EIMIN: svarbiausi 2024-ųjų ministerijos darbai
Nors pastarasis laikotarpis Lietuvos ekonomikai buvo permainingas, tačiau Ekonomikos ir inovacijų ministerijai (EIMIN) šiais metais pavyko įgyvendinti išsikeltus tikslus – padėti verslui augti, pritraukti į Lietuvą stambių rinkos dalyvių ir žengti reikšmingus žingsnius, stiprinant gynybos ir saugumo pramonę.
„Lietuvos ekonomika išlieka atspari, nes dedame tam visas pastangas. Vien per pirmąjį šių metų pusmetį į Lietuvą pritraukėme 22 užsienio investuotojų projektus, tarp kurių – savo gamyklą Lietuvoje atidarysianti Vokietijos gynybos pramonės įmonė „Rheinmetall“ ir savo atstovybę čia steigsiantis vienas didžiausių vokiečių bankų „Commerzbank“. Be to, skaičiuojame, kad vien į Lietuvą pritrauktų tarptautinių įmonių, veikiančių ir regionuose, mokami atlyginimai yra 51 proc. didesni. Tad matydami rezultatus ir toliau kryptingai tęsiame darbus“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Per pirmąjį šių metų pusmetį pritraukti tiesioginiai užsienio investicijų projektai padės sukurti daugiau kaip 1,2 tūkst. darbo vietų ir investuoti 239 mln. eurų. Pasak A. Armonaitės, šiuo metu derybos vyksta su dar keliomis dešimtimis potencialių investuotojų.
Be to, šiais metais EIMIN pasirašė 7 stambias investicinių projektų sutartis, kurios padės sukurti daugiau kaip 1,4 tūkst. darbo vietų ir pritraukti 840,1 mln. eurų investicijų. Iš viso nuo 2021 m., kai buvo pradėta taikyti žaliojo koridoriaus iniciatyva, EIMIN jau yra pasirašiusi 17-ka stambių investicinių projektų sutarčių. Visas jas įgyvendinant bus sukurta daugiau kaip 4,6 tūkst. darbo vietų ir pritraukta daugiau kaip 1,49 mlrd. eurų investicijų.
Itin daug dėmesio skirta šalies regionams – jiems paskirstytas finansavimas siekia 376,6 mln. eurų. Investuojant į Lietuvos regionų patrauklumo didinimą, keliams tiesti ir tvarkyti regionuose skirtas 5 mln. eurų finansavimas, o infrastruktūrai gerinti – 10,3 mln. eurų finansavimas. Iš viso per 4-erius metus regionų keliams ir infrastruktūrai skirta daugiau kaip 76,34 mln. eurų.
Praėjusiais metais į Lietuvą pritrauktas vienas žinomiausių pasaulyje akceleratorių iš JAV „Plug and Play“ šiais metais jau įgyvendino akceleravimo ciklą, kurio pabaigoje 11 startuolių turėjo galimybę pristatyti savo inovatyvius produktus potencialiems investuotojams. Šiuo metu vyksta antrasis akceleravimo ciklas, kuriame dalyvauja 12 startuolių. Taip pat paskelbtas kvietimas iki lapkričio 1 d. teikti paraiškas dalyvauti trečiajame cikle. „Plug and Play“ per trejus metus investuos 5,9 mln. eurų į ne mažiau kaip 45 startuolius.
Šių metų rudenį bus paskelbti kvietimai teikti paraiškas dalyvauti specializuotose startuolių akceleravimo programose. Lietuva pasirašė sutartis su žinomais tarptautiniais akceleratoriais „xEdu“ iš EdTech pramonės ir „Game BCN“ bei „Peninsula“ iš GameTech pramonės. Šie akceleratoriai suteiks ne mažiau kaip 60 startuolių tiesioginę paramą konsultacijų, mokymų ir kitų paslaugų forma. Papildomai startuoliai gaus 60 tūkst. eurų vertės dotacijas sėkmingai užbaigus akceleravimo programą.
Dar vienas svarbus pasiekimas – Lietuvos prisijungimas prie prestižinio „MICHELIN Guide“ klubo. 4 šalies restoranai įvertinti MICHELIN žvaigžde, o 26 restoranai buvo įtraukti į prestižinį „Michelin“ gidą.
2023-aisiais įgyvendinus 1 mlrd. eurų planą, kuriuo siekiama paskatinti šalies ekonomiką, šiais metais EIMIN skyrė daugiau kaip 226,3 mln. eurų papildomų lėšų įmonėms ir įstaigoms, besikreipusioms dėl priemonių. Per įvairias finansines priemones (paskolas, rizikos kapitalą) įmonių finansavimui šįmet skirta daugiau kaip 297,9 mln. eurų. 2024-aisiais dar planuojama pradėti įgyvendinti naujas finansines priemones, kurioms bus skirta 91,48 mln. eurų.
