Prekyba yra viena iš svarbiausių sričių, darančių didelę įtaką ekonomikos plėtrai. Prekyba sukuria 18 proc. bendrosios pridedamosios vertės ir pagal šį rodiklį užima 2 vietą, po apdirbamosios pramonės šalies ekonomikoje. 2017 m. prekyba vertėsi daugiau kaip 58 tūkst. prekybos įmonių arba 23,6 proc. viso šalies įmonių skaičiaus. Prekyboje dirbo 250 tūkst. darbuotojų, kas sudarė 23,7 proc. visų šalies užimtų gyventojų.
Vienas iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos uždavinių yra dalyvauti formuojant ir įgyvendinant valstybės prekybos politiką. Vykdydama šį jai pavestą uždavinį, Ekonomikos ir inovacijų ministerija atlieka nemažai vidaus, užsienio prekybos ir strateginių prekių kontrolės sričių funkcijų:
- Vidaus prekybos srityje:
- dalyvauja formuojant ir įgyvendinant vidaus prekybos politiką;
-
rengia Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų projektus mažmeninės prekybos, alkoholio ir tabako prekybos, prekių ir paslaugų reklamos, netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo ir prekių ženklinimo srityse.
- Užsienio prekybos srityje:
- kartu su Užsienio reikalų ministerija formuoja užsienio prekybos politiką;
- atlieka darbus, susijusius su kvotos leidimų Rusijos kilmės spygliuočių medienos importui, administravimu.
- Strateginių prekių eksporto kontrolės srityje:
- vadovauja dvejopo naudojimo prekių ir technologijų eksporto ir karinės įrangos eksporto, importo, tranzito bei tarpininkavimo kontrolės darbams ir juos vykdo kartu su kitomis valstybės institucijomis ir įstaigomis Lietuvos Respublikos strateginių prekių kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka;
- išduoda dvejopo naudojimo prekių ir technologijų eksportui ir į bendrąjį karinės įrangos sąrašą įtrauktų prekių eksportui, importui, tranzitui ar tarpininkavimui reikalingus dokumentus;
- rengia Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, susijusius su dvejopo naudojimo prekių ir technologijų eksporto kontrole ir į bendrąjį karinės įrangos sąrašą įtrauktų prekių eksporto, importo, tranzito ir tarpininkavimo kontrole.