2024-11-07

EIMIN: atveriama dar daugiau galimybių socialiniams verslams

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), siekdama padidinti socialinių verslų žinomumą, taip pat šio sektoriaus skaidrumą ir atskaitomybę, parengė Socialinio verslo subjekto statuso įgijimo ir netekimo tvarkos aprašą. Remiantis jo nuostatomis, bus aiškiau išskirti pažengę ir veiklūs socialiniai verslai. Pažymėtina, kad socialinio verslo subjekto statusas įgyjamas užsiregistravus atnaujintoje Inovacijų agentūros Socialinio verslo platformoje, kuri nuo šiol tampa oficialiu socialinių verslų registru. 

„Socialiniai verslai sprendžia skurdo, nedarbo, visuomenės sveikatos ir kitas problemas. Iki šiol jie tik savanoriškai registravosi Socialinio verslo platformoje. Todėl, aiškiau apibrėžus socialinio verslo statusą, jį bus galima įgyti nesudėtingai – užsiregistravus atnaujintoje Socialinio verslo platformoje. Tai naudinga tiek pradedantiesiems socialiniams verslams, norintiems padidinti savo žinomumą, tiek pažengusiesiems, kad dar svariau prisidėtų sprendžiant visuomenės problemas, tiek piliečiams, kurie gaus informacijos apie didesnę vertę kuriančius socialinius verslus“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. 

Atsižvelgus į šių metų vasarą įsigaliojusius Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo pakeitimus, numatoma, kad socialinio verslo statusas įgyjamas, kai įmonė, kuri yra smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas, daugiau kaip 50 proc. pelno skiria ir naudoja socialiniam arba aplinkosauginiam poveikiui kurti. Be to, įmonė turi vykdyti nuolatinę ekonominę veiklą ir būti nepriklausoma nuo valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų viešųjų juridinių asmenų.

EIMIN parengtame apraše nustatyta socialinio verslo subjekto statuso įgijimo ir netekimo tvarka, pelno dalis, kuri naudojama socialiniam arba aplinkosauginiam poveikiui kurti, socialinio ir aplinkosauginio poveikio matavimo metodika, socialinio verslo subjekto nepriklausomumo reikalavimai ir socialinio verslo skatinimo formos.

Socialinio verslo statusas įgyjamas registruojantis Inovacijų agentūros Socialinio verslo platformoje, kurioje registruotas vartotojas gali užpildyti savideklaracijos formą. Įgijęs šį statusą, jis gauna socialinio verslo statuso pažymėjimą, be to, vartotojo socialinio verslo profilis pridedamas į viešai prieinamą socialinių verslų registrą. 

„Socialinio verslo statusas įgyjamas neterminuotam laikotarpiui, tačiau šį statusą įgijęs verslas, praėjus metams, turi teikti veiklos ataskaitas, kurios skelbiamos Socialinio verslo platformoje. Taip piliečiai gali susipažinti su socialinio verslo socialiniu ar aplinkosauginiu poveikiu ir progresu. Tai naudinga tiek patiems socialiniams verslams, nes parodo jų indėlį sprendžiant aktualias visuomenės problemas, tiek ir žmonėms, kuriems šios problemos rūpi“, – sako ekonomikos ir viceministrė Ieva Valeškaitė.

Socialinio verslo subjekto statuso įgijimo ir netekimo tvarkos aprašas parengtas pagal Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo pakeitimą, pagal kurį į šį įstatymą buvo įtrauktas socialinio verslo apibrėžimas.

Su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtu aprašu galima susipažinti čia.