Teisinis reguliavimas
2024 m. rugpjūčio 2 d. įsigaliojo Europos Parlamento patvirtintas ES Dirbtinio intelekto (DI) aktas, kuris reikšmingai prisidės prie to, kad DI būtų naudojamas saugiai ir patikimai visose ES šalyse.
Įgyvendindama šį aktą, Lietuva turės sukurti teisinį modelį ir dinamišką ekosistemą, kuri ne tik užtikrintų etinių standartų laikymąsi ir vartotojų teisių apsaugą taikant DI sprendimus, bet ir skatintų DI inovacijas bei mūsų šalies įmonių konkurencingumą.
ES DI aktas pilna apimtimi bus pradėtas taikyti po 2 metų (t. y. nuo 2026 m. rugpjūčio 2 d.), tačiau su tam tikromis išimtimis. Per 6 mėn. nuo šio akto įsigaliojimo pradės galioti nuostatos, susijusios su draudžiamos DI praktikos atvejais, o per 9 mėn. EK turės parengti praktikos kodeksus. Per 12 mėn. nuo akto įsigaliojimo kiekvienoje valstybėje narėje turės būti paskirta arba įsteigta bent 1 notifikuojančioji institucija ir bent 1 rinkos priežiūros institucija. Labai svarbu užtikrinti, kad šios institucijos turėtų pakankamus techninius, finansinius ir žmogiškuosius išteklius bei infrastruktūrą, siekiant, kad jos galėtų veiksmingai vykdyti savo užduotis. Per 24 mėn. nuo akto įsigaliojimo reikės sukurti bent vieną DI bandomąją reglamentavimo aplinką.
ES DI akte taip pat numatytas pereinamasis laikotarpis šiuo metu rinkoje jau egzistuojančioms DI sistemoms. Pvz., esami bendrosios paskirties DI modeliai turės atitikti akto reikalavimus nuo 2027 m. rugpjūčio, o esamoms didelės rizikos DI sistemoms aktas bus taikomas tik tuo atveju, jei nuo 2026 m. rugpjūčio bus iš esmės keičiama tų sistemų konstrukcija.
Daugiau apie DI aktą: Europos Komisija
Daugiau informacijos DI akto įgyvendinimą Lietuvoje: EIM
Europos Tarybos parengta Dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės pagrindų konvencija (dar vadinama Dirbtinio intelekto konvencija arba Vilniaus konvencija) pasirašyta 2024 m. rugsėjo 5 d. Vilniuje. Tai yra pirmoji tarptautinė teisiškai privaloma sutartis dirbtinio intelekto srityje. Ja siekiama užtikrinti, kad bet kokia veikla per visą dirbtinio intelekto sistemų gyvavimo ciklą visiškai atitiktų žmogaus teises, demokratiją ir teisinę valstybę, kartu būtų palanki technologinei pažangai ir inovacijoms.
Daugiau apie Konvenciją: Council of Europe – AI
UNESCO parengtas pirmasis pasaulinis dirbtinio intelekto etikos standartas – 2021 m. priimta “Rekomendacija dėl dirbtinio intelekto etikos” – taikoma visoms 194 UNESCO valstybėms narėms (LT; EN).
Daugiau apie Rekomendaciją: UNESCO.
2024 m. gegužės 9 d. Seimas priėmė Rezoliuciją dėl dirbtinio intelekto (DI) technologijų naudojimo viešajame sektoriuje principų. Pasak Seimo narės Rasos Petrauskienės, šiuo dokumentu siekiama "nustatyti aiškius principus ir gaires DI taikymui viešajame sektoriuje. Tai apima skaidrumą, atvirumą, lygiateisiškumą, lygybę ir etikos principų laikymąsi. Visos DI sistemos turi būti kuriamos ir naudojamos skaidriai, užtikrinant visuomenės informuotumą ir galimybę dalyvauti priimant sprendimus. Algoritmai ir duomenys turi būti atviri tyrimams ir peržiūrai, o valstybės institucijos turi laikytis aukščiausių standartų ir nustatytų gairių. Svarbu pabrėžti, kad kiekvienas iš mūsų besinaudojantis dirbtinio intelekto technologijomis privalome prisiimti visą atsakomybę."
Daugiau apie Rezoliuciją: LRT straipsnis.
2024 m. balandžio 29 d. Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius patvirtino Dirbtinio intelekto etiško naudojimo mokslo ir studijų procese gaires. Pasak Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos, šiose gairėse aptariami kylantys reikšmingi iššūkiai, aptariami bendrieji DI etiško naudojimo principai, intelektinės nuosavybės teisės bei vartotojų apsauga. Taip pat apžvelgiama DI ir atvirojo mokslo bei publikavimo etika, aptariami DI įrankių vertinimas ir validavimas.
Daugiau apie Gaires: Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba.