2022-02-10

A.Armonaitė: „Siekiame labiau įtraukti Azijos lietuvius į Lietuvos ekonominį atstovavimą šiame regione“

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su Azijos lietuvių profesionalų klubu ir Taivano lietuvių bendruomene. Susitikime aptarti Lietuvos ekonominiai prioritetai Pietryčių Azijos regione, taip pat – platesnis diasporos įtraukimas į šalies ekonominę diplomatiją, talentų pritraukimo būdai ir komercijos atašė plėtra.

„Lietuvių profesionalai užsienio šalyse yra vieni svarbiausių užtikrinant kuo platesnį Lietuvos matomumą, atstovavimą versle ar institucijose. Išskirtinį dėmesį skiriame ekonominei diplomatijai ir siekiame kuo labiau įtraukti diasporos atstovus – bendromis pastangomis galime didinti lietuviškų prekių eksportą, pritraukti užsienio investicijas ir turistus, skatinti bendradarbiavimą mokslo ir inovacijų srityje. Taip pat labai svarbus yra ir komercijos atašė vaidmuo, todėl iki 2024 m. planuojama įsteigti 11 papildomų naujų komercijos atašė, trys iš jų turėtų būti įsteigti Japonijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre, o Taipėjuje numatyta įsteigti prekybos atstovo etatą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, pakvietusi Azijoje gyvenančius lietuvių diasporos profesionalus dalyvauti konkursuose į šias pareigybes. 

Platesnis Lietuvos komercijos atašė tinklas leistų padidinti minėtų šalių prekybos apyvartą. 2021 m. tarp 208 Lietuvos prekybos partnerių pagal prekybos prekėmis apyvartą Japonija užėmė 37 vietą, Pietų Korėja – 36, Singapūras – 29, o Taivanas – 44 vietą. Ministrė Azijoje gyvenančius lietuvių profesionalus pakvietė prisijungti kviečiant į Lietuvą ir dalijantis kontaktais su lazerių, biotech, fintech, kitose IRT, inžinerijos, gyvybės mokslų srityse dirbančiomis įmonėmis.

Siekiant stiprinti ekonominę diplomatiją užsienio šalyse, taip pat planuojama kiekvienoje diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje sukurti Lietuvos ekonominės diplomatijos komandą „Team Lithuania“, į kurią bus įtraukti diasporos atstovai ir Lietuvos garbės konsulai.  

Pasak ministrės, Lietuva mato didelį abipusį bendradarbiavimo su Pietryčių Azijos valstybėmis potencialą. Norint pritraukti naujų investicijų iš šio regiono, reikalingi papildomi aukštos kvalifikacijos talentai, kurių rengimui ir pritraukimui ministerija jau nusimatė konkrečias priemones.

Viena tokių priemonių yra užsienio lietuvių jaunimo stažuočių Lietuvos įmonėse rėmimo modelis, kuris leis skatinti ir remti diasporos jaunimo pritraukimą į Lietuvą, siekiant formuoti mūsų šalies, kaip geros vietos dirbti ir kurti verslą, įvaizdį. Taip pat leis užsienio jaunimui susipažinti su pažangiomis Lietuvos įmonėmis ir jų siūlomomis galimybėmis. Tikimasi, kad tai padės pritraukti diasporos jaunimą į Lietuvos įmones.

Tai pat vieno langelio principu veikia paslaugų centras „International House Vilnius“, kuris padeda į Lietuvą pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojų iš užsienio. Į šalį atvykę specialistai centre vieno langelio principu gali gauti visas svarbiausias paslaugas, susijusias su darbu, relokacija ir integracija Lietuvoje.  

Norintys pradėti dirbti Lietuvoje, darbo pasiūlymus ir aprašytas reikalingas procedūras gali rasti karjeros portale „Work in Lithuania“.