2021-07-01

Išrinkti Lietuvos atašė strategiškai svarbiose šalyse

Lietuvai ir jos ekonominiam veikimui svarbiose šalyse – Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Švedijoje – išrinkti Lietuvos atašė.

„JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija bei Švedija yra itin svarbios ekonominės partnerės Lietuvai. Jos yra prioretizuojamos eksporto, investicijų, turizmo, inovacijų srityse. Lietuva siekia glaudesnio bendradarbiavimo IT, gyvybės mokslų, inžinerijos ir kituose sektoriuose. Nuolatinio ir nuoseklaus ryšio su šiomis partnerėmis palaikymas yra vienas svarbiausių ministerijos tarptautinės politikos siekių”, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Nuo liepos 1 dienos Jungtinėse Amerikos Valstijose, Los Andžele, komercijos atašė pareigas pradeda eiti Mantas Zamžickas. Prieš tai komercijos atašė pareigas jis ėjo Jungtinėje Karalystėje. M. Zamžickas turi inžinerinės ekonomikos ir elektronikos inžinieriaus išsilavinimą, daugiau kaip dešimties metų patirtį verslo vadybos ir plėtros, eksporto projektų valdymo srityse. Nuo rugpjūčio 23 d. jį Jungtinėje Karalystėje pakeis konkursą laimėjusi Donata Mauricaitė. Viešojo administravimo bakalauro ir tarptautinio verslo magistro studijas baigusi D. Mauricaitė pastaruosius ketverius metus dirbo Lietuvos mokslo ryšių biuro Briuselyje politikos analitike.

Nuo liepos 10 dienos Prancūzijoje atašė darbą pratęs Daiva Kirkilaitė-Chetcuti, baigusi finansų bakalauro ir magistro, ekonomikos ir viešosios politikos, tarptautinės teisės magistro, administravimo, meno istorijos studijas. Pastaruosius ketverius metus D. Kirkilaitė-Chetcuti dirbo komercijos atašė  Prancūzijoje. Taip pat nuo rugsėjo 2 dienos Švedijoje savo komercijos atašė darbą pratęs ir verslo administravimo studijas baigęs Aleksandras Laurinavičius.

2020 m. lietuviškos kilmės prekių eksportas į JAV sudarė 1,11 mlrd. eurų. Per pastaruosius dešimt metų JAV yra daugiausia Lietuvoje investavusi šalis. Eksportas į Švediją sudarė 1,16 mlrd. eurų, į Prancūziją – 0,51 mlrd. eurų, o į Jungtinę Karalystę – 0,98 mlrd. eurų. Perspektyviausi gaminiai lietuviškos kilmės prekių eksportui į minėtas šalis yra šie: chemijos pramonės produktai, mašinos ir įrenginiai, maisto produktai, metalo gamybos pramonės ir tekstilės gaminiai.

Lietuvos Respublikos atašė, kurie pagal juos delegavusios ministerijos kompetenciją padeda įgyvendinti Lietuvos Respublikos užsienio politiką, yra renkami viešo konkurso būdu, kurį organizuoja Valstybės tarnybos departamentas. Pretendento tinkamumą vertina komisija, sudaryta iš Valstybės tarnybos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, ambasados, kurioje dirbs, atstovų ir stebėtojo iš verslo.