BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Ūkio ministro E. Gusto kalba susitkime su Vašingtono lietuvių bendruomene

Data

2014 03 06

Įvertinimas
0
2821_c0855ae16eac9a8b3a79954af30c841c.jpg

Gerbiamas ministre, ambasadoriau, garbūs svečiai, ponios ir ponai,

Kaip ūkio ministras, džiaugiuosi šiandienine Lietuva, tampančia vis stipresne, turinčia vis geresnes galimybes realizuoti naujas idėjas, o su jomis ir vystyti savo verslus. Lietuvai reikalingos ne tik mūsų, gyvenančių Lietuvoje, kompetencijos, žinios ar geri norai. Jūs ne mažiau esate mums svarbūs – svarbi jūsų patirtis, palaikymas, jūsų dalyvavimas Lietuvos kasdieniniame gyvenime.

Visų mūsų pastangos nenueina veltui: Lietuvos ekonomika trečius metus iš eilės patenka tarp sparčiausiai augančių Europos Sąjungos ekonomikų. Lietuvos augimas ir jo perspektyvos išlieka tarp pirmaujančių ES: 2011 metais Lietuvos BVP augo 6%, o 2012 – 2013 metais ekonomika kasmet stiprėjo po daugiau nei 3%. Panašus ekonomikos augimas planuojamas ir 2014 –ais metais.

Ekonomikos augimą lemia įvairūs veiksniai, tarp kurių ypač svarbūs: augantis eksportas ir didėjančios užsienio investicijos. Pastaruosius ketverius metus Lietuvos eksportas nuolat auga ir pasiekė 31,25 milijardus dolerių, aplenkdamas Latvijos ir Estijos eksporto apimtis sudėjus. Pagal eksporto augimą Lietuva yra antra visoje Europos Sąjungoje. Kalbant apie investicijas iš užsienio, galime džiaugtis sparčiu jų augimu. Vien 2013 metais buvo pritraukti 22 nauji užsienio projektai, sukursiantys daugiau nei pusantro tūkstančio naujų darbo vietų.

Lietuvoje auga ir pramonės sektorius. 2012 m. visa pramonės produkcija didėjo 3,6 proc. ir tarp ES 28 valstybių pagal didėjimo tempus buvo ketvirtoje vietoje. Dar geresnės tendencijos buvo stebimos pirmuosius tris 2013 m. ketvirčius, visa pramonės produkcija tą patį 2012 m. laikotarpį buvusį jos mastą viršijo 4 proc. ir pagal didėjimo tempus tarp ES valstybių buvome trečioje vietoje.

Svarbu paminėti, jog Europos Komisija Lietuvą vertina kaip šalį, turinčią didelį potencialą inovacijų srityje – 2013-ųjų metų Inovacijų sąjungos švieslentėje Lietuva buvo vienintelė šalis, pagerinusi savo reitingus.

Kad Lietuva – patikima partnerė, įrodo Lietuvoje jau investavusių užsienio įmonių sėkmės istorijos. Ypatingai didelio pasisekimo sulaukia Lietuvoje įkurti tarptautinių įmonių paslaugų centrai. Pavyzdžiui, prieš kelis metus Lietuvoje investavusi JAV įmonė „Western Union“ šiuo metu Vilniuje turinti jau beveik 1000 darbuotojų, džiaugiasi aukštomis specialistų kompetencijomis, užsienio kalbų mokėjimu ir palankia verslui aplinka. Pasiteisinusios investicijos lėmė „Western Union“ veiklos tolimesnį plėtimąsi mūsų šalyje.

Didelė dalis užsienio investuotojų Lietuvą renkasi ne tik dėl palankios verslui aplinkos, geros infrastruktūros ir aukštos kvalifikacijos specialistų, bet ir dėl to, kad Lietuva yra šalis, iš kurios lengva pasiekti tokias Rytų Europos šalis kaip Baltarusija, Ukraina, Rusija, Gruzija. Pavyzdžiui, viena didžiausių pasaulyje žemės ūkio technikos gamintoja, JAV įmonė „Kinze Manufacturing“, Lietuvą pasirinko kaip geografiškai patogią rinką produkcijos, skirtos eksportui į minėtas valstybes, gamybai, taip sumažindama produkcijos ir logistikos sąnaudas, o kompetentingų specialistų pagalba užtikrindama ir tiekiamos produkcijos kokybę.

