BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Klasteriai

Klasteris – ūkio subjektų ir (arba) mokslo ir studijų institucijų, ir (arba) kitų subjektų grupė, funkcionuojanti partnerystės principu ir kurios nariai veikia tarpusavyje įvairiose ekonominės veiklos ir iniciatyvų srityse, siekdami padidinti ekonominį savo veiklos efektyvumą (Lietuvos Respublikos technologijų ir inovacijų įstatymas).

 

KLASTERIO NAUDA

 • skatina inovacijas ir didina ekonomikos augimą;
 • skatina žinių ir patirties perdavimą;
 • padeda plėtoti naujas idėjas ir verslą;
 • skatina eksporto plėtrą, prisideda prie įmonių tarptautiškumo didinimo, padeda pasiekti užsienio rinkas ir rasti naujų verslo partnerių;
 • padeda pritraukti naujas technologijas, kvalifikuotą darbo jėgą, investicijas į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą ir inovacijas (toliau – MTEPI);
 • stiprina atskirų klasterio narių žmogiškuosius, techninius, mokslinius, kapitalo, inovacinius, partnerystės ir kitokius pajėgumus;
 • suteikia galimybę pasinaudoti unikaliais specializuotais ištekliais ir sustiprinti klasterio narių konkurencinį pranašumą;
 • padeda mažinti mažų ir vidutinių įmonių (toliau – MVĮ) veiklos kaštus, ypač MTEPI srityje;
 • paruošia palankias sąlygas augti MVĮ;
 • padeda sumažini riziką ir didina sėkmės tikimybę renkantis naujas MTEPI kryptis.

 

KLASTERIAI LIETUVOJE

Klasteriai identifikuojami pagal jų savanorišką dalyvavimą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (toliau – MITA) ir viešosios įstaigos Lietuvos inovacijų centro (toliau – LIC) organizuojamose veiklose ir (arba) pagal jų pateikiamas paraiškas gauti finansavimą.

2019 metais Lietuvoje veikė 57 klasteriai, kurie jungė 777 narius. 

Europos klasterių bendradarbiavimo platformoje (angl. The European Cluster Collaboration Platform) registruojami klasteriai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip 15 narių. Šiuo metu ten registruoti 32 lietuviški klasteriai, nes Lietuvoje daugiausia klasterių, kuriuos sudaro vidutiniškai tik 13 narių.

10 klasterių brandumas ir veiklos efektyvumas tarptautiniu mastu įvertintas Europos klasterių analizės sekretoriato (ESCA) Bronzos meistriškumo žyma.

53 iš 57 Lietuvoje veikiančių klasterių jungia skirtingiems sektoriams atstovaujančias įmones. Informacinių ir ryšių technologijų, finansinių technologijų, kūrybinių industrijų, gamybos ir inžinerijos, agroinovacijų ir maisto technologijų, energetikos ir statybos, transporto, sveikatos ir turizmo srityse veikiančius Lietuvos klasterius vienija 2020 m. įkurtas Lietuvos klasterių tinklas. Jis yra vienintelis oficialus nacionalinis Lietuvos atstovas Europos klasterių aljanse (angl. The European Clusters Alliance).

 

KLASTERIŲ PLĖTRA

ES pramonės politikos strategijoje nurodyta, kad klasteriai yra svarbi ekonomikos plėtros priemonė.

Atsižvelgiant į klasterių brandos lygį Lietuvoje ir jų ekonominį bei inovacinį potencialą, siekiant šalies ekonomikos augimo bei konkurencingumo, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2020 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. 4-1109 atnaujinta Lietuvos klasterių plėtros koncepcija.

Klasterių plėtros tikslas – didinti Lietuvos ūkio konkurencingumą, skatinti pramonės pertvarką ir eksportą.

Atsižvelgiant į naujus Lietuvos ir visos ES ekonomikai kylančius iššūkius, klasterizacijos skatinimas turėtų būti orientuotas į šias sritis: 

 • skaitmeninimą;
 • pramonės pertvarką;
 • ES pridėtinės vertės kūrimo grandines;
 • vietines trumpąsias pridėtinės vertės kūrimo grandines. 

Naujosios koncepcijos tikslai koreliuoja su ES išsikeltais artimiausių septynerių metų siekiais bei apibrėžia klasterių rolę 2020-2027 m. laikotarpiui.

Atnaujintoje koncepcijoje pagal veiklos geografinę aprėptį klasteriai klasifikuojami į regioninius, nacionalinius ir  tarptautinius. Taip pat joje nustatyti trys išsivystymo lygiai: besivystantys, susiformavę ir brandūs klasteriai.

 

KLASTERIŲ FASILITAVIMAS

Už klasterių fasilitavimą Lietuvoje yra atsakinga Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), kuri konsultuoja klasterių kūrimosi, vystymosi, plėtros, strategijos formavimo, inovacijų bei teisiniais klausimais, padeda surasti partnerių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

MITA įgyvendina Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ES fondų lėšomis finansuojamą projektą „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink). Projekto partneris – Lietuvos inovacijų centras. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti jų augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projekto metu organizuojamos klasterių brandinimo sesijos, teikiamos ekspertinės konsultacijos, organizuojami informaciniai bei partnerių paieškos renginiai, teikiamos konsultacijos dėl tarptautinių narių įtraukimo į klasterius bei Lietuvos SVV įsitraukimo į tarptautinius klasterius.

„InoLink“ paslaugas gaunančių klasterių bendruomenėje brandinami 29 klasteriai.

 

LIETUVOS KLASTERIŲ SĖKMĖS ISTORIJOS

Žemiau pateikiami klasterių sėkmės pavyzdžiai Lietuvoje. Jų susiformavimo pagrindas – ilgalaikis bendradarbiavimas tarpusavyje vystant naujus produktus ar paslaugas, galimybė kartu užimti didesnę rinkos dalį padidinant bendrą klasterio įmonių konkurencingumą.

Fotoelektros technologijų klasteris FETEK

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris LITEK 

Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacija LAuGEA 

Lietuvos plastikų klasteris

Nacionalinis maisto ūkio klasteris NaMŪK

Lietuvos medinių surenkamųjų namų klasteris PrefabLT 

Smart Food Cluster 

Sveikatos technologijų klasteris iVita 

Vilniaus kino klasteris

BCCS (Blockchain, Cyber Security and Compliance Solutions) klasteris

Biojėgainių vystymo klasteris 

Digital Rocket LT

Gyvybės mokslų skaitmeninių inovacijų centras

Lietuvos socialinių inovacijų klasteris

Lietuvos švariųjų technologijų klasteris

Nebula Film & Visual Arts

TOOLAS

Waynord

LISPA

Klasteris BLASTER

 

DAUGIAU INFORMACIJOS

Lietuvos klasterių plėtros koncepcija

www.klaster.lt  

Lietuvos klasterių žemėlapis

European Cluster Collaboration Platform

European Clusters Alliance

Lietuvos klasterizacijos studija, 2019m.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-03-08