Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) šią savaitę sulaukė žinios iš įmonės „Achema“, kad ji nepasinaudos istorinio dydžio skirta žaliąja subsidija, kuri padėtų pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. Dėl šios priežasties nepanaudotas lėšas EIMIN ketina perskirstyti regionų plėtrai ir naujoms darbo vietoms kurti.
„Ne vienerius kadencijos metus dirbome siekdami, kad pati taršiausia Lietuvos įmonė, išmetanti daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų, pasinaudotų žaliąja parama ir persitvarkytų bei pradėtų gaminti žaliąjį vandenilį. Vis dėlto įmonė viešai pareiškė, kad to nedarys ir parama nesinaudos, tad imamės kito plano – lėšas paskirstysime šalies regionams. Taip užtikrinsime, kad regionuose daugėtų gerai mokamų darbo vietų”, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.
Dar šiais metais Europos Komisija (EK) patvirtino EIMIN 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę įmonei „Achema“. Šis finansavimas turėjo atverti galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos procesui naudojamas vandenilis, kuris išgaunamas naudojant iškastinį kurą, turėjo būti pakeistas žaliuoju vandeniliu.
„Tai buvo pirmoji tokio masto subsidija, skirta Lietuvos įmonei. Vis dėlto sprendimą ja nepasinaudoti priėmusi „Achema“ veikiausiai ilgainiui turės stabdyti savo veiklą, kadangi tai užkirs kelią jai išlikti konkurencingai. Įmonė neatitiks keliamų EK reguliavimo reikalavimų ir bendros šalių vykdomos politikos. Nors operatyviai sprendžiame susidariusią situaciją, „Achemos” sprendimas nesilaikyti tvarumo principų išties nuvylė”, – sako Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Iveta Paludnevičiūtė.
„Achemai” atidėjus projekto įgyvendinimą, veiklos lėšas planuojama skirti kitai Teisingos pertvarkos fondo veiklai – užsienio ir vietos investuotojų, turinčių didelį darbo vietų kūrimo potencialą, pritraukimui Kauno, Šiaulių ir Telšių apskrityse, sudarant palankias sąlygas naujoms tvarioms darbo vietoms kurti. Taip pat EIMIN toliau ieškos būdų pramonės įmonėms padėti savo veikloje sumažinti kenksmingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl finansavimo „Achemai“ derybas su Europos Komisija pradėjo dar nuo 2021 m., o nuo 2023 m. birželio mėn. vykdė intensyvias derybas su atsakingu Europos Komisijos padaliniu dėl individualios pagalbos teikimo.
Dar 2021 m. ES pramonės sektoriui nustatė aukštus tikslus – iki 2045 m. atsisakyti iškastinio kuro naudojimo ir pakeisti jį klimatui neutraliomis medžiagomis, o iki 2050 m. užtikrinti pramonės sektoriaus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimą 100 proc., palyginti su 2005 m.
2021–2022 metais atlikta analizė parodė, kad daugiausia šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetama Kauno apskrityje, iš jų net 47 proc. išmeta įmonė „Achema“.
Atnaujinimo data: 2024-09-04
EIMIN inovatyviems produktams kurti paskirstys 7 mln. eurų investicijų
A. Armonaitė: žmonėms įsigyti pirmąjį būstą turi būti lengviau
EIMIN: „Rheinmetall“ žėmės sklypui pakeista paskirtis
EIMIN: įmonėms paskirstytas 15 mln. eurų finansavimas inovacijoms diegti
Lietuva kyla aukštyn pagal pasaulinį e. valdžios išplėtojimo indeksą