BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


„Doing Business“

 Daugiau informacijos apie šalių reitingus

Kas yra „Doing Business“?

 • Tyrimas „Doing Business“– tai verslo aplinkos vertinimas pagal Pasaulio banko apibrėžtą metodiką ir scenarijus. Atlikdamas šį tyrimą Pasaulio bankas nagrinėja verslo plėtrą skatinančius ir stabdančius reikalavimus skirtingose valstybėse ir regionuose ir šiuos reitinguoja.
 • Pasaulio bankas tyrimą „Doing Business“ vykdo nuo 2002 m., ataskaitos skelbiamos nuo 2003 m. Kiekvienais metais tyrimas apima laikotarpį nuo gegužės 1 d. iki kitų metų gegužės 1 d. (išskyrus mokesčių mokėjimo rodiklį, kurio vertinimas apima kalendorinius metus).
 • Pasaulio banko tyrimo rezultatai yra paremti šalies ekspertų (respondentų) Pasaulio bankui pateikta informacija. Pasaulio bankas tiesiogiai bendradarbiauja su respondentais, prašydamas jų atsakyti į specialius Pasaulio banko klausimynus.
 • „Doing Business“ ataskaitoje verslo aplinka vertinama pagal 11 rodiklių:
  • Verslo pradžia
  • Statybos leidimų gavimas
  • Prisijungimas prie elektros tinklų
  • Turto registravimas
  • Kredito gavimas
  • Smulkiųjų investuotojų apsauga
  • Mokesčių mokėjimas
  • Užsienio prekyba
  • Sutarčių vykdymas
  • Nemokumo indeksas
  • Darbuotojų įdarbinimas*

*Rodiklis bendram šalies rezultatui įtakos neturi.

Lietuva „Doing Business“ reitinge

 • Pasaulio bankas, vertindamas šalių pažangą 2020 m. Doing Business ataskaitoje pagal dešimt rodiklių, pripažino, kad Lietuva per vertinamąjį laikotarpį įgyvendino teigiamas reformas prisijungimo prie elektros tinklų ir smulkiųjų investuotojų apsaugos srityse. Didžiausia pažanga padaryta šalies patrauklumą gamybos investicijoms lemiančioje prisijungimo prie elektros tinklų srityje: sumažėjo procedūrų skaičius ir kaštai, sutrumpėjo prisijungimo prie elektros tinklų terminas. Pagal prisijungimą prie elektros tinklų Lietuva reitingo skalėje šoktelėjo 11 pozicijų aukštyn – į 15 vietą. Smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje, Lietuva pakilo viena pozicija aukštyn – į 37 vietą, kilimą šioje kategorijoje sąlygojo 2018 m. liepos 1 d. įsigalioję Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai, kuriais nustatyti privalomi priežiūros organų narių nepriklausomumo reikalavimai ir įtvirtintas sandorių su susijusiomis šalimis institutas. Trečius metus iš eilės stabilios pozicijos išlaikomos mokesčių mokėjimo (18 vieta) ir užsienio prekybos (19 vieta) srityse. Lietuva aukštas pozicijas išlaiko šiose srityse: turto registravimas (4 vieta), sutarčių vykdymas (7 vieta), statybų leidimų gavimas (10 vieta).
 • Pasaulio bankas, vertindamas šalių pažangą 2019 m. Doing Business ataskaitoje pagal dešimtį rodiklių, pripažino, kad Lietuva per vertinamąjį laikotarpį įgyvendino teigiamas reformas 3 srityse: smulkiųjų investuotojų apsaugos, mokesčių mokėjimo ir užsienio prekybos srityse. Smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje Pasaulio bankas teigiamai įvertino pakeitimus, pagal kuriuos listinguojamos bendrovės valdymo ataskaitoje privalo būti pateikiama informacija apie sandorius su susijusiomis šalimis, vadovo, kiekvieno valdybos bei stebėtojų tarybos nario atlyginimą ir kita informacija. Mokesčių mokėjimo srityje nuo 11 iki 10 sumažėjo verslo mokesčių įmokų skaičius ir mokesčių sumokėjimo trukmė, o užsienio prekybos srityje sutrumpėjo laikas, reikalingas eksporto muitinės procedūroms atlikti.

 • Pasaulio bankas, vertindamas šalių pažangą 2018 m. Doing Business ataskaitoje pagal dešimtį rodiklių, pripažino, kad Lietuva per vertinamąjį laikotarpį įgyvendino teigiamas reformas 4 srityse: prisijungimo prie elektros tinklų srityje supaprastino vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų procesą, sumažino prijungimo prie elektros tinklų sąnaudas, statybos leidimų gavimo srityje  - 28 kalendorinėmis dienomis sutrumpėjo statybos techninių sąlygų ir leidimų išdavimo trukmė, smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje Lietuva padidino įmonių skaidrumą, mokesčių mokėjimo srityje – sutrumpino PVM, pelno mokesčio ir socialinio draudimo įmokų deklaravimo ir mokėjimo laiką. Neigiamų reformų, kurios sunkintų sąlygas pradėti verslą, Lietuva neįgyvendino

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vaidmuo

 • Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra „Doing Business“ tyrimo koordinatorė Lietuvoje.
 • „Doing Business“ ataskaita – tai puiki priemonė norint identifikuoti kliūtis, su kuriomis susiduria verslas, vykdydamas veiklą, palyginti Lietuvą skirtingose srityse net su 190 šalių ir daugeliu atvejų įžvelgti konkrečias priemones, kurias įgyvendinus Lietuva ne tik pagerintų rezultatus, bet – svarbiausia – pagerintų verslo sąlygas.
 • Atsižvelgdama į tai, Ekonomikos ir inovacijų ministerija nagrinėja „Doing Business“ ataskaitų rezultatus ir metodologiją, bendradarbiauja su valstybės institucijomis ir verslo įmonėmis rengiant pasiūlymus ir priemones, kurios galėtų teigiamai paveikti ataskaitos duomenis.

Naudingos nuorodos

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-11-09