BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Inovacijų reforma

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija šiuo metu įgyvendina vieną iš šešių Lietuvos Respublikos Vyriausybės vykdomų reformų – Inovacijų reformąŠios reformos tikslas – didinti Lietuvos inovacinį potencialą ir skatinti inovacines veiklas.

Tarp pagrindinių Inovacijų reformos tikslų yra siekis sukurti palankesnę terpę tiek mokslui, tiek verslui investuoti į inovacijas, taip pat skatinti mokslo ir verlo bendradarbiavimą.

Reforma pradėta įgyvendinti 2018 m. ir pasibaigs 2021 m. Reformą sudaro 3 pagrindinės dalys:

  • inovacijų sistemos sąrangos pertvarka bei įrodymais grįsto valdymo modelio kūrimas,
  • inovacijų skatinimo sistemos plėtra,
  • inovatyvių investicijų pritraukimo sistemos sukūrimas.

Vykdant inovacijų struktūrinę reformą, pertvarkyta mokslo, technologijų ir inovacijų sričių institucinė sąranga, 2018 metais Seimas priėmė Lietuvos Respublikos technologijų ir inovacijų įstatymą ir Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo pakeitimus, kuriais įtvirtinta technologijų ir inovacijų sistemos sandara. Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija tapo atsakinga už technologijų ir inovacijų politikos formavimą.

Pagal 2018 metais parengtą Sumanios specializacijos tarpinio vertinimo ataskaitą, 2019 m. viduryje Vyriausybės nutarimu patvirtinta atnaujinta Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų raidos (Sumanios specializacijos) prioritetų įgyvendinimo programa: 20 veiksmų planų sujungti į vieną; iš 6 krypčių ir 20 prioritetų liko 7 prioritetai. Tai užtikrins investavimo į sumanios specializacijos prioritetus tvarumą ir tęstinumą, leis efektyviau atlikti projektų atrankos procedūras atsisakius pernelyg išsamaus technologijų aprašymo ir sumažins administracinę naštą.

2019 metais Vyriausybės nutarimu sudaryta Mokslo, technologijų ir inovacijų taryba ir patvirtintas jos darbo reglamentas. Mokslo, technologijų ir inovacijų taryba yra Vyriausybės patariamoji institucija valstybės mokslo, technologijų ir inovacijų politikos formavimo ir strateginio valdymo klausimais.

Siekiant pritraukti daugiau investicijų į mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) sritis, 2020 m. Seimas priėmė Lietuvos Respublikos inovacijų skatinimo fondo įstatymą.  Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotas įstatymas sudarys galimybę 2021 m. steigti Inovacijų skatinimo fondą, kuris užtikrins efektyvų MTEPI veiklų finansavimą ir prisidės prie jų plėtros. Inovacijų skatinimo fondas leis geriau planuoti inovacinę veiklą ir į ją kryptingai investuoti, o fondo investicijos į inovacinę veiklą vykdančias įmones leis pritraukti išorinio kapitalo ir užsienių investicijų.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija siekdama steigti fondų fondą „Inovacijų skatinimo fondas“ parengė Inovacijų skatinimo fondo“ finansavimo sąlygų aprašą, kurį 2020 m. spalio 1 d. pateikė galimai fondų fondo valdytojai– uždarajai akcinei bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“. Finansavimo sąlygų aprašas.

 

Reformos nauda:

  • Padidės investicijos į verslo inovacijas; daugiau kaip pusė šalies verslininkų pastebės inovacijų politikos pokyčius.
  •  Dėl padidėjusio produktyvumo atlyginimai augs greičiau.
  •  Dėl naujovių BVP augs sparčiau nei penktadaliu, palyginti su padėtimi, jei nebus reformos.
  • Palankesnė investavimo aplinka ir kylantys inovacijų reitingai leis pasauliniu mastu konkuruoti dėl novatoriškų užsienio investicijų, sukuriančių gerai apmokamas darbo vietas.

Nors inovacijų reforma nėra naujovė Europos Sąjungos (ES) kontekste, Lietuvai ypač svarbu užtikrinti darniai veikiančią nacionalinę technologijų ir inovacijų ekosistemą.

Prognozuojama, kad inovacijų reforma sudarys galimybes gyventojų atlyginimams augti šeštadaliu greičiau, penktadaliu pagreitins BVP augimą, o 2020 metais eksporto mastą padidins dar 1,4 mlrd. eurų. Reformos įtaka šalies ekonomikai visų pirma pasireikš didėjančiu inovatyvių įmonių skaičiumi ir didesnės pridėtinės vertės produkcijos apimtims bendroje įmonių pajamų struktūroje.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-12