BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministro E. Gusto kalba forume „Regionų plėtra: galimybės verslui, nauda visuomenei“

Data

2014 10 01

Įvertinimas
0
IMG_9976.JPG

2014–2020 m. periodo investicijos smulkiajam ir vidutiniam (SVV) verslui

Visada siekiame, kad Ūkio ministerijos ir verslo santykiuose būtų įtvirtintas partnerystės principas, kuris padeda Ūkio ministerijai geriau suprasti verslo poreikius ir problemas, taip pat padedantis socialiniams ir ekonominiams partneriams aktyviau dalyvauti rengiant ir įgyvendinant valstybės sprendimus.

Kalbant apie verslą, labai dažnai pabrėžiama, kad smulkiojo ir vidutinio verslo (toliau – SVV) plėtra stipriai lemia valstybės ekonomikos progresą, nes, visu pirma, jis sudaro virš 99 proc. viso verslo, taip pat sukuria didžiąją dalį bendrojo vidaus produkto.

Žinoma, kad verslo plėtrai svarbiausia – palanki reguliacinė, mokestinė aplinka, tačiau, siekdama didinti verslo konkurencingumą, valstybė taip pat tam tikrose srityse investuoja į verslo vykdomus projektus.

Finansinė parama verslui buvo skirta 2007–2013 m. ES paramos periodu – verslumui skatinti ir produktyvumui didinti verslui buvo skirta virš 2 mlrd. Lt, verslo atliekamiems moksliniams tyrimams, vykdomiems eksperimentinės plėtros darbams ir pan. – apie 0,7 mlrd. Lt, privataus turizmo projektams – apie 0,2 mlrd. Lt.

Džiugu, kad 2007–2013 m. ES paramos periodu SVV buvo aktyvus projektų vykdytojas. Pvz., mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektuose SVV sudaro 91 proc. visų įmonių, verslo projektuose SVV sudaro 82 proc. visų įmonių.

Šiuo metu 2007–2013 m. ES paramos periodas jau baigiasi ir rengiamasi pradėti investuoti 2014–2020 m. ES lėšas.
2014–2020 m. periodu investicijos pagal Ūkio ministerijos administruojamas priemones bus nukreipiamos šiomis kryptimis: 1 veiksmų programos prioritetas – mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (toliau –MTEPI) (1,126 mlrd. Lt), 3 veiksmų programos prioritetas – smulkusis ir vidutinis verslas (1,8 mlrd. Lt), 4 veiksmų programos prioritetas – pramonės įmonių energetinio efektyvumo didinimas (87 mln. Lt), 5 veiksmų programos prioritetas – gamtos ir kultūros objektų žinomumo didinimas (120 mln. Lt), 9 veiksmų programos prioritetas – žmogiškųjų išteklių kompetencijos didinimas (367 mln. Lt).

  • Parama verslui 2014–2020 m. periodu pasižymi tuo, kad kitaip nei 2007–2013 m. periodu, kai galėjo būti remiamas visas verslas, dabar bus remiamas tik SVV. Investicijos į SVV bus nukreiptos pagrindinėmis 4 kryptimis: verslumo skatinimas, tarptautiškumo didinimas, įmonių produktyvumo didinimas (įskaitant ir privataus turizmo rėmimo iniciatyvas) ir ekologiškų inovacijų diegimo skatinimas. Numatomas finansavimas – apie 1,8 mlrd. Lt.

     

  • Paminėtina, kad į verslą gali būti investuojama teikiant jam subsidijas, arba finansinėmis priemonėmis (paskolos, garantijos, rizikos kapitalo fondai ir pan.). Investuojant finansinėmis priemonėmis mažiau iškraipoma konkurencija, be to, finansinių priemonių lėšos yra grįžtančios ir pakartotinai naudojamos investuoti į kitas įmones. Todėl 2014–2020 m. periodu didelis dėmesys bus skiriamas investavimui per finansines priemones.
  • Įmonių tarptautiškumą skatinančios, e-verslo sprendinių diegimo, valdymo sistemų diegimo ir pan. priemonės, kurios prieinamos daugeliui įmonių, nereikalauja didelių investicijų, beveik neiškraipančios konkurencijos ir toliau bus įgyvendinamos panaudojant subsidijas. Paminėtina, kad 2014–2020 m. bus remiamas verslo klasterizacijos procesas ne tik tuo atveju, jei įmonės susiburia atlikti mokslinius tyrimus ar vykdyti eksperimentinę plėtrą, kaip kad buvo 2007–2013 m. periodu, bet ir tada, kai įmonės susiburia bendrai jungtinei veiklai siekdamos didinti savo konkurencingumą ir pelningumą.
  • Produktyvumą didinančios priemonės, kurios yra atsiperkančios ir generuojančios pakankamai didelę grąžą, bus įgyvendinamos taikant finansines priemones, išskyrus atvejus, kai šalia įmonių produktyvumo didinimo yra sprendžiami ir kiti šaliai svarbūs klausimai, kaip didelio poveikio technologijų diegimas, didinant pramonės konkurencingumą, sprendžiant aktualius socialinius uždavinius; sprendžiant investicijų pritraukimo į regionus klausimus ir skatinant įmonių „žaliąsias investicijas“, kurių pasiekoje atsiranda tvarumas ir tausus išteklių naudojimas, skatinamas energijos ir žaliavų naudojimo efektyvumas ir švaresnių gamybos technologijų diegimas ir pan.
  • Taip pat SVV galės pasinaudoti priemonėmis, kurios skirtos energijos vartojimo intensyvumo mažinimui pramonės įmonėse, paramos priemonėmis, kurios skirtos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai skatinti, žmogiškųjų išteklių kompetencijai didinti (čia parama galės pasinaudoti ne tik SVV, bet ir didelės įmonės.