Ekonomikos ir inovacijų ministerijos prioritetai EBPO veikloje

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) dalyvauja 33 EBPO darbo organų – komitetų, darbo grupių, forumų – veikloje. Atstovavimo turinys yra labai platus ir įvairus, todėl pasirinktos trumpojo laikotarpio prioritetinės sritys, kurioms bus skiriama daugiausia dėmesio. Siekta, kad šios sritys labiausiai prisidėtų prie Lietuvos ekonomikos plėtros skatinimo ir konkurencingumo didinimo. Taip pat atsižvelgta į EBPO ekspertų rekomendacijas ir diskusijų su EIM struktūriniais padaliniais ir vadovybe rezultatus. Kiekvienas prioritetas yra priskirtas vienam iš komitetų, turi savo uždavinį ir rezultatą, siejamą su gerųjų EBPO pasaulinių praktikų ir standartų viešosios politikos srityje perėmimu bei Lietuvos pozicionavimu tarp geriausių valstybių pasaulyje.

Septyni artimiausio laikotarpio Ekonomikos ir inovacijų ministerijos prioritetai EBPO veiklose yra:

1. Pažangos bendrovių valdymo srityje peržiūra po įstojimo
2. Duomenų valdymas
3. Inovacijų peržiūros
4. Startuoliai
5. Produktyvumas
6. Paskatos verslo skaitmeninimui
7. Verslo priežiūra

Bendrovių valdymo komitete
Pažangos po įstojimo peržiūra. Bendrovių valdymo komiteto Lietuvai pateiktų prioritetinių rekomendacijų įgyvendinimo pažangos peržiūra vykdoma praėjus po įstojimo dvejiems metams. EIM uždavinys – pagal EBPO nustatytus terminus pateikti peržiūrai reikalingą medžiagą, užpildytus klausimynus, organizuoti misijos priėmimą, teikti reikalingus paaiškinimus. Rezultatas – Komiteto oficialia nuomone tvirtinama Peržiūros ataskaita nesukelia Lietuvai papildomų įsipareigojimų.

Skaitmeninės ekonomikos komitete
Duomenų valdymas. EBPO ši tema nagrinėjama įvairiais aspektais: duomenų dalijimasis, etiniai dalijimosi aspektai, gerosios valstybių patirtys, duomenų apmokestinimas ir pan. EIM užduotis – analizuoti EBPO nagrinėjamus duomenų dalijimosi teisinius apribojimus, etinius ir finansavimo aspektus, gerąją patirtį bei viešinti Lietuvos patirtis. Rezultatas – savalaikė reakcija į globalius procesus, formuojant duomenų valdymo politiką Lietuvoje.

Mokslo ir technologijų komitete
Inovacijų peržiūros. Lietuvoje įgyvendinama Inovacijų reforma, priimtas Inovacijų skatinimo įstatymas, keičiama institucinė sandara ir atsakomybės, įgyvendinamos EBPO Inovacijų peržiūros rekomendacijos. EIM uždavinys – analizuoti EBPO atliekamas kitų valstybių inovacijų sistemų peržiūras, teikiamas joms rekomendacijas, dalintis įžvalgomis iš Lietuvos patirties įgyvendinant EBPO rekomendacijas. Rezultatas – generuojami pasiūlymai inovacijų sistemai tobulinti, Lietuva pozicionuojama kaip inovacijų sistemą transformavusi valstybė.

Pramonės, inovacijų ir verslumo komitete
Startuoliai. EIM uždavinys – viešinti Lietuvos patirtį siekiant ambicingo tikslo – 1000 startuolių (startuolio apibrėžimas, Start-up visa, Start-up employee visa, finansinės paskatos, traukos centrų kūrimas, finansinio sektoriaus jurisdikcijos liberalizavimas ir pan.). Rezultatas – Lietuva pozicionuojama kaip palankią ekosistemą startuoliams bei priėjimą prie finansavimo šaltinių sukūrusi valstybė.

Produktyvumas. Lietuvoje įsteigta nacionalinė produktyvumo taryba, parengta pirmoji produktyvumo ataskaita. Per du dešimtmečius Lietuvos darbo našumas išaugo daugiau nei dvigubai, kai ES vidurkis – 1/5. EIM uždavinys – analizuoti EBPO siūlomas produktyvumo metodikas ir gerąsias praktikas, vertinimo instrumentus, kliūtis konkrečiuose sektoriuose, teisėkūros pasekmes produktyvumui ir pan., dalintis įžvalgomis iš Lietuvos patirties. Rezultatas – kokybiškesnis produktyvumo vertinimas ir pasiūlymai produktyvumui didinti.

Paskatos verslo skaitmeninimui. Pasinaudojusios skaitmeninimo teikiamomis galimybėmis, verslo įmonės didins produktyvumą, gamybos ir paslaugų vertę ir plėsis tarptautinėse rinkose integruodamosi į pridėtinės vertės grandines. EIM uždavinys – nagrinėti EBPO analizes ir kitų šalių patirtį verslo skaitmeninimo paskatų klausimu; viešinti Lietuvos pramonės skaitmeninimo veiksmų plano įgyvendinimą. Rezultatas – efektyvesnis Lietuvos pramonės skaitmeninimo veiksmų plano įgyvendinimas.

Reguliavimo politikos komitete
Verslo priežiūra. Lietuva jau suvokiama kaip viena iš nedaugelio pirmaujančių šalių verslo tikrinimo srityje, EBPO nuomone, turinti palankius teisės aktus ir gebėjimus atlikti verslo įmonių patikrą ir vykdyti verslo priežiūrą. EIM uždavinys – viešinti ir dalintis Lietuvos patirtimi EBPO susitikimų ir renginių metu. Rezultatas – Lietuvos verslo priežiūros teisinė ir institucinė sandara pozicionuojama kaip pavyzdinė pagal EBPO praktikas.

Atnaujinimo data: 2024-01-22