BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos parengtiems Turizmo įstatymo pakeitimams

Data

2014 11 26

Įvertinimas
0

Šiandien Vyriausybė posėdyje pritarė Ūkio ministerijos parengtiems Turizmo įstatymo pakeitimams, kurie dar labiau sustiprins turistų apsaugą ir sudarys sąlygas Valstybiniam turizmo departamentui prie Ūkio ministerijos (VTD) griežčiau ir operatyviau atlikti turizmo paslaugų teikėjų stebėseną ir priežiūrą. Ūkio ministerijos pakeitimai parengti išanalizavus kelionių organizatorių veiklai keliamus reikalavimus ir jų prievolių užtikrinimo reguliavimą, užsienio šalių patirtį.

Turizmo įstatyme siūloma išplėsti reikalavimus kelionių organizatoriaus pažymėjimui gauti. Duomenis VTD apie kelionių organizatoriaus nepriekaištingą reputaciją turės pateikti ir su darbo santykiais susijęs asmuo, užimantis vadovaujančias pareigas ar kitas su šiais asmenimis susijęs asmuo. Taip pat atsirastų prievolė pateikti pažymą apie šių asmenų teistumą.

Siekiantieji gauti kelionių organizatoriaus pažymėjimą, VTD deklaracijoje privalės pažymėti, ar nėra dalyvavę kito kelionių organizatoriaus, kuris buvo nemokus ar pripažintas bankrutavusiu ir todėl buvo padaryta žala turistams, veikloje. Tokiems asmenims VTD neišduos kelionių organizatoriaus pažymėjimo. Jei tokia informacija paaiškės jau išdavus kelionių organizatoriaus pažymėjimą, VTD nedelsdamas panaikins pažymėjimo galiojimą.

Turizmo įstatyme siekiama nustatyti, kad kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimas stabdomas, kai kelionių organizatoriaus nuosavas kapitalas tapo mažesnis negu 1/2 įstatinio kapitalo. Tokie kelionių organizatoriai, kelionių pardavimo agentai bus skelbiami VTD interneto svetainėje. Nepanaikinus šio trūkumo, po 3 mėnesių jų pažymėjimas bus panaikintas.

Siekiant, kad turistai būtų geriau informuoti apie tarpininkus, parduodančius keliones, kelionių organizatorius turės viešai skelbti kelionių agentus, su kuriais sudarytos sutartys dėl kelionių pardavimo.

Kelionių organizatorius privalės nedelsdamas kreiptis į draudimo įmonę ar finansų įstaigą dėl draudimo sumos patikslinimo skaičiuojant visus prisiimtus įsipareigojimus (esamus ir būsimus) turistams už organizuotų turistinių kelionių pardavimą. Taip pat siūloma įstatyme papildyti, kad kelionių organizatoriaus visi planuojami (ketinami vykdyti) ir prisiimti, bet dar neįvykdyti (parduotos, bet dar neįvykdytos organizuotos turistinės kelionės) įsipareigojimai kiekvienu konkrečiu momentu negali viršyti kelionių organizatoriaus turimos prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos.

Turizmo įstatyme siūloma nustatyti didesnes draudimo sumas tais atvejais, kai kelionių organizatorius verčiasi išvykstamuoju turizmu. Kai neorganizuojamos kelionės užsakomaisiais skrydžiais, siūloma nustatyti draudimo sumą iki 50 tūkst. eurų, o kai verčiamasi išvykstamuoju turizmu, organizuojant keliones užsakomaisiais skrydžiais, – 200 tūkst. eurų. Pastaruoju atveju draudimo sumą galima skaičiuoti pagal įplaukas už planuojamą planuojamų bei parduotų, bet dar neįvykdytų organizuotų turistinių kelionių pardavimą.

Įvertinus praktikoje iškilusias problemas dėl reikalavimo kelionių organizatoriui, kuris verčiasi vietiniu turizmu, turėti draudimą, siūloma mažinti jo draudimo sumą iki  3 000 eurų.

Siekiant sustiprinti VTD turizmo rinkos priežiūros funkciją, Turizmo įstatyme siūloma nustatyti, kad VTD vykdo nuolatinę turizmo paslaugų teikėjų stebėseną ir priežiūrą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, pagal kurią būtų numatyta kelionių organizatorių rizikos vertinimo, finansinės būklės vertinimo, bankroto stebėjimo sistema. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turės parengti ir patvirtinti turizmo paslaugų teikėjų stebėsenos ir priežiūros tvarką.

Turizmo įstatyme siekiama nustatyti, kad grupinių apsipirkimų portalai, parduodantys turistams organizuojamas turistines keliones, yra laikomi kelionių pardavimo agentais ir jiems galioja kelionių pardavimo agentams nustatytos teisės ir pareigos.

Kartu siūloma papildyti ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsniais, pagal kuriuos VTD pareikalautos informacijos ar dokumentų nepateikimas nustatytais terminais arba melagingos, ne visos ar klaidinančios informacijos pateikimas užtraukia kelionių organizatorių vadovams baudą ir suteikia VTD įgaliojimus nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas iki 3 000 eurų.

Ūkio ministerijos parengtas Turizmo įstatymo projektas š. m. lapkričio 21 d. buvo pristatytas suinteresuotų institucijų atstovams ir ekspertams ir su jais derintas. Per susitikimą Ūkio ministerija pasiūlė įsteigti kelionių garantijų fondą, kurio sąskaitą valdytų VTD, o kelionių organizatoriai mokėtų 0,2 proc. kasmetines įmokas nuo metinių pajamų už parduotas organizuotas turistines keliones. Tokiu siūlymu buvo tikimasi papildomai užtikrinti, kad turistai 100 proc. atgautų sumokėtus pinigus už organizuotas keliones, kai draudimo suma nėra pakankama įvykus kelionių organizatorių bankrotui (nemokumui). Tačiau šiam pasiūlymui nepritarė Lietuvos turizmo asociacija, Lietuvos turizmo rūmai, Lietuvos draudikų asociacija ir Lietuvos bankas.