BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Tarptautinis bendradarbiavimas

Prioritetinių rinkų sąrašas

Dėl diversifikacijos tikslų, pasikeitusių užsienio ekonominės politikos prioritetų, tarptautinės prekybos situacijos, trūkinėjančių vertės grandinių ir geopolitinės situacijos regione, kuri daro įtaką pasaulio ekonomikai, Ekonomikos ir inovacijų ministerija atnaujino prioritetinių eksporto ir bendradarbiavimo inovacijų srityje rinkų sąrašą.

 

Šį sąrašą Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė remdamasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) tyrimais, Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO), Tarptautinio vadybos vystymo instituto (IMD) ir kitais rodikliais. 32 prioritetinės eksporto ir bendradarbiavimo inovacijų srityje rinkos atrinktos pagal septynis kriterijus:

 

1. Pasaulio inovacijų indeksą (užsienio valstybės vietą indekse) – siekį stiprinti partnerystę su inovacijų srityje pirmaujančiomis valstybėmis;

2. partnerystę programoje „Horizontas 2020“ (bendrų projektų, kuriuos įgyvendina Lietuvos ir užsienio valstybės subjektai, skaičių) – siekį stiprinti bendradarbiavimą su valstybėmis, su kuriomis Lietuva turi sėkmingą bendradarbiavimo patirtį tarptautinėse mokslinių tyrimų ir inovacijų programose;

3. Skaitmeninio konkurencingumo indeksą (užsienio valstybės vietą indekse) – siekį stiprinti partnerystę su skaitmeninimo srityje pirmaujančiomis valstybėmis;

4. tiesiogines užsienio investicijas (užsienio valstybės subjektų Lietuvai skirtų tiesioginių užsienio investicijų dydį) – siekį stiprinti bendradarbiavimą su valstybėmis, kurios Lietuvą vertina kaip ekonominę partnerę;

5. eksportą (Lietuvos subjektų eksporto į užsienio valstybę dydį) – siekį stiprinti bendradarbiavimą su valstybėmis, su kuriomis Lietuva yra išvysčiusi stiprius ekonominius santykius;

6. DSM modelį (angl. „Decision Support Model“) – metodologiją, skirtą eksportą skatinančioms įstaigoms (angl. TPO) efektyviau paskirstyti išteklius, pasirenkant prioritetines eksporto rinkas;

7. verslo atstovų apklausą – atlikta verslo asociacijų apklausa dėl svarbiausių eksporto rinkų.

 

Sąrašo paskirtis – stiprinti veiklas per ekonominio atstovavimo užsienyje stiprinimą ir plėtrą, iniciatyvų, ekonominės diplomatijos vizitų ir renginių planavimą, tikslingą viešosios įstaigos Inovacijų agentūros veiklų nukreipimą, skatinti verslo paramos priemones: paramą tarptautinių projektų, tarptautinės mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų infrastruktūros plėtros programos rengimui, akceleravimo veiklas; preinkubavimą ir inkubavimą; Lietuvos sektorių pristatymą užsienio rinkoms; susitarimus dėl dvišalio bendradarbiavimo su minėtame sąraše esančiomis valstybėmis.

Lietuvos Respublikos prioritetinių eksporto ir bendradarbiavimo inovacijų srityje rinkų sąrašas

/uploads/eimin/documents/files/Inovacij%C5%B3%20%C5%BEem%C4%97lapis-%20valstyb%C4%97s.PNG

„Europos horizontas“

Inovacijos ir tarptautinis bendradarbiavimas yra skatinamos ir naujosios Europos Komisijos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ (toliau – HEU). Tai jau 9-a, bendroji, 95,5 mlrd. € vertės 2021–2027 m. daugiametė Europos Sąjungos programa, konkurso būdu finansuojanti mokslinių tyrimų ir inovacijų tarptautinius projektus. Ši programa pakeitė „Horizontas 2020“ programą veikusia 2014 – 2020 m. Ankstesnėje programoje Lietuvos sėkmės rodiklis buvo tikrai geras – 14,32 proc. atrinktų paraiškų nuo visų pateiktų (ES vidurkis 11,88 proc.).  Vienas geriausių pavyzdžių – Lietuvos kosmoso projektų sėkmės rodiklis – net 30 proc. atrinktų paraiškų (ES vidurkis 17 proc.). Taigi, nusprendus dalyvauti programos projektuose, Lietuva tai darė geriau nei dauguma. Kita vertus, Europos Komisijos finansavimas dalyviams iš Lietuvos siekė  87,63 mln. ir šioje srityje Lietuvą lenkė visos Vidurio ir Rytų Europos regiono šalys.

