2024-07-04

EIMIN toliau skaitmenizuoja viešąsias paslaugas ir gerina jų kokybę

Ekonomikos ir inovacijų ministerija toliau investuoja į skaitmeninių paslaugų tobulinimą viešajame sektoriuje. Finansavimą galės gauti atrinkti 23 projektai: 8 valstybės institucijų ir įstaigų projektai bei 15 savivaldybių projektų. Juos įgyvendinus, gerės skaitmeninės paslaugos gyventojams ir verslui.

„Tobulindami viešojo sektoriaus skaitmenines paslaugas, sustiprinsime Lietuvos, kaip vienos iš labiausiai skaitmenizuotų pasaulio valstybių, konkurencinį pranašumą. Tai taip pat padės įgyvendinti išsikeltą aukštą tikslą per artimiausius keletą metų beveik visas valstybės institucijų ir savivaldybių paslaugas padaryti prieinamas skaitmeniniu būdu“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Finansavimas valstybės institucijoms ir įstaigoms leis įgyvendinti reikšmingus skaitmeninimo projektus. Pavyzdžiui, Valstybės duomenų agentūra modernizuos Oficialiosios statistikos portalo paslaugas ir kurs naujų administracinių paslaugų skaitmeninius sprendimus, Registrų centras įgyvendins du projektus, kuriais diegiami vartotojams patogesni dirbtinio intelekto sprendimai ir modernizuojama verslo registro sistema. 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kurs pažangesnę Vaiko teisių apsaugos informacinę sistemą, o Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija savo informacinę sistemą pritaikys Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimams. 

Valstybinis patentų biuras kurs dirbtinio intelekto sprendimais paremtą suflerį prekių ženklų ir dizaino panašumams nustatyti. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas diegs inovatyvią platformą, palengvinsiančią priešgaisrinės priežiūros veiklos administravimą.

„Jau dabar Lietuvoje skaitmeninės viešosios paslaugos yra vienos labiausiai pažengusių visoje Europos Sąjungoje. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, jomis naudojasi apie 72 proc. 16–74 metų amžiaus grupės mūsų šalies gyventojų. Todėl turime dar labiau jas tobulinti, kad jos taptų patogesnės tiek valstybinių institucijų klientams, tiek įvairių Lietuvos savivaldybių gyventojams“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.

Tobulinant skaitmenines viešąsias paslaugas, finansavimą gaus ir įvairių Lietuvos savivaldybių projektai. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybėje bus skaitmeninamos švietimo pagalbos paslaugos specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams. Jonavos, Biržų ir Kretingos rajonuose, pasitelkus dirbtinį intelektą, bus kuriami skaitmeniniai sprendimai sveikatos priežiūros paslaugoms teikti. Alytaus regiono sveikatos priežiūros įstaigose taip pat bus diegiami dirbtinio intelekto ir elektroninių sutikimų skaitmeniniai sprendimai.  

Alytaus ir Šiaulių regionų viešajame transporte planuojama kurti elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemas. Rokiškio, Ukmergės, Šakių, Varėnos, Skuodo, Joniškio, Širvintų ir Vilkaviškio rajonų bei Visagino savivaldybės planuoja skaitmeninti savo kapinių duomenis ir sukurti kapinių duomenų bazes.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva šiems viešojo sektoriaus projektams įgyvendinti skirta apie 21 mln. eurų: valstybės institucijų ir įstaigų projektams – daugiau nei 13 mln. eurų, o savivaldybėms – apie 8 mln. eurų.

Valstybės institucijos ir įstaigos bei savivaldybės, planuojančios įgyvendinti skaitmeninių sprendimų kūrimo ar tobulinimo projektus, jų įgyvendinimo planus VšĮ Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) gali teikti iki šių metų liepos 30 d. arba iki rugpjūčio 31 d., jeigu kartu su projekto įgyvendinimo planu privaloma pateikti investicijų projektą arba galimybių studiją.

Daugiau informacijos apie valstybinėms institucijoms ir įstaigoms bei savivaldybėms skirtus kvietimus galima rasti Europos Sąjungos investicijų svetainėje

Priemonė įgyvendinama pagal planą „Naujos kartos Lietuva“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos priemonės „NextGenerationEU“ lėšų.