Tarp įgyvendintų itin svarbių darbų – ir šiais metais pradėta taikyti paskolų priemonė „Milijardas verslui“. Pagal ją numatyta skirti iki 850 mln. eurų paskoloms verslo projektams, kuriais investuojama į aplinkai palankias technologijas, aukštos pridėtinės vertės produktų gamybos pajėgumų plėtrą. Siekiant paskatinti gynybos pramonės augimą, papildomai numatyta 250 mln. eurų skirti gynybos ir saugumo srityje veikiančioms įmonėms.
Ypatingą dėmesį EIMIN ir toliau skiria siekiant mažinti biurokratiją. Ir jau dabar matomi to rezultatai – šių metų pirmąjį pusmetį reguliavimo našta verslui sumažinta 1,89 mln. eurų. Paspartinti šį procesą padės ir šiais metais startavęs skaitmenizuotas smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjekto statuso deklaravimo įrankis, kuris SVV deklaraciją padės užpildyti vos per keliolika minučių.
Taip pat aktyviai dirbama siekiant užtikrinti šalies saugumą – pasirašytas gynybos ir saugumo pramonės veiksmų planas už beveik 37 mln. eurų. Šis planas, pasak A. Armonaitės, padės dar geriau išnaudoti Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės potencialą, kurio svarba itin išaugo, Rusijai sukėlus karą Ukrainoje.
Inicijuoti ir Lietuvos gynybos bei saugumo pramonei aktualūs įstatymų pakeitimai, kuriais atsisakoma perteklinių reikalavimų šio sektoriaus plėtrai ir, sumažinus ribojimus ginkluotės gamybai, išvengiama priklausomybės nuo užsienio tiekėjų.
Be to, EIMIN iniciatyva supaprastintos stambiems projektams, kurie skirti neatidėliotiniems valstybės saugumo ir gynybos poreikiams užtikrinti, reikalingos su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba susijusios procedūros – jos sutrumpėjo iki pusės metų. Šiuo metu jau panaikintas ir ribojimas verslui vykdyti gynybos srities veiklą Lietuvoje esančiose LEZ.
Aktyviai stiprinama ir gynybos inovacijų ekosistema – praėjusiais metais įsteigus 13,5 mln. eurų vertės rizikos kapitalo fondą „MILInvest“, šiais metais jau investuota 1,7 mln. eurų į 6 įmones. Jos ketina vystyti lazerines technologijas, dronų, nepilotuojamų orlaivių, žvalgybos sistemų kūrimą ir gamybą, minų aptikimo technologijas ar kurti ir kitus sprendimus, prisidėsiančius prie gynybos ir saugumo šalyje plėtros.
Taip pat šiais metais Lietuva prisijungė prie NATO gynybos inovacijų akceleratoriaus DIANA programos. Tai padeda auginti lyderius gynybos inovacijų vystyme – Lietuvos kosmoso startuolis „Astrolight“ jau pateko į antrąjį NATO DIANA etapą. Įmonė buvo atrinkta tarp 10 geriausių NATO šalių inovatorių ir sulauks iki 300 tūkst. eurų investicijų.
Siekiant paskatinti tvarumą, pradėta nauja žiediškumo iniciatyva viešajame sektoriuje ir Finansų ministerijai pateiktos svarstyti įstatymo pataisos, kurios nustatytų, kad pripažintas nereikalingu, bet tinkamas naudoti valstybės turtas nebūtų sunaikinamas. Įgyvendinus pakeitimus, toks turtas būtų pakartotinai panaudotas perleidus jį specialioms dalijimosi daiktais stotelėms.
EIMIN deda pastangas, kad Lietuvos verslas ir mokslas aktyviai įsitrauktų į kosmoso sektoriaus augimą. Skaičiuojama, kad Lietuva jau dalyvauja net 30-yje Europos kosmoso agentūros (EKA) projektų ir dėl to šalies įmonės jau sulaukė investicijų už daugiau kaip 5 mln. eurų.
Aktyviai plečiamas komercijos atašė tinklas visame pasaulyje, šiuo metu jį jau sudaro 22 asmenų komanda. Šiais metais buvo įsteigta nauja komercijos atašė pareigybė Italijoje, veiklą pradėjo atašė Miunchene.
Taip pat JAV, Silicio slėnyje, atidarytas „InnoHUB Lithuania“, kuris padeda Lietuvos inovatyviems verslams, pažangių technologijų kūrėjams užmegzti ir plėtoti ryšius su partneriais JAV, o Lietuvos aukštųjų technologijų produktų ir paslaugų eksportuotojams – įsitvirtinti strategiškai svarbioje JAV rinkoje.
Atnaujinimo data: 2024-10-07
Taip pat skaitykite:
EIMIN: įvertinta Lietuvos pažanga valstybės valdomų įmonių srityje
A. Armonaitė Lisabonoje pristatys Lietuvos inovacijų ekosistemą
EIMIN: Lietuvos regionų infrastruktūrai gerinti papildomai skirta 2,1 mln. eurų
EIMIN: bus pristatomi efektyviausi šių metų viešieji pirkimai
EIMIN: atveriama dar daugiau galimybių socialiniams verslams