Europos semestras

Europos semestrasyra Europos Sąjungos valstybių narių ekonominės ir užimtumo politikos koordinavimo sistema.

Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo numatyta, kad valstybės narės savo ekonominėje politikoje turėtų vadovautis Tarybos patvirtintomis integruotomis užimtumo ir ekonominės politikos gairėmis bei rengti nacionalines reformų programas pagal integruotose gairėse nurodytus tikslus (121 straipsnio 2 dalis).

Europos semestro įgyvendinimo koordinavimą Lietuvoje ir bendradarbiavimą su Europos Komisija reglamentuoja 2011 m. rugpjūčio 17 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 967 "Dėl Nacionalinės reformų darbotvarkės rengimo ir įgyvendinimo".

 

2024 metų Europos semestras: Pavasario rinkinys

2024 m. birželio 19 d. Komisija išplatino Europos semestro 2024 m. pavasario dokumentų rinkinį.

2024 m. pavasario ekonominėje prognozėje numatoma, kad dėl stiprios darbo rinkos ir dinamiško privataus vartojimo 2024 m. BVP ES augs 1,0 proc., o euro zonoje – 0,8 proc.Prognozuojama, kad 2025 m. augimas ES toliau spartės iki 1,6 proc., euro zonoje – iki 1,4 proc., o infliacija sumažės iki 2,2 proc.

Bendros politikos gairės konkurencingumui skatinti ir našumui didinti nukreiptos į: verslo aplinkos gerinimą, ypač MVĮ; darbo jėgos ir įgūdžių trūkumo problemos sprendimą;palankesnes sąlygas gauti finansavimą, ypač MVĮ; integruotų mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemų kūrimą; žaliąją ir skaitmeninę pertvarką didinant ES poveikio klimatui neutralizavimo pramonės savarankiškumą, didinant viešąsias investicijas į skaitmeninę infrastruktūrą bei įgūdžius ir šalinant reglamentavimo kliūtis skaitmeninimui.

Pavasario rinkinyje pateikiamos 2024 m. šalių ataskaitos, kuriose analizuojami ekonominiai, užimtumo ir socialiniai pokyčiai kiekvienoje valstybėje narėje ir įvertinamas ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planų ir sanglaudos politikos programų įgyvendinimas. Remiantis Lietuvos analize, yra teikiamos šios rekomendacijos Lietuvai:

  1. Laiku pteikti vidutinės trukmės laikotarpio fiskalinį struktūrinį planą. Laikantis reformuoto Stabilumo ir augimo pakto reikalavimų, grynųjų išlaidų augimą 2025 m. apriboti iki tokio tempo, kuris padėtų vidutinės trukmės laikotarpiu valdžios sektoriaus deficitą išlaikyti mažesnį už Sutartyje nustatytą 3 % BVP pamatinę vertę, o valdžios sektoriaus skolą – apdairaus lygio. Teikti pakankamą sveikatos priežiūros, socialinės apsaugos ir bendrųjų viešųjų paslaugų finansavimą.
  2. Spręsti kylančias vėlavimo problemas, kad būtų galima nuolat, sparčiai ir veiksmingai įgyvendinti ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą, įskaitant skyrių „REPowerEU“, užtikrinant, kad reformos ir investicijos būtų užbaigtos iki 2026 m. rugpjūčio mėn. Sparčiau įgyvendinti sanglaudos politikos programas. Atliekant laikotarpio vidurio peržiūrą toliau daugiausia dėmesio skirti sutartiems prioritetams, kartu apsvarstant Europos strateginių technologijų platformos iniciatyvos teikiamas galimybes didinti konkurencingumą.
  3. Gerinti sveikatos rezultatus ir sveikatos sistemos atsparumą stiprinant pirminę ir plečiant profilaktinę sveikatos priežiūrą. Didinti senatvės pensijų adekvatumą, kartu užtikrinant pensijų sistemos tvarumą. Mažinti regioninius skirtumus skatinant savivaldybių bendradarbiavimą, kad būtų pagerintos galimybės naudotis viešosiomis paslaugomis, įskaitant viešąjį transportą.
  4. Spręsti įgūdžių pasiūlos ir paklausos neatitikties problemą gerinant aukštojo išsilavinimo atitiktį darbo rinkos poreikiams. Sudaryti palankesnes sąlygas privačiosioms investicijoms į mokslinius tyrimus ir inovacijas. Didinti išteklių našumą, kad būtų daroma pažanga kuriant žiedinę ekonomiką.

