BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministras E. Gustas: valstybės valdomoms įmonėms 2013 metai buvo pelningesni

Data

2014 09 10

Įvertinimas
0

Šiandien Vyriausybės posėdyje buvo pristatyta 2013 metų valstybės valdomų įmonių (VVĮ) metinė veiklos ataskaita, kurioje pateikiami audituoti praėjusių metų VVĮ finansiniai rezultatai, bendra VVĮ portfelio apžvalga, atskirai aptariami energetikos, susisiekimo, miškininkystės sektoriai, pateikiami svarbiausių ir didžiausių valstybės valdomų įmonių ir jų grupių aprašymai, VVĮ valdybų narių apžvalga. Be to, taikant Vyriausybės patvirtintose gairėse bei EBPO rekomendacijose numatytus, taip pat užsienio valstybėse taikomus kriterijus, apskaičiuotas gerojo valdymo indeksas.

Pirmą kartą metinėje ataskaitoje atskirai apžvelgti VVĮ specialieji įpareigojimai, įvardyta jų atskyrimo nuo komercinės veiklos nauda valstybei, rinkos dalyviams, pačioms valstybės valdomoms įmonėms.

Apibendrindamas ataskaitos rezultatus, ūkio ministras Evaldas Gustas teigė, kad valstybės valdomos įmonės yra svarbi augančio Lietuvos ūkio dalis: „Per praėjusius metus gautos šių įmonių pardavimo pajamos viršijo 7,5 mlrd. litų, o normalizuotas grynasis pelnas, palyginti su 2012 metais, padidėjo daugiau kaip ketvirtadaliu – uždirbta 498 mln. litų normalizuoto grynojo pelno (t. y. grynojo pelno, eliminavus turto ir žaliavos mokesčių valstybei ir bankų bankrotų įtaką). Nuosavo kapitalo grąža pasiekė 2,7 proc. ir buvo 0,6 procentinio punkto didesnė nei 2012 metais.“

Pasak ūkio ministro, atskirai reikėtų paminėti energetikos sektorių – šio sektoriaus įmonių pelnui šoktelėjus daugiau nei dvigubai, uždirbta per 200 mln. litų normalizuoto grynojo pelno. „Lietuvos energijos“ įmonių grupės grynasis pelnas 2013 metais siekė 140,8 mln. litų, nors paskutinius trejus metus buvo dirbta nuostolingai. Būtent pelninga šios grupės veikla lėmė tai, kad energetikos sektoriaus įmonių normalizuotas grynasis pelnas padidėjo labiausiai iš visų analizuotų sektorių – 115,3 proc., iki 228 mln. litų.

Lietuvos VVĮ į valstybės biudžetą už 2013 metus sumokėjo 156 mln. litų – 3,7 proc. daugiau nei už 2012 metus. Iš jų valstybei paskirtų dividendų ir pelno įmokų suma sudarė 58,3 mln. litų. Daugiausia dividendų išmokėjo „Lietuvos geležinkeliai“ (10,6 mln. litų) ir Lietuvos paštas (8,5 mln. litų), o daugiausia pelno įmokų paskyrė sumokėti miškų urėdijos ir Valstybinis miškotvarkos institutas (19,3 mln. litų). Likę 97 mln. litų valstybei buvo išmokėti kaip turto mokestis ir žaliavų mokestis.

Ataskaitoje pateikiama apibendrinta informacija apie 137 valstybės valdomas įmones, kuriose 2013 metais dirbo daugiau kaip 40 tūkst. darbuotojų.

Ataskaitoje apžvelgtos ir 262 savivaldybių valdomos įmonės. 2013 metais šios įmonės uždirbo 35,8 mln. litų grynojo pelno – beveik du kartus daugiau nei 2012 metais. Tam daugiausia įtakos turėjo šilumos tiekimo įmonės, kurių grynasis pelnas išaugo net 43 proc., iki 38,9 mln. litų.