Ekonomikos ir inovacijų ministerija planuoja skaitmeninti lietuvių kalbą nuo tekstų iki garso: bus kuriamas garsynas ir 4 skirtingi tekstynai. Šie sukurti ir laisvai prieinami duomenų rinkiniai leis kurti unikalius lietuvių kalba paremtus skaitmeninius produktus.
„Lietuvių kalba yra išskirtinė ir viena seniausių pasaulyje: ji turi unikalų kalbos turinį, tarmes ir kultūrinį paveldą. Gimtosios kalbos išsaugojimas ir platesnis vartojimas, ypač skaitmeninėje erdvėje, labai svarbus Lietuvai ir visai jos ekonomikai. Todėl, spartindami su lietuvių kalba susijusį technologinį progresą, turime sukurti tam skirtus išteklius – garsyną ir tekstynus. Jie sudarytų galimybę ateityje sukurti inovatyvius dirbtinio intelekto produktus ir užtikrintų sklandų, taisyklingą ir įvairiapusį lietuvių kalbos vartojimą taikant technologinius sprendimus. Tai leistų mums visiems dar plačiau vartoti lietuvių kalbą skaitmeninėje erdvėje“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Lietuvių kalbos ištekliams, kurie skirti dirbtinio intelekto sprendimams ir produktams, kurti Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 5 kvietimus Lietuvos mokslo ir studijų įstaigoms. Bendra kvietimų vertė siekia daugiau kaip 9 mln. eurų.
Pirmuoju kvietimu, kurio suma – 3,8 mln. eurų, bus kuriamas lietuvių kalbos garsynas. Jis galės būti integruojamas į įvairius technologinius sprendimus, padėsiančius atpažinti kalbą neįgaliesiems ir lietuvių kalbos besimokantiems žmonėms.
Kiti keturi 5,27 mln. eurų kvietimai skirti lietuvių kalbos tekstynams parengti: nuasmenintam tekstynui sukurti – 2,2 mln. eurų, morfologiškai ir sintaksiškai anotuotų tekstynų modeliams sukurti – 1,48 mln. eurų, klausimų ir atsakymų porų tekstynui parengti – 770 tūkst. eurų, o automatiškai giliojo mokymo pagrindu veikiančių mišrių lietuvių kalbos tekstų santraukų tekstynams sukurti – 800 tūkst. eurų.
„Dirbtinio intelekto technologijų priartinimas prie visuomenės, užtikrinant jų prieinamumą lietuvių kalba, skatintų naudotis šiomis technologijomis ir padėtų žmonėms lengviau ir paprasčiau komunikuoti, gauti informacijos ar naudotis paslaugomis, tokiomis kaip asmeniniai asistentai, kalbos vertimo įrankiai ar sveikatos priežiūros paslaugos. Be to, tai sudarytų dar geresnes sąlygas mokslo ir verslo sektoriams efektyviai kurti ir diegti pažangias ir inovatyvias priemones“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.
Skaitmeninių su lietuvių kalba susijusių paslaugų naudojimo plėtra apimtų viešąjį ir privatų sektorius.
Projektų įgyvendinimo planus priima Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).
Paraiškas garsynui, klausimų ir atsakymų porų bei mišrių lietuvių kalbos tekstų santraukų tekstynams sukurti galima teikti iki š. m. balandžio mėnesio 30 dienos. Kitas paraiškas – nuasmenintam tekstynui sukurti bei morfologiškai ir sintaksiškai anotuotų tekstynų modeliams kurti – galima teikti iki š. m. gegužės 31 d.
Išsamias kvietimo sąlygas galima rasti Europos Sąjungos investicijų tinklalapyje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija praėjusiais metais įgyvendino 1 mlrd. eurų planą šalies ekonomikai stiprinti: buvo paskelbta daugiau kaip 957,5 mln. eurų vertės kvietimų diegti inovacijas, didinti investicijas, stiprinti žaliąją ekonomiką ir plėtoti valstybės ir verslo skaitmenizaciją. Dėl finansavimo kreipėsi beveik 3 tūkst. įmonių ir įstaigų.
Šiais metais planuojama paskelbti kvietimų, kurių suma sieks apie 500 mln. eurų.
Priemonė lietuvių kalbos dirbtinio intelekto sistemoms kurti įgyvendinama Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) lėšomis.
Atnaujinimo data: 2024-02-29
A. Armonaitė: „Pon.Bike“ gamykla Kėdainiuose padės sukurti apie 600 naujų darbo vietų
Lietuva bendradarbiaus su inovacijų srities lydere MIT
Ministerijos su savivaldybėmis vienijasi dėl skrydžių iš Palangos skaičiaus didinimo
EIMIN: pramonės įmonėms paskirstyta 8 mln. eurų – jos perdirbs atliekas, kurs inovatyvius produktus
EIMIN: pagal stambių projektų sutartis į Lietuvą pritraukta beveik pusė mlrd. eurų investicijų