2024-03-27

A. Armonaitės iniciatyva paskatins pluoštinių kanapių perdirbimą Lietuvoje

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė siūlo keisti Lietuvoje taikomą pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą, kad būtų skatinamas šio perspektyvaus verslo vystymas mūsų šalyje, biotechnologijų plėtra ir stiprinamas Lietuvos verslų konkurencingumas pasaulinėje rinkoje. 

Parengti Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimai orientuoti į mokslinius tyrimus atliekančias įmones, kurios daugiausia gamina produktus, įeinančius į sveikatos priežiūros gaminių, kosmetikos sudėtį. Įstatymo projektu taip pat siekiama sudaryti sąlygas pluoštinių kanapių eksportui ir prekybai. 

„Pluoštinių kanapių veikliųjų medžiagų rinka yra viena iš sričių, kuri Lietuvai per artimiausius metus gali suteikti naujų galimybių biotechnologijų plėtrai, o kartu ir šalies ekonominiam augimui. Praėjusiais metais šios rinkos apyvarta Europoje sudarė 300 mln. eurų. Prognozuojama, kad iki 2030 m. ji pasieks 1,63 mlrd. eurų. Dėl šių priežasčių siūlome tobulinti įstatymą ir užtikrinti, kad būtų išnaudojamos turimos perspektyvos“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Siūloma nustatyti, kad maksimalus leidžiamas eksportui gaminamų pluoštinių kanapių produktų gaminių THC kiekis būtų nustatomas pagal šalies, į kurią eksportuojami gaminiai, teisinius reikalavimus. Taip pat siūloma apibrėžti pluoštinių kanapių produktų eksporto sąvoką. 

Projektu siūloma reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo sąlygas atvirame ir uždarame grunte bei nustatyti, kad laboratoriniai tyrimai būtų atliekami ne tik valstybės valdomoje, bet ir kitose Lietuvos akredituotose laboratorijose. 

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimais siūloma pašalinti teisinę spragą, susijusią su leidimų išdavimu, taip sudarant galimybę Lietuvoje turėti kelias akredituotas laboratorijas, kurios kvalifikuotai teiktų pluoštinių kanapių produktų, tarpinių produktų ir gaminių ištyrimo paslaugas. 

Šie pakeitimai pagerins gyvybės mokslų sektoriaus pluoštinių kanapių segmento veiklą, suteiks aiškumo segmento dalyviams ir kontroliuojančiosioms institucijoms, pašalins esamas spragas ir prisidės prie šio segmento veiklos plėtros bei padės Lietuvos įmonėms užsitikrinti vietą nuolat augančioje pasaulinėje šio sektoriaus rinkoje.

Europos Sąjungoje žemės plotas, skirtas pluoštinėms kanapėms auginti, pastaraisiais metais nuosekliai augo – nuo 20 tūkst. hektarų 2015 m. iki 33 tūkst. hektarų  2022 m., bet Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių mažėja: nuo 2019 iki 2023 metų deklaruoti pluoštinių kanapių plotai sumenko beveik 4 kartus.

Pluoštinės kanapės plačiai naudojamos gaminant kosmetiką, sveikatos priežiūros produktus, tekstilės ir statybų pramonėje, maistui bei pašarams ir popieriaus gamybai.