GovTech.jpg

GOVTECH LAB

Siekiant diegti skaitmenines inovacijas viešajame sektoriuje, Inovacijų agentūros sudėtyje sukurta GovTech laboratorija, kuri sudaro galimybę viešojo sektoriaus institucijoms eksperimentuoti ir, bendradarbiaujant su startuoliais bei MVĮ, praktiškai išbandyti besivystančias technologijas viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti.

Nuo smėliadėžės sukūrimo 2019 metais, daugiau kaip 60 inovatyvių įmonių padėjo išspręsti per 70 viešojo sektoriaus iššūkiųGovTech laboratorija jau apdovanota 2019 m. Europos Politikos inovacijų apdovanojimuose, o 2020 m. pelnė geriausią Lietuvos viešojo sektoriaus projekto apdovanojimą, įsteigtą Projektų valdymo instituto (Project Management Institute, PMI).

Programos metu teikiama finansinė parama ir ekspertinės žinios viešojo sektoriaus institucijoms bei technologijų bendrakūrėjams, visų pirma padedant įvertinti, ar įmanoma tam tikrą iššūkį išspręsti skaitmeninių technologijų pagalba. gavus teigiamą išvadą, į smėliadėžę kviečiami startuoliai ir inovatyvios įmonės kartu su mokslo ir studijų institucijomis kurti naujus ar išbandyti rinkoje jau egzistuojančius inovatyvius skaitmeninius sprendimus. Programos metu taip pat analizuojami ir inicijuojami reglamentavimo, procesų ir elgsenos pokyčiai, reikalingi proaktyviam ir sėkmingam technologijų pritaikymui.

Daugiau apie GovTech Lab: GovTech Lab

PILOTINĖ DI SMĖLIADĖŽĖS PROGRAMA

2024 m. pirmą kartą pradėta įgyvendinti pilotinė DI smėliadėžės programa, skirta rinkoje egzistuojančius DI sprendimus diegti viešajame sektoriuje ir suprasti kokių reguliacinių, procesų ar elgsenos pokyčių reikia norint DI sprendimus pilnai įveiklinti. DI neabejotinai gali padėti didinti viešojo sektoriaus veiklos efektyvumą, tad svarbu ieškoti būdų, kaip saugiai integruoti šią technologiją į institucijų procesus, siekiant pozityvaus poveikio. Būtent tam skirta ši smėliadėžė.

2024 m. – 250 tūkst. Eur

Atrinkta –14 projektų (iš 27 paraiškų)

Trukmė – 9 mėn.

Vieno projekto biudžetas – iki 18 tūkst. Eur  

Programoje dalyvaujančios institucijos atrinktos atviro konkurso būdu. Jos spręs su piliečių aptarnavimu, procesų tobulinimu bei duomenų analize susijusius iššūkius. LR Vyriausybės kanceliarija testuos sprendimą, skirtą ateities įžvalgų rengimui. LR konkurencijos taryba išbandys produktą, skirtą įmonių kartelinių susitarimų identifikavimui. Programoje dalyvauja ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra, kuri dirbtinio intelekto pagalba bandys edukaciniais tikslais simuliuoti darbo pokalbius ir taip stiprinti mokinių pasirengimą ateities karjerai. Higienos institutas diegs įrankį, kuris gali prisidėti prie savižudybių prevencijos tikrindamas žiniasklaidoje skelbiamą turinį.

Dirbtinio intelekto technologija paremtus sprendimus programoje taip pat testuos Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, RC, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Klaipėdos ligoninė, Šeškinės poliklinika, Klaipėdos universiteto ligoninė, VšĮ „Ekoagros“, Vyriausybės strateginės analizės centras, Muitinės departamentas ir Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau apie DI smėliadėžės programą: Govtech Lab DI smėliadėžė

Daugiau apie DI smėliadėžės programos įgyvendinimą: Inovacijų agentūros pranešimas spaudai

Siekiant užtikrinti, kad visi galėtume naudotis tik patikimais DI spendimais, Inovacijų agentūros sudėtyje pradėta kurti DI smėliadėžė verslui, kurioje įmonės galės gauti ekspertinę / teisinę pagalbą dėl jų kuriamų sprendimų atitikties DI aktui, BDAR, UNESCO DI etikos rekomendacijoms ir kitiems DI panaudojimą reglamentuojantiems teisės aktams. DI akto reikalavimų nesilaikymo atveju finansinė rizika verslui yra itin didelė, numatytos didelės baudos, todėl įmonės gali kreiptis į DI smėliadėžės ekspertus, kurie gali padėti sumažinti galimą finansinę riziką.

Taip pat numatoma, kad įmonės turės galimybę išbandyti savo sprendimus ir gauti prieigą prie reikiamos infrastruktūros: skaičiavimo pajėgumų, duomenų ir kt. 

Šiuo metu nei vienoje ES šalyje nėra analogiškos smėliadėžės, todėl tai puiki galimybė Lietuvai tapti DI taikymo epicentru visoje ES.