Vienas iš pačių svarbiausių kriterijų investuotojui renkantis šalį yra verslo aplinka. Pasaulio banko sudaromame „Doing Business“ reitinge šalis pakilo per 10 pakopų, užėmė 17 vietą ir tapo lydere Centrinėje ir Rytų Europoje. KPMG parengtame „Pasirengimo pokyčiams indekse“ šiemet mūsų šalis užėmė 17 vietą tarp 90 vertintų pasaulio valstybių ir buvo pirmoji Rytų Europos regione. Pagal patrauklumą užsienio investicijoms įtakingas leidinys „Foreign Policy“ Lietuvai skyrė antrąją vietą Europoje ir šešioliktą pasaulyje. Taip pat „EY“ („Ernst & Young”) atliktas tyrimas parodė, kad pagal užsienio investuotojų projektų ir sukurtų darbo vietų skaičių Lietuva pirmauja Baltijos šalyse.

Pagerinus verslo laisvės aplinką ir viešųjų finansų valdymą, Lietuva „The Heritage Foundation“ sudaromame Ekonominės laisvės indekse 2014 metais pakilo per vieną poziciją ir užėmė 21 vietą iš 178 vertintų pasaulio valstybių.

Verslui ypač svarbi gera aplinka jam vystytis. Matydami per didelį verslo priežiūros institucijų kiekį, pradėjome vykdyti verslo priežiūros institucijų pertvarką. Kai kurios jų bus sujungtos, kitų funkcijos bus perduotos, turinčioms didesnę patirtį. Taip pat atliekame licencijų verslui peržiūrą: atsisakome perteklinių ir supaprastiname likusių licencijų išdavimą.

Prie verslo aplinkos gerinimo stipriai prisideda ir viešųjų teritorijų pritaikymas investicijoms. Kad būtų lengviau kurtis investuotojams, teikėme pasiūlymus supaprastinti teritorijų planavimo tvarką, sutrumpinti terminus.

Lietuvoje įsteigtos septynios laisvosios ekonominės zonos. Tai teritorijos su įrengta infrastruktūra, kuria gali naudotis verslas. Jose veikiančioms įmonėms taikomos mokestinės lengvatos.

Gerbiamieji,

Perspektyvi Lietuva – tai globali Lietuva. Jungtinės valstijos – išsilavinusių, gabių, patyrusių ir perspektyvių lietuvių lopšys.

Mūsų bendradarbiavimas, abipusės pastangos, kuriant veržlią ir konkurencingą Lietuvą būtinos. Dalinkimės savo patirtimi – mažai šaliai, kad ji klestėtų, kad augtų jos ekonomika, tai yra itin svarbu. Noriu pakviesti kuo daugiau verslo mentorių iš JAV, nes jau dabar rinka diktuoja poreikį – skirtingų sričių verslininkai iš Lietuvos tikslingai dairosi ir ieško galimybių JAV rinkoje.

Daugiausiai ambicijų turi informacinių ir ryšių technologijų, gyvybės mokslų atstovai, inovatyvius sprendimus kuriantys Lietuvos startuoliai.

Taip pat noriu paminėti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vykdomą projektą Technostartas, kurio viena iš tikslinių grupių yra užsienyje gyvenantys verslūs lietuviai arba užsieniečiai, norintys steigti verslą Lietuvoje. Projekto Technostartas metu bus atrinkta 100 komercinimui tinkamų idėjų, įsteigtos 45 naujos inovatyvios įmonės, kurioms bus suteiktos ekspertinės konsultacijos.

Baigdamas savo kalbą, norėčiau nuoširdžiai padėkoti Vašingtono lietuvių bendruomenei už suteiktą galimybę pristatyti jumis Lietuvos ekonomikos padėtį.