijas dėl priežiūros institucijų sistemos optimizavimo tikimasi parengti šių metų pirmaisiais mėnesiais.

Ūkio ministerijos įgyvendinamomis verslo priežiūros pertvarkos priemonėmis (tokiomis kaip rizikos vertinimo sistemų diegimas, kontrolinių klausimynų rengimas ir taikymas, veiklos efektyvumo rodiklių diegimas ir kitomis) siekiama efektyvinti verslo priežiūrą atliekančių institucijų veiklą, mažinti verslui tenkančią priežiūros naštą, keisti priežiūros institucijų misijos sampratą.