Picture2.png

Numatoma, kad DI smėliadėžėje visos įmonės turės galimybę gauti mokymus /  pirmines konsultacijas dėl DI sistemoms pagal DI aktą taikomų reikalavimų ir pasitikrinti, kuriam rizikos laipsniui priklauso jų kuriama / taikoma DI sistema. Tuo tarpu į programą atrinktos įmonės, prioritetą teikiant didelės rizikos DI sistemas kuriančioms / taikančioms įmonėms, galės gauti antrinio lygio konsultacijas dėl DI sistemų atitikimo DI akte nustatytiems reikalavimams ir tinkamai pasiruošti atitikties vertinimo (sertifikavimo) procedūroms. DI smėliadėžėje taip pat bus skatinamos inovacijos ir sudarytos sąlygos kurti, mokyti ir testuoti DI sistemas ribotą laiką prieš jas pateikiant rinkai, laikantis DI akto 57 straipsnio 5 dalyje numatyto konkretaus plano, kuris turės būti rengiamas įmonėms bendradarbiaujant kartu su Inovacijų agentūra 

Inovacijų agentūra įmonėms, pabaigusioms programą DI smėliadėžės programą, pateiks įvykdytų veiklų rašytinį įrodymą ir baigimo ataskaitą, kurioje bus išsamiai aprašyta DI smėliadėžėje vykdytos veiklos ir jos metu pasiekti rezultatai. Įmonės galės naudoti šiuos dokumentus, kad įrodytų, jog laikosi DI akto reikalavimų, atliekant atitikties vertinimo (sertifikavimo) procedūras arba atitinkamas rinkos priežiūros veiklas. Vadovaujantis DI akto 57 straipsnio 7 dalies nuostatomis, rinkos priežiūros institucijos ir notifikuotosios įstaigos privalės atsižvelgti į Inovacijų agentūros pateiktus rašytinius įrodymus ir veiklų baigimo ataskaitą, kad būtų kiek įmanoma paspartintos atitikties vertinimo procedūros.   

Pažymėtina, kad DI smėliadėžėje konsultacijos įmonėms dėl DI akte taikomų reikalavimų ir inovacijų skatinimo veiklos bus vykdomos bendradarbiaujant tiek su notifikuotosiomis įstaigomis, kiek tai susiję su atitikties vertinimu, tiek su nacionaline kompetentinga rinkos priežiūros institucija bei kitomis rinkos priežiūros institucijomis, kurios atliks savo funkcijas pagal DI aktą, kiek tai susiję su rinkos priežiūra. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai (tiekėjai) gaus visą su jų kuriama dirbtinio intelekto sistema susijusią informaciją, o skirtingų institucijų teikiamos išvados nesiskirs, su sąlyga, kad dirbtinio intelekto sistema per tą laiką nebus modifikuota.  

DI smėliadėžė yra kuriama būtent Inovacijų agentūroje dėl kelių priežasčių. Pirma, Inovacijų agentūra yra pavaldi Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, kuri yra atsakinga tiek už dirbtinio intelekto reglamentavimą (reguliavimą), tiek už inovacijų skatinimo politiką. Labai svarbu, kad kuriama apribota bandomoji dirbtinio intelekto reglamentavimo aplinka apimtų abu šiuos elementus (tiek reglamentavimo, tiek inovacijų skatinimo), o veiklos rezultatai būtų panaudoti tobulinant abiejų sričių teisės aktus. Antra, Inovacijų agentūra turi didžiulį įdirbį kuriant „smėliadėžes“ (pavyzdžiui, GovTech, Miltech), teikiant inovacijų konsultacines paslaugas įmonėms norinčioms kurti/kuriančioms ir (ar) diegiančioms inovacijas (pavyzdžiui, TechHub, Inospurtas, GMI, GovTech ir kt.), todėl tikimasi, kad Inovacijų agentūra, veikianti vieno langelio principu, padės rasti balansą tarp naujo reguliavimo keliamos papildomos administracinės naštos verslui ir inovacijų skatinimo dirbtinio intelekto srityje.  

Pagal DI aktą DI smėliadėžė turi būti sukurta ir pradėti veikti ne vėliau kaip 2026 m. rugpjūčio 2 d., tačiau Inovacijų agentūra planuoja pilotines veiklas pradėti vykdyti 2025 m. antrą pusmetį / 2026 m. pirmą pusmetį, pirmaisiais metais į programą pakviečiant dalyvauti 10 įmonių, o vėliau šį skaičių didinant po 20 įmonių kasmet. Tokiu būdu bus siekiama pasitikrinti DI smėliadėžės veikimo modelį ir imtis korekcinių veiksmų, kad iki DI akto taikymo pradžios (2026 m. rugpjūčio 2 d.) būtų sukurta saugi ir kontroliuojama aplinka, kurioje būtų galima testuoti DI sistemas ir užtikrinti, kad DI sistemos būtų saugios, etiškos ir atitiktų DI akte nustatytus reikalavimus prieš pradedant jas naudoti ES rinkoje.   

Taip pat pastebėtina, kad iki DI akto taikymo pradžios (2026 m rugpjūčio 2 d.) numatoma visa eilė Europos dirbtinio intelekto valdybos ir jos pogrupių susitikimų – remiantis šių susitikimų rezultatais, Europos Komisija numato parengti nemažai DI akto įgyvendinimui reikalingų dokumentų (įgyvendinamųjų aktų, gairių, praktikos kodeksų ir pan.), kurie taip pat turės įtakos Inovacijų agentūroje kuriamos DI smėliadėžės veikimo modeliui. Be to, 2025 m. gaunant Europos Komisijos metodinę pagalbą mažės teisinis neapibrėžtumas dėl šios aplinkos veikimo todėl tikėtina, kad modelis turės būti nuolat koreguojamas reaguojant į išmoktas pamokas tiek Lietuvoje, tiek ir kitose ES šalyse.  

Taip pat svarbu paminėti, kad DI smėliadėžes privalės sukurti visos ES valstybės, tačiau tos valstybės narės, kurios sugebės tai įgyvendinti greičiau, bei turės papildomas inovacijas skatinančias priemones, įgys didesnį konkurencinį pranašumą. 

Daugiau apie DI smėliadėžės įteisinimą: EIM

 

Atnaujinimo data: 2024-12-05