 

Naujosios HEU programos sėkmingesniam įgyvendinimui Lietuvoje reikšmę turės ir Inovacijų agentūra. Artimiausiu metu Inovacijų agentūroje planuojama plačiau skatinti Lietuvos verslo ir mokslo subjektų dalyvavimą Europos inovacijos ir technologijos instituto Žinių ir inovacijų bendruomenėse (toliau – EIT ŽIB)  ir (arba) HEU partnerysčių veiklose. Per įvairias naujas iniciatyvas, nukreiptas į HEU, pvz. LT Space Hub iniciatyva yra siekiamas tikslas - skatinti Lietuvos kosmoso sektoriaus plėtrą, vykdyti tarptautinę tinklaveiką ir kosmoso sektoriaus populiarinimo veiklas, telkti Lietuvos kosmoso bendruomenę. Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir Inovacijų agentūra prisideda ir prie Lietuvos mokslo tarybos veiklos (toliau – LMT), kuri yra pagrindinė nacionalinė institucija, atsakinga už verslo dalyvavimą „Europos horizontas“ programoje, veiklos. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kartu su Inovacijų agentūra ir LMT užtikrina HEU narysčių ir tarptautinių partnerių paieškos renginių finansavimą ir organizavimą bei dalyvavimą HEU komitetuose ir institucinių partnerysčių valstybių atstovų grupėse.

 

Baltijos jūros regionas:

Europos Sąjungos (toliau- ES)  makroregioninė strategija padeda tame pačiame regione esančioms valstybėms kartu spręsti problemas arba geriau išnaudoti bendrą potencialą. Šia politine programa paremta ES Baltijos jūros regiono strategija (ES BJRS) buvo pirmoji 2009 m. Europos Komisijos priimta ir Europos Vadovų Tarybos patvirtinta ES makroregioninė strategija. Jos tikslas – stiprinti  ES valstybių, supančių Baltijos jūrą, bendradarbiavimą. Dirbdamos kartu šalys gali įveikti kilusius ir ateityje kilsiančius bendrus iššūkius ir užtikrinti tvarų Baltijos jūros valstybių kaimynių augimą. Strategiją įgyvendina 8 ES valstybės narės (Estija, Danija, Latvija, Lietuva, Lenkija , Suomija, Švedija, Vokietija (Berlynas, Brandenburgas, Hamburgas, Meklenburgas-Pomeranija, Šlėzvigas-Holšteinas),).  Kadangi šalys turi nemažai bendrų bruožų ir iššūkių, yra matoma būtinybė suvienyti jėgas ir dirbti kartu.  Įgyvendinant ES BJRS yra  siekiama trijų pagrindinių tikslų- apsaugoti jūrą, sujungti regioną ir padidinti jo gyventojų gerovę. Siekiant trijų šios strategijos tikslų įgyvendinimo, valstybės dirba net keturiolikoje skirtingų politikos sričių. Ekonomikos ir inovacijų ministerija prisideda prie Užsienio reikalų ministerijos, kuri yra pagrindinė nacionalinė institucija, atsakinga už ES BJRS programos veiklų įgyvendinimą, veiklos ir skatina tarptautinį bendradarbiavimą vienoje iš keturiolikos ES BJRS politikos sričių (Inovacijos)

 

Europos inovacijų taryba (EIC)

Lietuva dalyvauja Europos inovacijų tarybos (EIC) įsteigtos pagal Europos Sąjungos programą "Europos horizontas" veiklose. Tarybos biudžetas - 10,1 mlrd. Eur. Šios tarybos programa yra skirta nustatyti ir plėtoti proveržio technologijas per visą gyvavimo ciklą - nuo ankstyvojo etapo mokslinių tyrimų iki koncepcijos patikrinimo, technologijų perdavimo, pradedančiųjų įmonių ir MVĮ finansavimo ir plėtros.

 

Pagal programą įgyvendinamos sekančios priemonės:

EIC Pathfinder priemonė– priemonė skirta plėtoti mokslinius tyrimus, kuriais būtų grindžiamos proveržio technologijos.

EIC Transition priemonė- priemonė taikomiesiems moksliniams tyrimams (prototipų kūrimas, testavimas, modeliavimas ir t.t.).

EIC Accelerator priemonė- priemonė skirta plėtoti didelio poveikio inovacijas, galinčias sukurti naujas rinkas arba patobulinti esamas.

Daugiau informacijos apie programą galima rasti pagal nuorodą: https://eic.ec.europa.eu/about-european-innovation-council_en

 

Norvegijos finansinio mechanizmo programa

Ekonomikos ir inovacijų ministerija vystydama bendradarbiavimą su Norvegija dalyvauja  2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programoje „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“, kurios tikslas – mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus Europos ekonominėje erdvėje bei stiprinti dvišalius santykius tarp Europos laisvos prekybos asociacijos šalių narių ir 15 ES šalių Vidurio ir Pietryčių Europoje bei Baltijos šalyse. Programos lėšomis skatinamas dvišalis bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Norvegijos žaliosios pramonės inovacijas ir IRT inovacijas diegiančiu subjektų.
 

Programos poveikis: 

  • Padidintas Lietuvos įmonių konkurencingumas. 
  • Didinamas Lietuvos įmonių žinomumas Norvegijoje. 
  • Stiprinami dvišaliai santykiai. 
  • Gerinamas Lietuvos, kaip šalies inovatorės įvaizdis.  
  • Formuojamas Lietuvos kaip patikimos verslo partnerės įvaizdis Norvegijoj  

Daugiau informacijos galima rasti: https://www.eeagrants.lt/

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-04-24