BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Konkurencijos politika ir Europos Sąjunga

 • Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo konkurencijos sritis yra priskirta išimtinei ES kompetencijai.

 • Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo įtvirtintų konkurencijos taisyklių vykdymą užtikrina Europos Komisija kartu su nacionalinėmis konkurencijos institucijomis.

 • Konkurencingumo taryboje, kurios veikloje dalyvauja ekonomikos ir inovacijų ministras, svarstomi esminiai konkurencijos ir valstybės pagalbos klausimai. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu ūkio ministro pirmininkaujama Konkurencingumo taryba pritarė bendram požiūriui dėl direktyvos „Dėl tam tikrų taisyklių, kuriomis reglamentuojami pagal nacionalinę teisę nagrinėjami ieškiniai dėl žalos, patirtos dėl valstybių narių ir Europos Sąjungos konkurencijos teisės nuostatų pažeidimo, atlyginimo“. Direktyva buvo priimta 2014 m. lapkričio 26 d.

 • 2017 m. sausio 12 d. Seimas priėmė ūkio ministro sudarytos darbo grupės parengtus Konkurencijos įstatymo pakeitimus, kuriais perkeliama ES direktyva dėl žalos atlyginimo už konkurencijos teisės pažeidimus. Esminės pakeitimų naujovės – teisė į visišką žalos atlyginimą, karteliniais susitarimais padarytos žalos prezumpcija, ilgesnė ieškinio senatis. Esminiai įstatymo pakeitimai:

  • Įtvirtinama dėl konkurencijos teisės pažeidimų žalą patyrusių asmenų teisė į visišką žalos atlyginimą, numatyta daug naujų nuostatų, padedančių lengviau realizuoti šią teisę (sudaromos paprastesnės galimybės gauti įrodymų, reikalingų bylose dėl konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo).
  • Nustatoma prezumpcija, kad karteliniais susitarimais yra padaroma žala, kadangi nukentėjusiems asmenims dažnai sudėtinga įrodyti žalos padarymo faktą. Ieškovui taip pat nebereikės įrodinėti, kad buvo padarytas konkurencijos teisės pažeidimas, jei toks pažeidimas jau buvo nustatytas galutiniu Konkurencijos tarybos ar teismo sprendimu.
  • Įtvirtinama nuostata, kad žalą dėl konkurencijos pažeidimo patyręs asmuo visos ar dalies žalos atlyginimo gali reikalauti tiek iš visų pažeidėjų kartu, tiek ir iš bet kurio pažeidėjo atskirai (numatoma išimtis iš šios bendros taisyklės prisipažinusiems ir atleistiems nuo baudos slaptą kartelinį susitarimą padariusiems subjektams ir mažoms bei vidutinėms įmonėms, jei joms negrįžtamai pakenktų tokios taisyklės taikymas).
  • Nustatoma daugiau laiko nuo konkurencijos teisės pažeidimo nukentėjusiems asmenims teismui pareikšti ieškinius dėl konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo – vietoj Lietuvoje įprastai galiojančio 3 metų ieškinio senaties termino įtvirtinamas 5 metų ieškinio senaties terminas.
  • Įstatymas suteikia pagrindą pažeidimu įtariamam ūkio subjektui pripažinti pažeidimą už sumažintą baudą ir greitesnę proceso eigą. Tokios procedūros tikslas – paskatinti ūkio subjektus kuo greičiau užbaigti procedūras su Konkurencijos taryba, taip taupyti Konkurencijos tarybos bei teismų išteklius ir juos skirti patiems reikšmingiausiems ir sudėtingiausiems pažeidimams nagrinėti.
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-10-23