Valstybės įmonė Registrų centras kartu su partneriais Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, UAB "Alna Software", UAB "Skaitos kompiuterių servisas", UAB "Sistemų integracijos sprendimai" ir Asociacija "Infobalt" 2017 m. rugsėjo 15 d. – 2019 m. birželio 30 d. laikotarpiu įgyvendinoEuropos infrastruktūros tinklų priemonės finansuojamą projektą "eInvoicing Cross-Border LT" (įgyvendinamo projekto vertė: 993 000 eurų, iš kurių Lietuvos partnerių nuosavas įnašas sudaro 249 000 eurų).
Projekto tikslas – modernizuoti valstybinę informacinę sistemą "E. Sąskaita" taip, kad būtų sukurtos priemonės įgyvendinti 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/55/ES dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo viešuosiuose pirkimuose. Įgyvendinant šią direktyvą turi būti sudarytos teisinės ir techninės galimybės perkančiosioms organizacijoms ir perkantiesiems subjektams priimti ir apdoroti 2017 m. spalio mėn. paskelbtą Europos elektroninių sąskaitų faktūrų standartą EN 16931-1:2017 atitinkančias elektronines sąskaitas faktūras.
Projekto metu įgyvendintos šios veiklos:
1. Verslo ir valstybės institucijų poreikių, esamos teisinės bei techninės bazės analizė;
2. Būtinų teisės aktų pakeitimų parengimas;
3. Reikiamos techninės infrastruktūros, įgalinančios Europos Sąjungos šalių ūkio subjektus teikti elektronines sąskaitas faktūras Lietuvos Respublikos ūkio subjektams, parengimas;
4. Informacinės sistemos "E. Sąskaita" modernizavimas, sukuriant integraciją su Europos Sąjungos dokumentų apsikeitimo tinklo prieigos tašku (angl. Access point);
5. Mokymosi medžiagos vartotojams parengimas (lietuvių ir anglų kalbomis);
6. Projekto metu planuojamų ir pasiektų rezultatų viešinimas.
2019 m. birželio 20 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje įvyko konferencija „eInvoicing“ – rezultatai ir galimybės", kurioje viešojo ir privataus sektorių atstovams pristatytas informacinės sistemos „E. sąskaita“ naujas modulis „eInvoicing“, suteikiantis galimybę perkančioms organizacijoms ir perkantiesiems subjektams priimti ir apdoroti minėtą Europos elektroninių sąskaitų faktūrų standartą atitinkančias elektronines sąskaitas už įsigyjamas prekes, paslaugas ir darbus.
Konferencijos metu projekto „eInvoicing Cross-Border LT“ partnerių atstovai kalbėjo apie naujas elektroninių sąskaitų ir kitų elektroninių dokumentų naudojimo galimybes tapus bendros Europos skaitmeninės ekonomikos dalimi, apie didesnį ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių ir privataus sektoriaus. Renginyje taip pat akcentuota būtinybė tęsti prasidėjusį bendradarbiavimą, kad naujai sukurtos technologinės priemonės taptų naudingos jos vartotojams.
Tarp pagrindinių „eInvoicing“ naudų įvardijama tai, kad duomenų apsikeitimas vyksta realiu laiku, kas leidžia užtikrinti greitesnį atsiskaitymą už prekes ar paslaugas. Be to, užtikrinamas patogesnis ir pigesnis duomenų apdorojimas, visi duomenys saugomi centralizuotai pagal aukščiausius saugumo standartus. Nepamiršta ir ekologinė nauda dėl mažesnio popieriaus, spausdinimo medžiagų sunaudojimo, kuro ir kitos energijos taupymo.
Džiaugiamės projekto partnerių įdėtomis pastangomis ir dėkojame visiems prisidėjusiems prie šio svarbaus ir aktualaus projekto įgyvendinimo.
Konferencijoje pranešimus skaitė: VĮ Registrų centro Integruotų IS skyriaus veiklos analitikas Arūnas Albrechtaitis (pranešimo tema „eInvoicing cross-border LT: pokyčiai, nauda, ateitis“), Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Skaitmeninės darbotvarkės departamento direktorius Arūnas Cijūnaitis („E. sąskaita“ vs „eInvoicing“), UAB „Sistemų integracijos sprendimai“ generalinis direktorius Rišardas Bedulskis („Kaip eInvoicing gali padėti optimizuoti procesus?“), UAB „Skaitos kompiuterių servisas“ IT vadovas Jonas Žalinkevičius („eInvoicing paprastas dokumentas – didelė svarba“), UAB „Alna Software“ JAVA komandos vadovas Aurimas Vengalis ir projekto vadovas Rytis Krušinskas („eInvoicing – technologiniai sprendimai“). Konferenciją moderavo VšĮ „Versli Lietuva“ verslumo departamento direktorius Gytis Morkūnas.