2024-08-30

Lietuva neatsilieka varžybose dėl dirbtinio intelekto technologijos vystymo

Lietuva yra pasirengusi spartesnei dirbtinio intelekto plėtrai viešajame ir privačiame sektoriuose. Taip pat mūsų šalis gali glaudžiau bendradarbiauti su Šiaurės ir Baltijos šalių valstybėmis, plėtodamos dirbtinį intelektą. Tai šiandien forumo, vykusio Danijos sostinėje Kopenhagoje, ministrų lygmens diskusijoje akcentavo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

„Dirbtinio intelekto technologijų vystymas per ateinantį dešimtmetį paskatins ženklų šalies ekonomikos augimą ir padidins Lietuvos BVP 5 proc. Tad Lietuva turi į tai investuoti. Per pastaruosius dvejus metus šių technologijų produktams kurti ir lietuvių kalbai skaitmeninti jau skyrėme 35 mln. eurų, taigi svarbu nesustoti ir toliau didinti dirbtinio intelekto panaudojimą. Todėl matome galimybių stiprinti bendradarbiavimą su Šiaurės ir Baltijos šalių valstybėmis dirbtinio intelekto srityje, nes tai leistų siekti dar greitesnio progreso“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Kopenhagoje vykusioje diskusijoje ministrė A. Armonaitė dalyvavo kartu su kitais už dirbtinį intelektą atsakingais Danijos, Norvegijos, Suomijos, Alandų salų, Islandijos ir Latvijos ministrais. Su jais buvo aptarta bendra Šiaurės ir Baltijos šalių dirbtinio intelekto plėtros vizija, kurią įgyvendinus padidėtų regiono konkurencingumas. 

Taip pat aptartos bendradarbiavimo galimybės, rengiant kvalifikuotus dirbtinio intelekto specialistus ir tobulinant esamų specialistų kompetenciją, kad jie gebėtų pritaikyti dirbtinį intelektą įvairiems verslo modeliams ir spręsti naujus su dirbtinio intelekto technologijomis susijusius uždavinius. 

Diskusijos metu buvo pristatytos Lietuvoje įgyvendinamos priemonės, kurios galėtų būti naudingos stiprinant dirbtinio intelekto ekosistemą regiono lygmeniu. Viena jų – tai Inovacijų agentūroje pradėta kurti dirbtinio intelekto „smėliadėžė“ verslui, kurioje įmonės galės gauti ekspertinę ir teisinę pagalbą dėl jų kuriamų sprendimų atitikties Europos Sąjungos dirbtinio intelekto aktui.

Šiaurės ir Baltijos šalių forume, kuris buvo skirtas dirbtinio intelekto pokyčiams aptarti, dalyvavo apie 100 viešojo sektoriaus, įvairių įmonių, verslo asociacijų ir mokslo įstaigų atstovų.

Lietuva jau sulaukė ir tarptautinio įvertinimo dirbtinio intelekto srityje: 2023 m. pagal valdžios pasirengimo taikyti dirbtinį intelektą indeksą Lietuva užėmė aukštą 35-ąją vietą iš 193 pasaulio šalių.