2022-01-11

A. Armonaitė: „Taivanas atidarys 1 mlrd. USD paskolų fondą bendriems Lietuvos ir Taivano verslo projektams“

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, antradienį nuotoliniu būdu susitikusi su Taivano nacionalinės plėtros tarybos ministru Ming-Hsin Kungu, sakė sveikinanti Taivano planuojamas investicijas Lietuvoje ir laukianti sprendimų dėl konkrečių investicinių projektų. Lietuvą labiausiai domina galimos taivaniečių investicijos į puslaidininkių ir lazerių gamybos, biotechnologijų sektorius.  

Šios dienos susitikime Taivano ministras A. Armonaitę informavo, kad Taivanas artimiausiu metu atidarys 1 mlrd. JAV dolerių dydžio paskolų fondą bendriems Lietuvos ir Taivano verslo projektams. Praėjusią savaitę Taivanas paskelbė, kad įsteigs 200 mln. JAV dolerių fondą, skirtą investicijoms į Lietuvos pramonę. Ministrė A. Armonaitė tikisi, kad šių fondų sąlygos bus labai palankios bendrų projektų įgyvendinimui ir Taivano investicijos Lietuvą pasieks kaip įmanoma greičiau.   

„Bendradarbiaudami su viena pažangiausių pasaulio ekonomikų, galime atverti didžiules galimybes Lietuvos aukštos pridėtinės vertės verslo sektoriams, tokiems kaip biotechnologijos ar inovatyvių produktų gamyba. Laukiame konkrečių sprendimų dėl Taivano investicijų, o susitikimo metu pasiūliau Lietuvą įvertinti kaip potencialią puslaidininkių pramonės investicijų vietą“, – sako A. Armonaitė.  Investicijos į šias sritis stiprintų Lietuvos ekonominį proveržį, skatintų verslo ir mokslo bendradarbiavimą.   

Pasak jos, Lietuva labai suinteresuota bendradarbiauti su svarbiausiu pasaulio puslaidininkių rinkos dalyviu Taivanu kuriant puslaidininkių gamybos ekosistemą šalyje. Taivanas galėtų pasiūlyti žinių, kompetencijų ir specialistų, o Lietuva savo ruožtu – visame pasaulyje garsėjančių lazerių, kurie galėtų būti integruoti į puslaidininkinių gamybą. Taivano investicijos į lustų dizainą, dalijimasis šiandieninėmis lustų technologijomis ir tiesioginėmis investicijomis į lustų gamybą kurtų pridėtinę vertę ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.  

Be to, Lietuva suinteresuota didinti prekybos su šia sala mastą. Planuojama, kad Lietuvos įmonės artimiausiu metu galės įsitraukti į vieną didžiausių Taivano e. prekybos platformų „PC Home“ ir pradėti elektroninę prekybą Taivano rinkoje.  

A. Armonaitė informavo Taivano ministrą apie pasirengimą steigti Lietuvos prekybos atstovybę Taipėjuje. Siekiama, kad  prekybos atstovas pradėtų darbą artėjantį pavasarį.   

„Esame dėkingi už Taivano sprendimą perimti 120 Kinijoje įstrigusių lietuviškų prekių konteinerių. Perdavėme Lietuvos verslo prašymą intensyvinti šį procesą. Lietuvos įmonės nori pasinaudoti  aktyvėjančiais Taivano ir Lietuvos ekonominiais santykiais ir reikšmingai didinti eksportą į salą. Tai tikimės padaryti šiais metais, Taipėjuje atidarę savo prekybos atstovybę“, – sakė ministrė.  

2020 m. eksportas į Taivaną siekė 19 mln. eurų (0,1 proc. viso Lietuvos eksporto). Atitinkamai importas iš Taivano sudarė 66 mln. eurų (0,2 proc. viso Lietuvos prekių importo).