Nacionalinė pramonės skaitmeninimo platforma „Pramonė 4.0“

2016 m. balandžio 19 d. Europos Komisija paskelbė komunikatą Nr. COM(2016)180 „Europos pramonės skaitmeninimas. Naudojimasis visais bendrosios skaitmeninės rinkos privalumais“ (toliau – Komunikatas), kurį sudaro politikos priemonių kompleksas, skirtas padėti Europai pasinaudoti skaitmeninių technologijų pažangos nulemtomis galimybėmis ir taip vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu užtikrinti Europos konkurencingumą ir visuotinę gerovę.

Viena iš Komunikate nurodytų priemonių, kurių Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybės narės imasi, kad pasinaudotų skaitmeninių inovacijų pramonėje teikiamomis galimybėmis, – nacionalinių pramonės skaitmeninimo platformų steigimas. Šiuo metu 15 ES valstybių narių yra įsteigusios nacionalines platformas, tarp kurių ir Lietuvos Respublika. Siekiant užtikrinti visų šių nacionalinių iniciatyvų sukoordinavimą, Europos Komisija 2017 m. kovo 23 d. sudarė ES koordinacinį forumą – Europos nacionalinių pramonės skaitmeninimo iniciatyvų platformą. Pagrindinis nacionalines iniciatyvas apjungiančios platformos tikslas – sutelkti visas nacionalines pramonės skaitmeninimo iniciatyvas ir užtikrinti bendrą sutarimą tarp ES valstybių narių, regionų ir privataus sektoriaus dėl Europos pramonės skaitmeninimo tikslų sustiprinti ES konkurencingumą skaitmeninių technologijų atžvilgiu ir užtikrinti, kad kiekvienas verslas Europoje, nepriklausomai nuo to, kokio jis dydžio, kuriame sektoriuje veikia, ar kurioje vietoje yra įsikūręs, galėtų pasinaudoti skaitmeninių inovacijų teikiamais privalumais, siekimo.

Siekiant neatsilikti nuo pasaulinių tendencijų ir pasinaudoti naujo pramonės raidos etapo suteikiamomis galimybėmis, 2016 m. spalį Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė nacionalinės platformos steigimo ir vystymo klausimams spręsti, bendram tikslui apjungusi valdžios institucijų, verslo, pramonės ir akademinės bendruomenės atstovus. Ši darbo grupė atliko parengiamuosius platformos steigimo darbus, kurių rezultatas – 2017 m. viduryje įsteigta pirmoji Baltijos šalyse Nacionalinė pramonės skaitmeninimo platforma „Pramonė 4.0“ (toliau – Platforma). Šios Platformos paskirtis yra per platų socialinių partnerių dialogą suderinti verslo, pramonės, akademinės bendruomenės ir valdžios institucijų veiksmus, skatinančius įmonių konkurencingumo didėjimą.

Platforma savo veiklą vykdo keliais lygmenimis:

  • Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. gegužės 10 d. nutarimu Nr. 344 „Dėl Nacionalinės pramonės konkurencingumo komisijos „Pramonė 4.0“ sudarymo“ (toliau – Nutarimas Nr. 344) yra sudaryta Pramonės konkurencingumo komisija, kuri yra sutelkusi aukšto lygio Vyriausybės, asociacijų, pramonės ir mokslo atstovus ir veikia kaip strateginis Platformos organas. Pagrindinis šios komisijos uždavinys yra pramonės skaitmeninimo iniciatyvos „Pramonė 4.0“ įgyvendinimo Lietuvoje koordinavimas;
  • Siekiant užtikrinti sklandžią Platformos veiklą, Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2017 m. rugsėjo 4 d. įsakymu Nr. 4-510 „Dėl Nacionalinės pramonės konkurencingumo komisijos „Pramonė 4.0“ koordinacinės grupės sudarymo“ sudaryta Platformos koordinacinė grupė (toliau – Koordinacinė grupė). Pagrindinis Koordinacinės grupės uždavinys – atsižvelgiant į Platformos teminių darbo grupių pateiktas rekomendacijas ir kitą analitinę informaciją Platformos veiklos krypčių atžvilgiu, rengti ir teikti motyvuotus pasiūlymus Pramonės konkurencingumo komisijai;
  • Lietuvos Respublikos ūkio ministro įsakymais 2018 m. buvo sudarytos 5 teminės darbo grupės – Skaitmeninės gamybos, Skaitmeninimą skatinančių paslaugų, Žmogiškųjų išteklių, Standartizavimo ir teisinio reguliavimo, Kibernetinės saugos darbo grupės. 2019 m. buvo sudaryta Žiedinės ekonomikos pramonės skaitmeninimo darbo grupė, o 2022 m. buvo sudaryta Pramonės energijos vartojimo efektyvumo darbo grupė. Į darbo grupes buvo pasitelkta įvairių sričių ekspertų ekspertinei pagalbai teikti ir techniniam darbui atlikti, t. y. generuoti idėjas Platformos veiklos krypčių atžvilgiu, ir kurios būtų nukreiptos į Lietuvos pramonės produktyvumo ir konkurencingumo didinimą;
  • 2023 m., atsižvelgiant į globalias ir aktualias pramonės politikos pasikeitimų tendencijas (dviguba pramonės pertvarka, aukšti pramonės neutralumo klimatui siekiai, energetinio efektyvumo ir suverenumo tikslai ir pan.) ir siekiant užtikrinti aktyvią, įtraukią ir optimalią darbo grupių narių veiklą, buvo performuota teminių darbo grupių struktūra ir sudėtis. Šiuo metu Pramonė 4.0 platformoje veikia 3 teminės darbo grupės: Pramonės energijos vartojimo efektyvumo darbo grupė, Pramonės skaitmenizavimo darbo grupė ir Žiedinės ekonomikos darbo grupė. Teminėms darbo grupėms pavesta savo veiklos krypties klausimais rengti ir teikti Koordinacinei grupei konkrečias rekomendacijas kartu nurodant ir siūlomus atitinkamus veiksmus.

Užtikrinant skirtingų suinteresuotųjų šalių atstovavimą ir jų tarpusavio interesų derinimą, į kiekvieno Platformos organo sudėtį yra įtraukti tiek viešojo sektoriaus, tiek verslo, pramonės, akademinės bendruomenės atstovai.

Įsteigtai platformai vadovauja Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministras, kuris Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu yra paskirtas pirmininkauti Nacionalinei pramonės konkurencingumo komisijai „Pramonė 4.0“ kaip strateginiam Platformos organui.

2022-2023 m., siekiant atliepti besikeičiančias pasaulines tendencijas ir užtikrinti Lietuvos pramonės transformaciją bei stiprinti jos konkurencingumą, inicijuoti pasikeitimai Nacionalinės pramonės skaitmeninimo platformos „Pramonė 4.0“ struktūroje, t. y. vietoj 6 darbo grupių liko 3, kurios veiklą vykdo šiuo metu ypač aktualiose srityse:

Nutarime Nr. 344 kaip viena iš Pramonė konkurencingumo komisijos užduočių nustatyta bent kartą per metus teikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ataskaitą ar informaciją apie Pramonės konkurencingumo komisijai pavestų užduočių įgyvendinimą. Čia galima susipažinti su kasmet nuo 2017 m. teiktomis ataskaitomis:

Pramonės konkurencingumo komisijos 2017 m. veiklos ataskaita

Pramonės konkurencingumo komisijos 2018 m. veiklos ataskaita

Pramonės konkurencingumo komisijos 2019 m. veiklos ataskaita

Pramonės konkurencingumo komisijos 2020 m. veiklos ataskaita

Pramonės konkurencingumo komisijos 2021 m. veiklos ataskaita

Pramonės konkuencingumo komisijos 2022 m. veiklos ataskaita

Aktualūs teisės aktai:

Atnaujinimo data: 2024-01-22