BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimas

Vienas pagrindinių Europos Sąjungos siekių – panaikinti kliūtis tarp valstybių narių laisvam asmenų ir paslaugų judėjimui. Laisvas asmenų judėjimas valstybių narių piliečiams pirmiausia reiškia teisę dirbti pagal atitinkamą profesiją, ar teisę laikinai ir kartais teikti paslaugas ne toje valstybėje narėje, kurioje jie įgijo profesinę kvalifikaciją. Profesinių kvalifikacijų pripažinimas yra viena iš ES piliečių teisių, laisvo asmenų judėjimo principo vienas iš garantų ir sudėtinių dalių.

Taigi, siekiant palengvinti laisvą asmenų judėjimą, panaikinti atsirandančias kliūtis norint įsisteigti ar dirbti pagal atitinkamą profesiją, teikti paslaugas, taip pat apsaugoti piliečius (vartotojus, klientus, pacientus ir kt.) nuo specialistų, neturinčių pakankamos kvalifikacijos, ES yra reglamentuojama keli šimtai profesijų bei sukurta europinė profesinių kvalifikacijų pripažinimo sistema.

Reglamentuojama profesija – profesinės veiklos rūšis arba profesinės veiklos rūšių grupė, kuriomis užsiimant (arba užsiimant vienu iš jos būdų) pagal teisės aktus tiesiogiai ar netiesiogiai reikalaujama turėti tam tikrą profesinę kvalifikaciją. Profesinių kvalifikacijų pripažinimas galimas tik tuomet, kai profesija yra reglamentuojama.

Lietuvos Respublikoje reglamentuojamų profesijų sąrašas yra patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. 4-486 Dėl Reglamentuojamų profesijų sąrašo patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2016 m. gegužės 9 d. įsakymo Nr. 4-350 redakcija).

2013 m. lapkričio 20 d. buvo priimta Europos Parlamento direktyva 2013/55/ES kuria iš dalies keičiama Direktyva 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo ir Reglamentas (ES) Nr. 2024/2012 dėl administracinio bendradarbiavimo per Vidaus rinkos informacijos sistemą (IMI reglamentas) (OL 2013 L354,p.132). Pagrindinės Direktyvos 2013/55/ES naujovės:

  • įdiegta Europos profesinė kortelė (šiuo metu Europos profesinė kortelė yra išduodama penkioms profesijoms: bendrosios praktikos slaugytojams, vaistininkams, kineziterapeutams, kalnų gidams, nekilnojamojo turto agentams. Plačiau skaitykite https://www.verslilietuva.lt/verslauk/reglamentuojamos-profesijos/europos-profesine-kortele/);

  • atnaujinti būtiniausi rengimo reikalavimai (bendrosios praktikos slaugytojams, medicinos gydytojams, akušeriams, vaistininkams, odontologams, veterinarijos gydytojams ir architektams);

  • įvestas įspėjimo mechanizmas (Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių narių kompetentingos isntitucijos privalo pranešti per Vidaus rinkos informacinę sistemą apie sveikatos ir kai kuriuos švietimo srities specialistus, kuriems savo šalyje buvo sustabdyta ar apribota profesinė veikla);

  • įvestas vieno langelio principas (yra sudarytos sąlygos specialistams, siekiantiems profesinės kvalifikacijos pripažinimo, greitai ir lengvai gauti visą dominančią informaciją). Lietuvos Respublikoje kontaktinio centro funkcijas atlieka viešoji įstaiga Versli Lietuva“.

Pagrindinės Direktyvos 2013/55/ES nuostatos į Lietuvos Respublikos teisinę sistemą yra perkeltos Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymu.

 

Profesinių kvalifikacijų pripažinimo klausimais galite kreiptis į Lietuvos Respublikos pagalbos centrą:

  • Profesinių kvalifikacijų pripažinimo koordinatorė Sandra Kvaraciejienė, tel. +370 689 87 970, el. paštas sandra.kvaraciejiene@eimin.lt

 

Naujienos

2018 m. birželio 28 d. buvo priimta nauja Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2018/958 dėl proporcingumo patikros prieš priimant naujas profesijų reglamentavimo nuostatas. Direktyvos tikslas – nustatyti aiškius būtinuosius kriterijus, sukuriant skaidrią ir nuspėjamą sistemą, pagal kurią valstybės narės galėtų įvertinti proporcingumą prieš priimdamos naujas reglamentavimo nuostatas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-12-22