EIMIN: tikslinamos dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės priemonės
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siekiama patikslinti dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės mechanizmus. Šios priemonės skirtos užtikrinti sankcijų Rusijai veiksmingumą ir sumažinti neigiamą poveikį Lietuvos verslui. Nutarimo projektą, po viešojo derinimo, planuojama svarstyti artimiausiame Vyriausybės posėdyje.
Nutarimo projekte numatyta verslo atsakomybė užtikrinti, kad Lietuvoje pagaminta produkcija nepasiektų Rusijos. Nuostatos dėl dvejopo naudojimo prekių eksporto oru į trečiąsias šalis draudimo keičiamos realiais kontrolės mechanizmais, siekiant užkirsti kelią galimam sankcijų apėjimui. Eksporto draudimas į trečiąsias šalis antžeminiu transportu lieka galioti.
„Verslo bendruomenė sutinka su kertiniais šių pakeitimų principais ir remia mūsų siekį užtikrinti, kad sankcijos Rusijai būtų taikomos tiksliai ir efektyviai, užkertant kelią galimam sankcijų apėjimui. Tačiau taip pat turime užtikrinti aukštos pridėtinės vertės Lietuvos pramonės, kuri stiprina mūsų ekonomiką bei finansinius pajėgumus remti Ukrainą ir užtikrinti Lietuvos saugumo poreikius, gyvybingumą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Jei Vyriausybė pritars nutarimo projektui, verslas privalės sutartyse su prekių gavėjais numatyti, kad šių prekių reeksportas draudžiamas, kaip numatyta ES reglamentuose. Be to, eksportuotojai turės pateikti Muitinės departamentui rašytinį patvirtinimą, jog prekių gavėjams buvo pranešta apie galimą fizinį eksporto patikrinimą ir kad jie tam neprieštarauja. Šie dokumentai padės užtikrinti veiksmingą ir praktiškai įgyvendinamą kontrolės mechanizmą.
Taip pat įmonės bus įpareigotos kas mėnesį teikti Strateginių prekių komisijai informaciją apie oro transportu eksportuotas prekes. Privaloma pateikti prekių pavadinimus, kodus, kiekius, vertę, gavėjų pavadinimus bei galutinius naudotojus.
Nutarimu Ekonomikos ir inovacijų ministerija įpareigojama iki liepos 1 d., bendradarbiaujant su kitomis institucijomis, įvertinti surinktą informaciją apie eksportuotas prekes ir nuspręsti, ar reikalingas tam tikrų prekių grupių licencijavimas bei ar tikslinga tęsti dažną įmonių ataskaitų teikimą.
Nustačius, kad konkretus verslas pažeidė Vyriausybės nutarimą, eksporto oru draudimas bus taikomas tik šiam verslui, o ne visoms Lietuvos įmonėms.
„Nutarimu siekiama aiškiai apibrėžti valstybės ir verslo atsakomybių pasidalijimą dėl sankcijų efektyvumo, įtvirtinti kontrolės mechanizmus ir užtikrinti, kad sankcijų apėjime dalyvaujantiems verslams būtų taikomas eksporto draudimas. Taip pat siekiama, kad reguliavimas dėl eksporto oro transportu atitiktų ES reglamentus, užtikrinant lygias konkurencines sąlygas Europos lygiu ir išvengiant priverstinio Lietuvos eksporto per kaimynines šalis“, – teigia L. Savickas.
Vyriausybės nutarimo pakeitimai buvo parengti glaudžiai bendradarbiaujant su Užsienio reikalų, Teisingumo ministerijomis, Muitinės departamentu ir kitomis atsakingomis institucijomis. Nutarimas įsigaliotų iš karto po jo priėmimo.
Esminiai siūlomo Vyriausybės nutarimo punktai:
• Toliau tęsiamas draudimas eksportuoti dvejopo naudojimo prekes sausumos transportu į trečiąsias šalis.
• Leidžiamas eksportas oro transportu į trečiąsias šalis, laikantis ES reglamentų, galiojančių visoms ES valstybėms.
• Į eksportuotojų sutartis su pirkėjais įtraukiamas draudimas reeksportuoti prekes į Rusiją ar trečiąsias šalis.
• Įtvirtinama prievolė eksportuotojams pateikti Muitinės departamentui rašytinį patvirtinimą, kad prekių gavėjams buvo pranešta apie galimą fizinį eksporto patikrinimą.
• Eksportuotojai įpareigojami kas mėnesį teikti Strateginių prekių komisijai informaciją apie oro transportu eksportuotas prekes, įskaitant jų pavadinimus, kodus, kiekius, vertę, gavėjus bei galutinius naudotojus.
• Ekonomikos ir inovacijų ministerija įpareigojama iki liepos 1 d. įvertinti verslo pateiktą informaciją ir nustatyti, ar tam tikros prekės turi būti licencijuojamos.
• Nustačius, kad sankcionuojamos Lietuvos gamintojų prekės per tarpininkus pasiekia Rusiją, atitinkamai Lietuvos įmonei uždraudžiamas eksportas į trečiąsias šalis.
Atnaujinimo data: 2025-01-10
Taip pat skaitykite:
„Keliauk Lietuvoje“: 2024-ieji Lietuvai atnešė prestižinius įvertinimus ir augančius turistų srautus
Viešojo sektoriaus sąveikumas ES: svarbus vaidmuo patikėtas VSSA
EIMIN kviečia į konsultacijas dėl ES viešųjų pirkimų direktyvų nuostatų
Seimas pritarė dirbtinio intelekto plėtrą Lietuvoje spartinantiems pakeitimams
Vyriausybė pritarė pasiūlymui gerinti sąlygas įgyvendinti stambias investicijas