Atkreiptinas dėmesys, kad Komisija, remdamasi peržiūrėta socialinių rodiklių suvestine ir socialinės konvergencijos sistemos principais, pirmą kartą atliko dviejų etapų užimtumo, įgūdžių ir socialinių problemų kiekvienoje valstybėje analizę. Lietuvai kartu su kitomis 6 valstybėmis (Bulgarija, Estija, Ispanija, Italija,Vengrija ir Rumunija) Komisijos tarnybos paskelbė išsamesnę antro etapo analizę, su kuria galima susipažinti čia.

Tolesnis procesas: darbas, susijęs su 2024 m. konkrečioms šalims skirtomis rekomendacijomis prasidės Ekonomikos ir finansų komitete, Ekonominės politikos komitete, Ekonomikos ir finansų komitete (pakaitiniai nariai), Užimtumo komitete ir Socialinės apsaugos komitete. Birželio 20 d. rekomendacijas aptars EPSCO, birželio 21 d. - ECOFIN. Birželio 25 d. BRT patvirtins Tarybos rekomendacijas ir jas perduos birželio 27-28 d. vyksiančiai EVT. EVT užbaigs 2024 m. Europos Semestro ciklą pritardami integruotoms konkrečiai šaliai skirtoms rekomendacijoms. Procesą formaliai finalizuos liepos 16 d. ECOFIN Taryba priėmusi rekomendacijas.

Daugiau informacijos apie Komisijos pavasario paketą EK spaudos pranešime: Europos semestro 2024 m. pavasario dokumentų rinkinys (europa.eu)

 

2024 metų Europos semestras: Rudens rinkinys

2023 metų Europos semestras: Pavasario rinkinys

 
ES Tarybos rekomendacijos Lietuvai ir jų įgyvendinimo priemonių rinkiniai:
 
Europos Komisijos Šalies ataskaitos:
  • 2024 m. Europos Komisijos darbinis dokumentas "2024 m. šalies ataskaita. Lietuva" (anglų kalba).

  • 2023 m. Europos Komisijos darbinis dokumentas "2023 m. šalies ataskaita. Lietuva" (anglų kalba).

  • 2022 m. Europos Komisijos darbinis dokumentas „2022 m. šalies ataskaita. Lietuva"  (lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2021 metų Tarybos įgyvendinimo sprendimas dėl Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano įvertinimo patvirtinimo(lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2020 metų Europos Komisijos darbinis dokumentas „2020 m. šalies ataskaita. Lietuva" (lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2019 metų Europos Komisijos darbinis dokumentas „2019 m. šalies ataskaita. Lietuva" (lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2018 metų Europos Komisijos darbinis dokumentas „2018 m. šalies ataskaita. Lietuva" (lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2017 metų Europos Komisijos darbinis dokumentas „2017 m. šalies ataskaita. Lietuva" (lietuvių kalba, anglų kalba)

  • 2016 metų Europos Komisijos darbinis dokumentas „2016 m. šalies ataskaita. Lietuva" (lietuvių kalba, anglų kalba)

 
Europos Komisijos metinės tvaraus augimo strategijos:

 

Lietuvos Nacionalinės reformų darbotvarkės:

 

Daugiau informacijos apie Europos semestrą:

The European Semester (europa.eu)

 

Už Europos semestro koordinavimą Lietuvoje atsakinga Europos Sąjungos ir tarptautinių reikalų grupė.

Atnaujinimo data: 2024-10-08