2022-01-31

A. Armonaitė: „Esame pasirengę stiprinti ekonominį bendradarbiavimą su JAV“

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sekmadienį su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju ekonominei plėtrai, energetikai ir aplinkosaugai Jose W. Fernandezu Vilniuje aptarė artimiausius žingsnius, kurie skatintų aktyvesnį Lietuvos ir JAV verslo bendradarbiavimą, lietuviškų prekių eksportą į Jungtines Valstijas ir šios šalies investuotojų pritraukimą į Lietuvą. 

Susitikime taip pat kalbėta apie galimą JAV pagalbą Kinijos ekonominį spaudimą patiriančiam Lietuvos verslui, praktines praėjusių metų lapkritį su JAV EXIM banku pasirašyto susitarimo memorandumo įgyvendinimo priemones.

„Labai vertiname aktyvėjantį bendradarbiavimą su JAV ir tikimės jį dar labiau stiprinti. Mes turime dėti visas pastangas siekiant sušvelninti ekonominį poveikį, atsiradusį dėl Kinijos spaudimo. JAV palaikymas ir aktyvėjanti prekyba su šia šalimi Lietuvai labai svarbi. Didžiulį potencialą plėtoti verslą su JAV turi Lietuvos biotechnologijų ir programinės įrangos, medicinos prietaisų gamybos sektoriai. Su J.W. Fernandezu susitinkame jau ne pirmą kartą, nes ieškome būdų, kaip paspartinti šį procesą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

Siekiant paskatinti Lietuvos eksportą į JAV ir pritraukti naujų investuotojų, šių metų pirmąjį pusmetį planuojama surengti bent dvi Lietuvos ir JAV verslo misijas.

JAV yra prioritetinė Lietuvos biotechnologijų ir farmacijos (klasikinių vaistų) rinka. Lietuvai taip pat svarbu išnaudoti turimą konkurencinį pranašumą mokslinių lazerių srityje. Eksporto potencialą turi įmonės, veikiančios medicinos prietaisų gamybos, diagnostikos ir optoelektronikos srityse.

Lietuvos eksportas į JAV 2020 metais sudarė 1,26 mlrd. eurų. Pagal šį rodiklį JAV yra aštunta Lietuvos prekybos partnerė. JAV tiesioginės investicijos Lietuvoje siekia 320 mln. eurų.

Sekmadienį aptarti ir tolesni veiksmai, kad kuo greičiau būtų pereita prie praktinio susitarimo memorandumo su EXIM banku įgyvendinimo.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei JAV Eksporto ir importo bankas (EXIM) pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuris suteiks galimybę verslui, eksportuojančiam JAV kilmės arba gamybos prekes ir paslaugas, pasinaudoti banko teikiamomis vidutinės ir ilgalaikės trukmės garantijomis ar paskolomis, kurių suma gali siekti iki 600 mln. JAV dolerių.