Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) papildomai skyrė 1,13 mln. eurų 3 rezerviniams projektams, kuriais planuojama iš perdirbtų atliekų kurti inovatyvius, aplinkai palankius produktus ir technologijas. Pagal „Žaliojo eksperimento“ kvietimą iš viso skirtas beveik 8,8 mln. eurų finansavimas 21-ai Lietuvos pramonės įmonei.
„Šia priemone siekiame paskatinti pramonės įmones pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. Sulaukę didelio susidomėjimo, radome galimybių papildomai finansuoti dar 3 projektus. Taip padedame verslo atstovams, kad kuo daugiau jų pasirengtų greitesniems pokyčiams ir reikšmingai prisidėtų prie pakartotinio atliekų panaudojimo ir jų perdirbimo“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Šios priemonės lėšomis bus ieškoma sprendimų, susijusių su perdirbtų atliekų panaudojimu statybos ir žemės ūkio produktų, pakuočių, įvairios paskirties dangos, reikalingos keliams tiesti, taip pat plataus vartojimo gaminių ir kitose srityse.
Pagal vieną iš prioritetinių atrankos kriterijų, pagal kurį suteikiama daugiau balų, buvo vertinami tie projektai, kuriuos įgyvendinant kuriamos inovatyvios aplinkai palankios technologijos. Jas taikant, siekiama panaudoti didžiausią kiekį pramonės įmonėse generuojamų ir šalinamų gamybinių atliekų, įskaitant chemijos pramonėje susidariusį fosfogipsą.
„Skaičiuojame, kad apie 85 proc. visų sąvartyne esančių atliekų yra būtent fosfogipsas, todėl privalome teikti prioritetą antriniam šios medžiagos panaudojimui. Itin svarbu tai, kad matome įmonių susidomėjimą ir jų norą prisidėti prie transformacijos, todėl kartu mes galime sparčiau įgyvendinti pokyčius ir kurti aplinkai palankius ir tvarius produktus“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėja Grėtė Lelė.
Vienas iš planuojamų įgyvendinti projektų, kuriam skirtas finansavimas, – inovatyvių modulinės stogo dangos produktų kūrimas. Jie bus gaminami, atsižvelgiant į naujausių mokslinių tyrimų rezultatus ir eksperimentinę plėtrą, užtikrinant aukštą kokybę, tvarumą ir atitiks šiuolaikinius ekologiškumo standartus.
Įgyvendinant kitą projektą, planuojama sukurti sėdmaišių audinius ir užpildus, panaudojant medžiagas iš perdirbto plastiko, vandenynuose surinktų žvejybos tinklų, panaudotos tekstilės, taip pat pritaikant augalinės kilmės audinius. Techniniai sprendimai užtikrins, kad produktai būtų patvarūs.
Taip pat planuojama sukurti mobilią, dirbtiniu intelektu paremtą robotinę ranką, skirtą plastiko atliekoms atpažinti ir išrūšiuoti. Dalį šios robotinės rankos komponentų planuojama gaminti iš perdirbto plastiko.
Priemonė „Žaliasis eksperimentas“ finansuojama 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos lėšomis – tai vienas iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos paskelbtų 1 mlrd. eurų plano kvietimų.
Pramonės įmonių pateiktus projektus ir jų įgyvendinimo planus vertino Inovacijų agentūra.
Atnaujinimo data: 2024-09-11
EIMIN inovatyviems produktams kurti paskirstys 7 mln. eurų investicijų
A. Armonaitė: žmonėms įsigyti pirmąjį būstą turi būti lengviau
EIMIN: „Rheinmetall“ žėmės sklypui pakeista paskirtis
EIMIN: įmonėms paskirstytas 15 mln. eurų finansavimas inovacijoms diegti
Lietuva kyla aukštyn pagal pasaulinį e. valdžios išplėtojimo indeksą