Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra nuo 2022-10-11 iki 2026-04-30 įgyvendina projektą „Duomenų valdymo modelio sukūrimas“ (Projektas), kurio metu bus parengtas ir pradėtas taikyti valstybės informacinių išteklių (toliau – VII) duomenų architektūros valdymo infrastruktūros veiklos modelis, VII duomenų valdysenos modelis ir sukurtos centralizuotai valdomos techninės priemonės, įgalinančios VII valdytojus / tvarkytojus parengti ir pateikti informacinių sistemų (IS) duomenis bei jų metaduomenis viešojo valdymo reikmėms, bei patogiai rasti ir gauti viešojo sektoriaus institucijų tvarkomus duomenis tiek verslo plėtrai, tiek ir nevyriausybinių iniciatyvų įgyvendinimui. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis.

Projekto metu įgyvendinamos šios pagrindinės veiklos:

  • Metaduomenų standarto ir aplikacijų programavimo sąsajos (toliau – API) kūrimo ir tvarkymo modelio sukūrimas;
  • Metaduomenims generuoti skirto programinio įrankio sukūrimas ir įdiegimas 15 IS,  centralizuotos metaduomenų saugojimo bazės ir API repozitoriaus sukūrimas ir užpildymas metaduomenimis ir API sąsajomis iš 15 IS;
  • Metaduomenims generuoti skirto programinio įrankio įdiegimas IS, centralizuotos metaduomenų saugojimo bazės užpildymas jų metaduomenimis;
  • API repozitoriaus užpildymas API sąsajomis iš IS.

Vieningo duomenų modelio nauda:

  • Duomenis bus galima paprasčiau rasti, kadangi duomenų modelis bus vieningas, mažiau duomenų dubliavimo;
  • Duomenų mainai bus realizuoti naudojant standartines priemones;
  • Bendrasis duomenų modelis užtikrins efektyvų duomenų vientisumą, efektyvų apsikeitimą ir tuo pačiu spartins skaitmenizavimo sprendimų įdiegimą;
  • Įgyvendinus vieningą metaduomenų modelį, VII duomenys jau kūrimo stadijoje būtų pritaikyti bendram naudojimui bei apsikeitimui tarp skirtingų VII, sąlygojančiam skaitmenizavimo spartą bei duomenų prieinamumą.

 

Susiję pranešimai:

EIMIN: 1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikai: pradedama viešojo sektoriaus duomenų valdymo reforma

VSSA: Metaduomenys verslo plėtrai ir nevyriausybinių iniciatyvų įgyvendinimui - jau netrukus!

VSSA: Sukurtas vieningas metaduomenų modelis: galimybės inovatyviems sprendimams, geresnė duomenų valdysena ir kokybiškesnės viešosios paslaugos gyventojams

VSSA: Paskelbtas Metaduomenims generuoti skirto programinio įrankio, centralizuotos metaduomenų saugojimo bazės ir API repozitoriaus sukūrimo paslaugų pirkimas

Valstybės duomenų agentūra nuo 2023-04-05 iki 2026-05-31 įgyvendina projektą „Valstybės informacinių išteklių integracija į valstybės duomenų ežerą“ (Projektas), kurio metu bendradarbiauja su institucijomis ir kartu inventorizuoja visų valstybės informacinių sistemų ir registrų duomenis bei juos atveria. Įgyvendinant šį projektą, sukuriamos integracijos su daugiau kaip 300 valstybės informacinių išteklių, juose kaupiami duomenys inventorizuojami, o metaduomenų pagrindu kuriamas metaduomenų katalogas, integruotų valstybės informacinių išteklių duomenys atveriami Lietuvos atvirų duomenų portale ne žemesniu nei 4 brandos lygiu. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis. Projekto pažangą galite stebėti čia.

Susiję pranešimai:

1 mlrd. Lietuvos ekonomikai: valstybės duomenų integracijai į duomenų ežerą – beveik 19 mln. eurų

Valstybės informaciniai ištekliai pildo duomenų ežerą

Lietuvos proveržis atveriant didelės vertės duomenis – šalis įsitvirtino aukštoje pozicijoje Europos mastu

Valstybės duomenų integravimas ir branda: iki 2026-ųjų – dideli pokyčiai

Įgyvendinant 2021-2030 metų valstybės skaitmeninimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 05-002-01-07-07 „Skatinti duomenų prieinamumą ir pakartotinį panaudojimą“, Lietuvos įmonės skatinamos kurti inovatyvius sprendimus ir skaitmenines paslaugas, panaudojant atvirus duomenis (9 veikla).

  • Šiomis investicijomis skatiname į paklausą orientuotų atvirų duomenų naudojimą inovatyviems sprendimams ir skaitmeninėms paslaugoms kurti. Būtent jais dabar remiasi dirbtinio intelekto revoliucija, tobulėja tradiciniai ir kuriasi nauji verslai. Todėl investuoti į tai ne tik ekonomiškai naudinga, bet ir būtina. Valstybės duomenų platformos turi atsinaujinti, verslas – išnaudoti šias galimybes. Ši investicija į 63 verslus dar labiau skatins ekonomikos augimą.
  • Gautos 99 paraiškos. Finansavimas skirtas 63 projektams, kurių vertė - 4,11 mln. Eur (ES SF lėšų).
  • PROJEKTŲ SĄRAŠAS (Finansavimo skyrimo įsakymas).
  • Papildomi kvietimai planuojami 2026 m. balandį (5 mln. eurų) ir 2027 m. (4 mln. eurų).

 

Susiję pranešimai:

EIMIN: 1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikai: skaitmeninėms paslaugoms, naudojant atvirus duomenis, kurti – 6 mln. eurų

EIMIN: kuo duomenų atvėrimas yra naudingas Lietuvos ekonomikai?

Atnaujinimo data: 2025-09-09