2024-07-10

Lietuva pagal EBPO produktų rinkos reguliavimo indeksą šoktelėjo į pirmąją vietą

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) paskelbė produktų rinkos reguliavimo indeksą, pagal kurį šiais metais Lietuva užėmė pirmąją vietą. Palyginti su paskutinį kartą prieš penkerius metus atliktu tyrimu, Lietuva pakilo per devynias pozicijas.

„Esame lyderiai pagal produktų rinkos reguliavimą, o tai rodo, kad pasirinkome tinkamą kryptį – EBPO teigia, kad geriau pagal šį indeksą vertinamų šalių ekonomikos yra produktyvesnės ir jų darbo rinkos auga nuosekliau. Tampame ne tik konkurencingesne šalimi, bet ir rodome pavyzdį, kaip taikyti tikslingą reguliacinės aplinkos standartą“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. 

Indeksas atspindi šalies gebėjimą kurti konkurenciją skatinantį reguliavimą, padeda tarp šalių palyginti įvairių procedūrų, tokių kaip licencijų išdavimas, įmonės įsteigimas, greitį ir sukeliamą administracinę naštą.

Palyginti su 2018-ųjų vertinimu, Lietuva didžiausią pažangą padarė valstybės valdomų įmonių srityje – šalis pakilo iš 33 vietos į 9 vietą. Labiausiai prie to prisidėjo nuoseklus valstybės valdomų įmonių valdymo optimizavimas: sėkmingai atliktas vienodą veiklą vykdančių įmonių – urėdijų ir kelių priežiūros įmonių – jungimas, siekiant jas konsoliduoti ir centralizuoti jų valdymą. Taip pat prie to prisidėjo atlikta įmonių veiklos ir jų teisinės formos peržiūra ir juridinės formos pakeitimas iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę. 

„Reguliuodami produktų rinkas, orientuojamės į aukštos pridėtinės vertės ekonomikos skatinimą, kuris padeda mūsų verslams ir šalies institucijoms efektyvinti savo veiklą. Neabejoju, kad ir ateityje išlaikysime ne mažesnį augimo tempą ir išliksime lyderiaujančia šalimi“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė. 

Tarp EBPO valstybių Lietuva geriausiai įvertinta ir licencijų ir leidimų aspektu (1 vieta), administracinės ir reguliavimo naštos (5 vieta) ir verslo įsteigimo patogumo ir greičio aspektu (5 vieta). Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir toliau deda pastangas gerindama verslo reguliavimo  sąlygas – Seimui teikiami Viešojo administravimo įstatymo pakeitimai, kuriais siekiama aiškiai apibrėžti licencijavimo sąlygas ir įtvirtinti pažangios verslo priežiūros principus. 

Taip pat šiuo metu ministerija įgyvendina licencijavimo proceso modernizavimo ir standartizavimo projektą, kuriuo siekiama sujungti Paslaugų ir gaminių kontaktinio centro, centrinio elektroninių valdžios vartų portalo ir Licencijų informacines sistemas (LIS), kad asmuo vienoje vietoje galėtų tiek rasti visą reikiamą informaciją apie jo norimos vykdyti veiklos reikalavimus, tiek užsakyti visas reikiamas licencijas.

EBPO Lietuvai yra pateikusi rekomendaciją užtikrinti, kad, siekiant vienodų konkurencinių sąlygų, valstybės ir savivaldybių įmonėms galiotų vienodi teisiniai, finansiniai ir reglamentavimo reikalavimai kaip ir privačioms įmonėms. Lietuva padarė pažangą ir šioje srityje – per penkerius metus šalis pakilo iš 37 į 29 vietą.

Šiais metais EBPO į vertinimo metodologiją įtraukė naują komponentą – internetinės rinkos vertinimą. Vertinti tokie aspektai kaip šios rinkos konkurencingumas, lygios galimybės visiems rinkos dalyviams prekiauti ir duomenų apsauga. ES direktyvos jau ganėtinai plačiai reguliuoja šias sritis, todėl daugelio ES narių įvertinimai šioje kategorijoje yra aukšti.

Palyginti su kitomis šalimis, labiausiai supaprastintomis ir orientuotomis į ekonomikos augimą pripažintos Lietuvos, Švedijos ir Airijos rinkos reguliavimo sąlygos. Estai šiemet pagal EBPO produktų rinkos reguliavimo indeksą iš 12 vietos pakilo šešiomis pozicijomis ir užėmė šeštąją vietą, o latviai iš 11 nukrito į 14 vietą. 

Daugiau informacijos apie EBPO produktų rinkos reguliavimo indeksą rasite čia.