EIMIN ir Kauno LEZ bendro darbo rezultatas: investicijos jau perkopė pusantro milijardo eurų
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo ir siekia 1,56 mlrd. eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo vietų.
Kauno LEZ generalinis direktorius Vytautas Petružis tikina, kad LEZ yra sėkminga tiek, kiek sėkmingi čia veikiantys verslai, o Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pažymi verslams sukuriamų plėtros sąlygų svarbą.
„Nuosekliai padedame augti Kauno LEZ ir jau dabar matome mūsų bendro darbo rezultatus: išvystytą infrastruktūrą, augančias investicijas ir kuriamas naujas darbo vietas. Dar praėjusias metais ministerijos iniciatyva Kauno LEZ nuspręsta plėsti nuo 534 iki 1054 hektarų, taip pat skyrėme finansavimą jos infrastruktūrai plėtoti. Tai itin svarbu gerinant Kauno regiono investicinę aplinką ir stiprinant visos šalies ekonominį konkurencingumą“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Plėtros galimybės, įsikūrimo greitis ir infrastruktūra – esminiai augimo faktoriai
Per 2023 metus ir pirmuosius šių metų mėnesius Kauno LEZ subnuomavo 21 ha žemės naujiems investuotojams, o investicijų suma per tą laikotarpį viršijo 205 mln. eurų. „Čia veikiančios ir dar tik pradėsiančios veikti įmonės planuoja investuoti dar 300 mln. eurų“, – artimiausiais investuotojų planais dalijasi V. Petružis.
Šiuo metu beveik pilnai užsipildžius LEZ 1 teritorijai planuojama ir diegiama infrastruktūra LEZ 2 teritorijoje, siekiant užtikrinti didelių sklypų pasiūlą naujiems investuotojams. Kartu su vietine savivalda yra vykdomas ir LEZ 1 bei LEZ 2 teritorijų sujungimo projektas.
Anot V. Petružio mokestinės lengvatos, nors ir svarbios, nėra pagrindinis aspektas lemiantis stambių užsienio kapitalo investuotojų pasirinkimą. Pirmiausia, būtina užtikrinti didelių „plyno lauko“ sklypų pasiūlą ir infrastruktūrą: „Investuotojų poreikiai išimtinai yra netipiniai – reikalaujantys intensyvių inžinerinės infrastruktūros pajėgumų ir didelių žemės plotų. Taip pat darbo jėgos pasiūla yra dar vienas esminių kriterijų kalbantis su užsienio investuotojais.“
Du trečdaliai dirbančiųjų – aukštos kvalifikacijos specialistai
Šiuo metu Kauno LEZ veikia daugiau nei 130 įmonių, kuriose dirba daugiau nei 7100. Pilnai įgyvendinusios plėtros planus bus sukurta dar 9500 naujų darbo vietų.
Daugiau nei 80 proc. iš visų 1,56 mlrd. eurų investicijų Kauno LEZ yra gamybos sektoriaus įmonių, kurios kuria aukštos pridėtinės vertės darbo vietas, ir net du trečdaliai visų gamybos sektoriuje dirbančių yra aukštos kvalifikacijos specialistai.
Elektronikos ir automobilių pramonės bei medicinos technologijų ir farmacijos sektorių įmonių investicijos sudaro daugiau nei 40 proc. visų Kauno LEZ pritrauktų investicijų, čia dominuoja tokios jau gerai žinomos užsienio kapitalo įmonės, kaip „Esco Medical Technologies“, „Hollister Lietuva“, „Continental Lithuania“, „Hella Lithuania“.
Per 2023 metus ir 2024 pirmąjį pusmetį Kauno LEZ įmonės sugeneravo 109 mln. eurų su darbo santykiais susijusių mokesčių, o 2023 metais Kauno LEZ vidutinis įmonių atlyginimas viršijo Kauno apskrities atlyginimų vidurkį 15 proc.
„Atlyginimų vidurkis čia prilygo Vilniaus miesto atlyginimų vidurkiui“, – nurodo V. Petružis.
Per 2023 metus čia veikiančios įmonės sumokėjo daugiau nei 5 mln. eurų pelno mokesčio.
Atnaujinimo data: 2024-07-08
Taip pat skaitykite:
Energijos vartojimo efektyvumui pramonės įmonėse didinti – 55 mln. eurų investicijų
EIMIN: stiprinamos nacionalinės kontrolės priemonės
EIMIN: tvariems produktams kurti – 10 mln. eurų ES investicijų
A. Armonaitė apie šios kadencijos darbus: pritraukėme pasaulinių investicijų ir kūrėme darbo vietas