Inovacijų pirkimų skatinimas ir vykdymas ES
OMC-PTP projekto (finansuojamo Europos Komisijos pagal FP6-ąją bendrąją mokslinių tyrimų programą) metu, kuriame dalyvavo 10 ES valstybių narių, remiantis Didžiosios Britanijos, Švedijos, Nyderlandų, Belgijos, Vokietijos, Prancūzijos, Latvijos, Slovakijos inovatyviųjų viešųjų pirkimų skatinimo ir vykdymo pavyzdžiais, parengtas vadovas „Viešųjų pirkimų kaip strateginio inovacijų politikos įgyvendinimo instrumento aiškinimas“ (angl. Exploring Public Procurement as a Strategic Innovation Policy Mix instrument), kurio išvadose teigiama, jog daugelio šalių politikai jau atkreipė dėmesį į galimybę inovacijas skatinti per viešuosius pirkimus. Viešieji pirkimai kaip inovacijų skatinimo instrumentas yra įtraukti į daugelio šalių inovacijų skatinimo strategijas, pradėtos vykdyti bandomosios viešųjų pirkimų praktikas keičiančios programos.
2016 m. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (angl. Organisation for Economic Co-operation and Development) pristatė Inovatyviųjų viešųjų pirkimų gerosios praktikos ir strategijų (angl.Public Procurement For Innovation Good Practices and Strategies)apžvalgą, kurioje pateikiamos ne tik inovatyviųjų viešųjų pirkimų įžvalgos, bet ir 35 šalių inovatyviųjų viešųjų pirkimų apklausos duomenys.
Keletas inovatyviųjų viešųjų pirkimų gerosios praktikos pavyzdžių:
- Didžiosios Britanijos kelių tarnyba, 2001 m. kviesdama dalyvauti kelio ženklų pirkimo procedūroje, techninę specifikaciją parengė apibūdindama norimą rezultatą. Tai paskatino vieną iš dalyvių pasiūlyti novatorišką sprendimą – naujai sukurtą ir iki tol nežinomą technologiją, įgalinančią kelio ženkle kokybiškai perteikti grafinį vaizdą ir besikeičiantį tekstą.
- Vokietijos Hamburgo miesto savivaldybė, 2005 m. vykdydama viešąjį apšvietimo sistemos pirkimą, vertindama pasiūlymus atsižvelgė į siūlomos sistemos ekonomiškumo ir draugiškumo aplinkai kriterijus. Taip buvo įsigyta inovatyvi energiją taupanti apšvietimo sistema.
- Belgijos viešojo transporto kompanija, siekdama įdiegti mobilaus bilieto, suteikiančio keleiviui galimybę už paslaugą atsiskaityti sms žinute, sistemą padėsiančią sureguliuoti keleivių srautus transporto priemonėse, prieš pirkimo vykdymą viešai paskelbė apie inovatyvius poreikius, atliko išsamius rinkos tyrimus. Taip pat buvo pasinaudota ir konkurencinio dialogo pirkimo būdu geriausiai reikalavimus atitinkančiam sprendimui nustatyti.
- Olandija, remdamasi SBIR inovacijų smulkiajame versle skatinimo programa, elektromagnetines jėgas naudojančioms technologijoms įsigyti inicijavo bandomąją programą, pagrįstą ikiprekybinio pirkimo etapais metodika. 4 iš 17 pretendentų buvo suteiktas finansavimas MTEP. Tęsti MTEP antrajame programos etape dar dvejus metus buvo pasirinkti 2 dalyviai.
- Kviečiame kreiptis dėl ES finansavimo: 2019 m. ikiprekybinių ir inovatyviųjų viešųjų pirkimų kvietimai
- eafip įrankis (angl. eafip Toolkit): DUK dėl ikiprekybinių (angl. PCP) ir inovatyviųjų viešųjų pirkimų (angl. PPI)