BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministras E. Gustas su darbo vizitu lankosi Paryžiuje

Data

2014 10 06

Įvertinimas
0
kontaktaiiStock_000014950137Small.jpg

Š. m. spalio 6–8 d. ūkio ministras Evaldas Gustas su darbo vizitu lankosi Paryžiuje, kur pasirašys Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimą su Europos kosmoso agentūra (EKA). Iš EKA pusės susitarimą pasirašys EKA generalinis direktorius Jeanas-Jacquesʼas Dordainas.

Susitarimu siekiama užtikrinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kosmoso srityje plėtrą ir įsitraukimą į Europos kosmoso agentūros veiklą, kuri leis panaudoti įvairių Lietuvos mokslo ir technologijų sričių potencialą naujiems sisteminio pobūdžio aukštųjų technologijų produktams kurti ir išleisti į rinką.

Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimo galiojimo laikotarpiu Lietuva kartu su EKA ekspertais rengs EBV planą nustatytose kosmoso veiklos srityse. Pagal EBV planą valstybė įsipareigoja 5 metus mokėti 1,3 mln. eurų metinį mokestį ir įgyja teisę dalyvauti pasirinktose EKA programose. Laikantis „teisingos geografinės grąžos“ principo, Lietuvos įnašas EKA užsakymų keliu mokslui ir verslui sugrįš apie 1,17 mln. eurų suma.

Pasak ūkio ministro, įgyvendinus EKA planą, Lietuva galės tapti tikrąja EKA nare. Narystė EKA leis ne tik pakelti Lietuvos mokslo potencialo lygį, bet ir padės kurti aukštųjų technologijų produktus ir juos komercinti, t. y. plačiau bus panaudojami mokslo rezultatai, aktyviau bendradarbiaus mokslas ir verslas. Įsitraukimas į EKA veiklą Lietuvos mokslo ir verslo subjektams reiškia galimybę dalyvauti pripažintame aukščiausio lygio tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.

Narystė EKA padės vystyti efektyvią Lietuvos inovacijų sistemą, nes Lietuvos mokslas vykdys mokslinius tyrimus, reikalingus verslui, o šis kurs paklausius produktus. Pagerės mokslo rezultatų panaudojimas ir mokslo bei verslo bendradarbiavimas, nes dėl didelio kosmoso sektoriaus imlumo mokslui ir dėl kosmoso veiklos horizontalumo bus  panaudojami beveik visų mokslo sričių pastarojo meto Lietuvos mokslininkų pasiekti rezultatai. Atsivers naujos rinkos ir padidės aukštos pridėtinės vertės produkcijos eksportas, nes atsiras visiškai naujų produktų poreikis, kuris skatins kurtis naujas įmones.

1975 m. įkurtoje Europos kosmoso agentūroje šiuo metu yra 20 valstybių narių. EKA tikslas – sujungti narių finansinius ir intelektinius išteklius ir koordinuoti pastangas įgyvendinant tam skirtas programas. Pažangiosiomis technologijomis sukurti produktai plačiai paplitę ir naudojami kasdieniame žmonių gyvenime: skelbiamos orų prognozės, veikia internetas ir televizija, navigacinės sistemos.

Latvija EBV EKA susitarimą pasirašė 2013 m., Estija – 2010 metais. Estija sėkmingai įgyvendino EBV susitarimą ir jau pradėjo derybas dėl tikrosios narystės EKA.

Per vizitą Ūkio ministras susitiks su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Generalinio sekretoriaus pavaduotoju Rintaro Tamaki.

„Vienas iš Vyriausybės prioritetų yra narystė EBPO. Narystė šioje organizacijoje – teigiama nauda ir patirtis mūsų valstybei, ekonominiams ryšiams, verslui ir tarptautiniam prestižui, – teigia ūkio ministras E. Gustas. – Ūkio ministerija kartu su kitomis institucijomis siekia kuo geriau pasirengti deryboms dėl pakvietimo tapti visateise EBPO nare.“

Pasak E. Gusto, Ūkio ministerijos darbuotojai aktyviai dalyvauja komitetų, darbo grupės, programų ir kitų svarbių priemonių veikloje: „Ūkio ministerija dalyvauja EBPO Bendrovių valdymo, Reguliavimo politikos, Pramonės, inovacijų ir verslininkystės, Mokslo ir technologijų politikos komitetų, Valstybės nuosavybės ir privatizavimo darbo grupės ir Vietos ekonomikos ir užimtumo plėtros programos veikloje. Siekiame dalyvauti Turizmo komiteto darbe, numatytas dalyvavimas dar kelių ekonomikai ir verslui reikšmingų priemonių veikloje. Šiemet pradėta Reguliavimo politikos peržiūra. Inovacijų politikos peržiūrą ir valstybės valdomų įmonių valdymo peržiūrą numatyta pradėti 2015 m. pradžioje.“

Šiuo metu Lietuva dalyvauja nuolatinių EBPO komitetų ir darbo grupės veikloje ir yra prisijungusi prie kelių tarptautinių EBPO priemonių, dalyvauja EBPO programose, forumuose ir kitose struktūrose. EBPO svarsto makroekonominius, aplinkosaugos, švietimo, mokslo, technologijų, inovacinius klausimus. Kitos tarptautinės ekonominės organizacijos ir finansinės institucijos vertina EBPO ruošiamas tyrimais ir analizėmis pagrįstas studijas, apžvelgiančias konkrečių valstybių vykdomą politiką konkrečioje srityje. EBPO yra sukaupusi vieną išsamiausių statistikos duomenų bazių.

EBPO priklauso 34 valstybės. 2015 m. tikimasi pradėti derybas su Lietuva dėl narystės.