Direktyva dėl naudojimosi tam tikromis akcininkų teisėmis bendrovėse, kurių akcijos įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje 2007/36/EB

2007 m. liepos 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/36/EB dėl naudojimosi tam tikromis akcininkų teisėmis bendrovėse, kurių akcijos įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje (angl. Directive 2007/36/EC of the European Parliament and of the Council of 11 July 2007 on the exercise of certain rights of shareholders in listed companies) yra nustatyti minimalūs bendrovių, kurių akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, akcininkų balsavimo teisių įgyvendinimo ir apsaugos standartai Europos Sąjungos lygiu, ypač akcentuojamos užsienio investuotojų teisės bei panaikinami apribojimai, susiję su šiuolaikinių technologijų naudojimu.

Pasiūlymo dėl 2007 m. liepos 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/36/EB dėl naudojimosi tam tikromis akcininkų teisėmis bendrovėse, kurių akcijos įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje (toliau — Akcininkų teisių direktyva), pagrindu laikomas Europos Komisijos 2003 m. gegužės 21 d. komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui „Bendrovių teisės modernizavimas ir gero valdymo praktikos stiprinimas Europos Sąjungoje: veiksmų planas“, kuriame buvo nurodyta, kad reikėtų skubiai spręsti problemas, susijusias su balsavimu peržengiant vienos valstybės ribas.

Siekdama pagerinti teisinį reglamentavimą Europos Sąjungoje ir iš anksto įvertinti rengiamų Europos Sąjungos teisės aktų poveikį visiems suinteresuotiems asmenims, Europos Komisija inicijavo konsultacijas. Viešos konsultacijos dėl akcininkų teisių paskelbtos 2004 m. rugsėjo ir 2005 m. gegužės mėnesiais. Savo nuomonę konsultaciniuose dokumentuose dėl akcininkų balsavimo teisių keliamais klausimais Europos Komisijai pateikę respondentai pritarė bendrovių, kurių akcijos įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, akcininkų balsavimo teisių įgyvendinimo ir apsaugos minimalių standartų nustatymui Europos Sąjungos lygiu.

Europos Komisija 2006 m. sausio 5 d. Europos Parlamentui ir Tarybai pateikė Akcininkų teisių direktyvos projektą, o po pusantrų metų — 2007 m. liepos 11 d. buvo priimta Akcininkų teisių direktyva. Valstybėms narėms buvo numatyta pareiga iki 2009 m. rugpjūčio 3 d. priimti šios direktyvos įgyvendinamuosius teisės aktus.

Tikslai

Bendrovių, kurių akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, akcininkai dažniausiai nėra valstybės narės, kurioje yra įsteigta bendrovė, reziduojantys asmenys, taip pat tokiose bendrovėse dažniausiai yra didžiulis akcininkų skaičius. Dėl nevienodo teisinio reglamentavimo skirtingose valstybėse narėse kyla praktinių bei teisinių kliūčių naudotis akcininkams savo teisėmis.

Taikymo sritis

Akcininkų teisių direktyva taikoma tik akcinėms bendrovėms, kurių akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje (angl. listed companies). Ar taikyti direktyvą kitoms bendrovėms spręs kiekviena valstybė narė savarankiškai.

Reglamentuojamos sritys

Akcininkų teisių direktyva reglamentuoja:

  • informacijos, kuri turi būti pateikta prieš visuotinį akcininkų susirinkimą, turinį, pateikimo laiką bei vietą
  • klausimų įtraukimo į visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkę ir sprendimų projektų teikimo ypatumus
  • dalyvavimo ir balsavimo visuotiniame akcininkų susirinkime reikalavimus (apskaitos diena)
  • dalyvavimo visuotiniame akcininkų susirinkime naudojantis elektroninėmis priemonėmis klausimus
  • klausimų, susijusių su visuotinio susirinkimo darbotvarkės klausimais, pateikimą ir atsakymus į juos
  • balsavimą pagal įgaliojimą
  • įgaliotinių paskyrimo ir pranešimo apie paskyrimą reikalavimus
  • balsavimo raštu klausimus
  • tam tikrų kliūčių veiksmingai naudotis balsavimo teisėmis pašalinimą
  • balsavimo rezultatų nustatymą

Įgyvendinantys teisės aktai

Lietuvoje Akcininkų teisių direktyvą įgyvendina 2009 m. liepos 17 d. priimtas Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimo įstatymas. Pažymėtina, kad nors Akcininkų teisių direktyva skirta tik akcinėms bendrovėms, kurių akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimo įstatyme direktyvos nuostatos, pagerinančios naudojimąsi akcininkų teisėmis taikomos ir kitoms akcinėms bendrovėms, taip pat uždarosioms akcinėms bendrovėms, pavyzdžiui, teisė dalyvauti ir balsuoti visuotiniame akcininkų susirinkime elektroninių ryšių priemonėmis, teisė iš anksto bendrovei pateikti klausimų, susijusių su visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarke ir kt.

Kita informacija:

Atsižvelgiant į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač jos 50 ir 114 straipsnius, taippat į Europos Komisijos pasiūlymą, 2017 m. gegužės 17 d. buvo priimta Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/828, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2007/36/EB nuostatos, susijusios su akcininkų ilgalaikio dalyvavimo skatinimu (toliau - Direktyva).

Atnaujinimo data: 2024-01-22